Jump to content
Eskivtecci

1.Nesil Mazda 3 Boya Yanığı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Eskivtecci    13
Eskivtecci

Forum ahalisi size bişey danışmak istiyorum çok güzel bir fiyat aldım tanıdığım olduğu için ön arka tampon ayna kapakları bide sol üst direk arka kapı üstü küçük bir bölüm boyancak.Direk yanık olduğundan kaza bela yok kötü gözüküyordu.Ama aklımda kaldı ben bu aracı satmada sorun yaşarmıyım arkadan hiçbir boyası darbesi yok kaportada öndede kaput üstüne bişey düştü o yüzden boyandı başka boyası yok aracın.Size soruyorum bu direği yaptırsammı yaptırmasam mı? Ben bunu boyatmasamda aynı fiyat boyatsamda aynı fiyat çünkü.Resimleri ekliyorum aracı bıraktım bende haber bekle usta dedim.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan

Bu aracı kullanıp binmek için aldıysanız hiç düşünmeyin boyattırın derim. Şahsen ben bu şekilde kullanmak istemem. Ama yok 3-5 aya satarım diyorsanız bekleyin derim. Elinizde fotoğraflar mevcut, diğer kaput hasarına ait fotoğraflarda mevcut ise. Boya takıntısı olmayan bir kişide sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
4 saat önce, İlhan :

Bu aracı kullanıp binmek için aldıysanız hiç düşünmeyin boyattırın derim. Şahsen ben bu şekilde kullanmak istemem. Ama yok 3-5 aya satarım diyorsanız bekleyin derim. Elinizde fotoğraflar mevcut, diğer kaput hasarına ait fotoğraflarda mevcut ise. Boya takıntısı olmayan bir kişide sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

İlhan abi çok teşekkür ederim yorumun için ama direk olunca insanın morali bozuluyor ben bu aracı en az 2 sene binmek için aldım satmak gibi niyetim yok çokta memnunum herşey çalışır durumda.Bakımları tam severek isteyerek aldım gösterişlide ayrıca.Tek takıntım mazda 3 lere bakıyorum piyasada çok hızlı bir ikinci eli yok sanırsam o yüzden sorun yaşarmıyım diye düşündürüyor beni.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan
7 dakika önce, Eskivtecci :

İlhan abi çok teşekkür ederim yorumun için ama direk olunca insanın morali bozuluyor ben bu aracı en az 2 sene binmek için aldım satmak gibi niyetim yok çokta memnunum herşey çalışır durumda.Bakımları tam severek isteyerek aldım gösterişlide ayrıca.Tek takıntım mazda 3 lere bakıyorum piyasada çok hızlı bir ikinci eli yok sanırsam o yüzden sorun yaşarmıyım diye düşündürüyor beni.

Bu arada kardeşim güneş yanıklarından belki boyatmadan kurtulabilirsin. Bununla ilgili internette ve yotubeda bilgiler videolar var.

Bizim forumda da bir konunun içinde sanki geçmişti ama şimdi bulamadım. Aslında yanan boya değil, üst yüzeydeki vernik deniyor. Bu verniğe ince zımpara ve kimyasallarla müdahale edilerek çözümler bulunabiliyormuş. 

Forumda şöyle bir benzer konu var..Bir göz at istersen.

Diğer çizik çarpık yerleri yaptır boyat derim..Kaporta yüzeyinde bu tip durumlar varsa kaportaya ilerleyen süreçte daha çok zarar verirsin. Birde işin butik kısmı var zaten. Ütüsüz kırış kırış gömlekle dolaşmak gibi bir şey..

2.el değer vs durumlarına gelince 2011 yılından beri forumdayım..Aracını ilana koyupta satamayanı..Yada değerinin altında /ölü vs fiyata satıpta bundan hayıflananı görmedim. Doğru zamanda, doğru fotoğraflarla ve doğru fiyata, doğru bilgiler eşliğinde satmaya kalktığında..Doğru müşteriyi çok kısa sürede bulabiliyorsun..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru

o bölüme kaplama da yaptırabilirsiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan
28 dakika önce, s.halilduru :

Kaplama derken Folyo kaplamayı mı söylüyorsun Savaş ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
23 dakika önce, s.halilduru :

Nasıl bi kaplama gövde renginde olabilir mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan
7 dakika önce, Eskivtecci :

Nasıl bi kaplama gövde renginde olabilir mi ?

Benim bildiğim gövde rengini tutturması imkansız. Ancak bir renk seçilip tüm gövde folyo kaplatılabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru
3 dakika önce, İlhan :

Kaplama derken Folyo kaplamayı mı söylüyorsun Savaş ?

Evet, çıta kısmı folyo ile kaplanabilir. Tam aynı renk olmaz ama yakın renk bulunabilir. Boya yapmak istemiyorum derseniz bu bir seçenek olsun diye söylemiştim. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
Bir saat önce, İlhan :

Bu arada kardeşim güneş yanıklarından belki boyatmadan kurtulabilirsin. Bununla ilgili internette ve yotubeda bilgiler videolar var.

Bizim forumda da bir konunun içinde sanki geçmişti ama şimdi bulamadım. Aslında yanan boya değil, üst yüzeydeki vernik deniyor. Bu verniğe ince zımpara ve kimyasallarla müdahale edilerek çözümler bulunabiliyormuş. 

Forumda şöyle bir benzer konu var..Bir göz at istersen.

Diğer çizik çarpık yerleri yaptır boyat derim..Kaporta yüzeyinde bu tip durumlar varsa kaportaya ilerleyen süreçte daha çok zarar verirsin. Birde işin butik kısmı var zaten. Ütüsüz kırış kırış gömlekle dolaşmak gibi bir şey..

2.el değer vs durumlarına gelince 2011 yılından beri forumdayım..Aracını ilana koyupta satamayanı..Yada değerinin altında /ölü vs fiyata satıpta bundan hayıflananı görmedim. Doğru zamanda, doğru fotoğraflarla ve doğru fiyata, doğru bilgiler eşliğinde satmaya kalktığında..Doğru müşteriyi çok kısa sürede bulabiliyorsun..

Anladım çok teşekkür ederim araştırdığınız için.İnceledim ama açan arkadaşımızda kendisi komple boyatmış yapabilcek usta yok Türkiyede anladığım kadarıyla ustayla konuştum şuanlık böyle durcak istediğin zaman gel yaparız dedi kendisine birkez daha sordum oda boyatma diyince vazgeçtim gibi.Boyadan başka çözüm olurs çok sevincem çünkü ben direğe boya vurduğum anda kazalı damgası yicek araba.Kaporta kısmında hasarım yok kapılarda başka aracın kapısını açarken çarpması şeklinde oluşan çok küçük çökükler var yaptırsam ne olacak 2 güne aynısı olur sorumluluk sahibi olmayan insalae çok.Tamponlardaki sürtükler zaten yapılıyo şuan dün söktük emanet olarak arac taktık ustay teslim ettik.Arkadaşlar burayada yazıyım lazım olur belki mazda 3 sedefli kırmızı 27A diye çıkıyor boya kodu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan

Bence boya yanıkları için önerilen çözümlerden birisini denemelisin. Be işe yarayacağını düşünüyorum. Aracın çok eski bir model değil. Bununla ilgili Ankara'daki Ziebart / Sonax / Meguiars gibi yerlerden görüş,fikir ve ücret almalısın.. Elim yatkın malzeme olsun ben kendimde hallederim dersen..İlgili konuları inceleyip, okuyup ilgili videoları izledikten sonra bu işe kendinde kalkışabilirsin.

Diğer yerleri zaten boyatmaktan başka çaren yok..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
5 dakika önce, s.halilduru :

Evet, çıta kısmı folyo ile kaplanabilir. Tam aynı renk olmaz ama yakın renk bulunabilir. Boya yapmak istemiyorum derseniz bu bir seçenek olsun diye söylemiştim. :)

Şuan en iyisi böyle gözüküyor komple önden arkaya doğru kaplancak değilmi direk.Valla boya olunca pert gören insanlar yüzünden araca güzel binemez olduk düştüğümüz duruma bakın

1 dakika önce, İlhan :

Bence boya yanıkları için önerilen çözümlerden birisini denemelisin. Be işe yarayacağını düşünüyorum. Aracın çok eski bir model değil. Bununla ilgili Ankara'daki Ziebart / Sonax / Meguiars gibi yerlerden görüş,fikir ve ücret almalısın.. Elim yatkın malzeme olsun ben kendimde hallederim dersen..İlgili konuları inceleyip, okuyup ilgili videoları izledikten sonra bu işe kendinde kalkışabilirsin.

Diğer yerleri zaten boyatmaktan başka çaren yok..

Anladım abi ankarda bi buluşma falan olsa katılsam bi tartışsak bu meseleyi güzel olur dediğiniz gibi profesyonel şirketler ilede görüşüyüm ben ama onlarda artık para için çalışır olmuş çoğu boyanacak diyip geçiyolar emek pek yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru
5 dakika önce, Eskivtecci :

Şuan en iyisi böyle gözüküyor komple önden arkaya doğru kaplancak değilmi direk.Valla boya olunca pert gören insanlar yüzünden araca güzel binemez olduk düştüğümüz duruma bakın

Anladım abi ankarda bi buluşma falan olsa katılsam bi tartışsak bu meseleyi güzel olur dediğiniz gibi profesyonel şirketler ilede görüşüyüm ben ama onlarda artık para için çalışır olmuş çoğu boyanacak diyip geçiyolar emek pek yok

Komple de kaplatabilirsiniz veya sadece direkte kaplanabilir.  Ben sadece direği kaplatırdım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
1 dakika önce, s.halilduru :

Komple de kaplatabilirsiniz veya sadece direkte kaplanabilir.  Ben sadece direği kaplatırdım. 

Bu güzel duruyo fikir olarak ama sedef işi sıkıntı çıkarır okadarda olsun boyatmaktan iyidir.Folyo için yer önerebilir misiniz ? Bildiğiniz yer varsa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru
1 dakika önce, Eskivtecci :

Bu güzel duruyo fikir olarak ama sedef işi sıkıntı çıkarır okadarda olsun boyatmaktan iyidir.Folyo için yer önerebilir misiniz ? Bildiğiniz yer varsa

Benim bildiğim özel bir yer yok. Ama maslak sanayi de bu tür yerler var. Bilen arkadaş varsa yazacaktır zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.558
İlhan

Kaliteli bir folyo ve güzel işçilik sonucu komple araç kaplaması minimum 2500 liradan başlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
okkko    454
okkko

Merhabalar...

Fotoğraflarınıza detaylıca baktım. Özellikle c sütununa...

Öncelikle size o bölgenin daha önce boyanmış olup olmadığına bir daha baktırmanızı öneririm. O şekilde yanıklar fabrikasyon boyada görülmez. Bu selülozik bazlı boya yanığıdır. Araç fabrikada su bazlı ile boyanır. O da solarak yanar ki 27A nın böyle yandığına hiç şahit olmadım, tabi ekvatorda yaşamıyorsanız o başka... O sebeple o bölgede herhangi bir işlem olup olmadığına tekrar baktırmanızı öneririm. Sonrasında ise şayet o bölgede boya varsa ki olacağını sanıyorum, boyatmakta bir engel kalmaz. Boya yoksa ki sanmam, öncesinde ve boyanırken fotoğraflarını çekin. Koyun kenarda dursun. Satarken lazım olur. Yanık bineceğinize boyatın derim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci
7 saat önce, okkko :

Merhabalar...

Fotoğraflarınıza detaylıca baktım. Özellikle c sütununa...

Öncelikle size o bölgenin daha önce boyanmış olup olmadığına bir daha baktırmanızı öneririm. O şekilde yanıklar fabrikasyon boyada görülmez. Bu selülozik bazlı boya yanığıdır. Araç fabrikada su bazlı ile boyanır. O da solarak yanar ki 27A nın böyle yandığına hiç şahit olmadım, tabi ekvatorda yaşamıyorsanız o başka... O sebeple o bölgede herhangi bir işlem olup olmadığına tekrar baktırmanızı öneririm. Sonrasında ise şayet o bölgede boya varsa ki olacağını sanıyorum, boyatmakta bir engel kalmaz. Boya yoksa ki sanmam, öncesinde ve boyanırken fotoğraflarını çekin. Koyun kenarda dursun. Satarken lazım olur. Yanık bineceğinize boyatın derim. 

Yorumunuz için çok teşekkür ederim yalnız aracın ilk sahibi sayılırız ilk sahibi eniştem aracı eniştemden aldım alırkende bakıldı sadece kaputta boya var benimde tuhafıma gitti bu durum eski bi model araç değil ama çok kötü yanmış durumda enişteme göre servise bıraktım bakım pasta cika için aldığımda biraz kabarma var dedi.Tabi söyledim ama kabul eden olmadı şeklinde aktarıldı olay bana.Ama eminim boya olmadığına.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eskivtecci    13
Eskivtecci

Buda başka bir mazda 3 ün c sütunu sahibindende gezinirken denk geldim araç gri ama olsun yanmış boyası 

image.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
okkko    454
okkko
20.07.2016 at 09:22, Eskivtecci :

Yorumunuz için çok teşekkür ederim yalnız aracın ilk sahibi sayılırız ilk sahibi eniştem aracı eniştemden aldım alırkende bakıldı sadece kaputta boya var benimde tuhafıma gitti bu durum eski bi model araç değil ama çok kötü yanmış durumda enişteme göre servise bıraktım bakım pasta cika için aldığımda biraz kabarma var dedi.Tabi söyledim ama kabul eden olmadı şeklinde aktarıldı olay bana.Ama eminim boya olmadığına.

Gözle de görmek lazım ama pasta ciladan sonra ise deneyimsiz kişilerce makina poliş yapılırken boya inceltilmiş veya yakılmış olabilir. Ben bunca yıldır orjinal boyanın yandığını görmedim ki Türkiye nin UV değeri en yüksek yerinde yaşıyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.