Jump to content
Efebey

Trafik Sigortasında Prim İadesi Nasıl Alınır ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Trafik Sigortasında Prim İadesi Nasıl Alınır ? -- (1 milyon kişiye prim iadesi) --

2014'ün haziran ayından 2015'in eylül ayına kadar geçen 15 aylık sürede, yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan trafik sigortası primleri iade edilecek. 31 Temmuz’da başlayacak olan iadeler iki yıl sürecek.

Sigorta şirketleri, 2014’ün Haziran ayından, 2015’in Eylül’üne kadar, 15 aylık sürede, trafik sigortasında aldıkları fazla primleri, bu ayın sonundan itibaren iade etmeye başlıyor. 

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, yaklaşık 1 milyon sürücüye, ortalama 100 lira trafik primi iade edilecek. Bu iadelerin, son dönemde tartışma konusu olan trafik sigortasındaki fahiş fiyat artışından kaynaklı olmadığının belirtildiği haberde, şu detaylar verildi:

HASAR KAYDI TUTULMUYORDU

Sigorta şirketleri, 2014 yılına kadar; özellikle geçmişte aracını satmış ve 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin, hasar kayıtlarını tutmuyorlardı. Bu nedenle de geçmişe yönelik hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılamıyordu. Hal böyle olunca, yeniden araç sahibi olup da trafiğe çıkacak olan sürücülere; sigortacılar, ilk kez trafiğe çıkacak yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş kademesi olan 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. 4. kademe demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödemek anlamına geliyor. 

Hiçbir kayıt olmadığından, 2014’e kadar yıllarca, araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek durumunda kalındı. İki sene önce ise tüm sürücülerin hasar geçmişini kayıt altına alan bir sistem kuruldu ve 2014’ün Haziran ayında uygulamaya girdi.

YANLIŞ UYGULAMA EYLÜL'DE FARK EDİLDİ

Ancak hem uygulamadaki aksaklıklardan hem de yeni sisteminin detaylarının bilinmemesinden sigortacılar, 2014’ün Haziran’ından sonra da, yeniden trafiğe çıkan sürücülere, geçmiş kayıtları olmasına rağmen, 4. kademeden poliçe kesmeye devam etti. Sigorta şirketlerinin bu konudaki yanlış uygulaması geçen senenin eylül ayında ortaya çıktı ve bu tarihten itibaren trafik poliçeleri, sürücülerin geçmiş hasar kayıtlarına göre fiyatlanarak kesilmeye başlandı. 

Hazine, geçen hafta bir genelge yayınlayarak, Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, bu yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan primlerin iadesine karar verdi.

Sigorta şirketleri, bu ayın sonundan itibaren iadeleri hak sahiplerine ödemeye başlayacak. Sigortacılar, tahminen, 1 milyon sürücüye, toplam 100 milyon lira iade edecek. İade edilecek primin ise poliçe başına 100 lira olacağı tahmin ediliyor.  

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Böcek

İade hakkımızı almak için ne yapmalıyız

GALAXY J7

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan
11.07.2016 at 21:54, Böcek :

İade hakkımızı almak için ne yapmalıyız

GALAXY J7
 

Öncelikli olarak prim iade hakkına sahip miyiz onu sorgulamalıyız.

Bunun için poliçemizin hangi kademeden yapıldığını araştırmalıyız. Sigortayı yaptırdığımız acentaların bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum. 

Ve yine acentaların bu konuda bize yol göstereceğini düşünüyorum. O yüzden her zaman bildiğimiz güvendiğimiz acentalarla çalışma taraftarıyım. Günümüzde sigortam.net / banklar / internetten online gibi sigorta poliçeleri satın alınabiliyor. Ama yarın bir gün sorun yaşadığımızda muhatap bulamıyoruz. 2004 yılından bu güne aynı acenta ile çalışıyorum. 3-4 sefer hasarım oldu inanılmaz yardımcı olundu tarafıma. Yeri geldi kurtarıcıyı gönderdi, yeri geldi servise 3 gün sonraya randevu veren ekspertiz aynı gün içinde gidip aracımı gördü, yeri geldi ikame araç aldım..Hepsinde yardımcı olup yol gösterdiler..

Şimdileri ise değer kaybı ile ilgili tarafıma yardımcı oluyorlar. Plakamı Tc numaramı gönderdim, bana geri dönüş sağlayacaklar. Yanıtlar gelip, işlemler netleştikten sonra bilgileri "Değer kaybı" konusunda paylaşacağım.

İşin özü senelik 20-30 liranın hesabını yapmadan acentadan poliçe satın alma taraftarıyım. Benim yerime her şeyi takip ediyorlar..Poliçem bitiyor, bitmesinden önce basıp telefon açıp bilgisini veriyorlar. Hangi adreste olduğumu öğrenip kargo yapıyorlar. Yeri geliyor poliçenin parasını 15-20 gün sonra ödediğim bile oldu unuttuğumdan ötürü..

Kafama takılan her türlü soruda bir telefon açmama bakıyor iş..O yüzden acenta candır...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

1 Ağustos tarihinden itibaren SBM'nin sayfasından sorgulanabilecek. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...