Jump to content
İlhan

Mazda, Yılın İlk Çeyreğinde Araç Cirosunda Rekor Kırdı

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Mazda Motor Corporation dünya çapında 375.000 adet satış yapıp bugüne kadar elde ettiği en iyi ilk çeyrek yıl değerine ulaştı. 1 Nisan ile 30 Haziran arasında gerçekleşen satışlarda %25’lik bir artışla 61.000 araca ulaşan* ve Mazda CX-3 ile Mazda MX-5 gibi modellere olan güçlü talep sayesinde piyasada üstün performans sergileyen Avrupa, diğer bölgeler arasında öne çıktı. Diğer bölgelerde ise, şirket yeni lansmanı yapılan Mazda CX-9'un Kuzey Amerika'da ve Mazda CX-4'ün de Çin'de rağbet görmesinden faydalandı.

Küresel ciro ve işletme karı önceki yıla kıyasla yen cinsinden aynı kalırken avro cinsinden ¥776,2 milyar (€6,36 milyar**) ve ¥52,4 milyar (€430milyon) ile artış gösterdi ve net kar ise ¥21,2 milyara (€174 milyon) düştü. Mazda satış gelirleri ise binde ikilik bir artışla %6,8'e çıktı.

Şirket küresel üretim ağını genişletmek, üretim verimliliğini maksimuma çıkarmak ve döviz kuru dalgalanmalarına karşı sabit gideler üzerindeki kontrolünü arttırmak dahil olmak üzere çeşitli girişimlerle istikrarlı bir ilerleme kat ediyor. Yeni nesil kamyonet için de Isuzu ile bir ortaklık anlaşması yapıldı. SKYACTIV Teknolojisi birimlerinin geliştirilmesi şirket için önceliğini koruyor. Yeni modellere ek olarak Mazda, bir tür araç hareketi kontrol teknolojisi olan SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS’i de eş zamanlı olarak piyasaya sürüyor. G-Vectoring Control              adı verilen ilk sistem bu yılın ilerleyen aylarında Avrupa'da satışa sunulacak olan 2017 Mazda 3 üzerinde kullanılacak.

Bir yandan araç talebi ile ekonomik gelişmelerin etkilerini yakından izlemeye devam ederken, şirket 31 Mart 2017 tarihinde sona erecek olan mali yılda dünya çapında 1.550.000 araç satışı hedefi için çalışmalarına devam ediyor. Mazda’nın diğer yıllık tahminleri ise değişmesi: ¥3,28 trilyon (€26,2 milyar) ciro, ¥115 milyar (€920 milyon) net gelir ve ¥170 milyar (€1,36 milyar) işletme karı.

* AB, Avrupa Serbest Ticaret Birliği & Türkiye

** Kaynak: Mazda Motor Corporation'un "31 Mart 2016 Tarihinde Sonlanan Mali Yıl için Konsolide Mali Sonuçları;" avro cinsinden olan tutarlar üç ay için €1 = ¥122 ve 2016-17 tahminleri için de ¥125 üzerinden hesaplanmıştır.

Kaynak: Mazda Press


Tüm haberi görüntüle

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Ali

Ülkemiz tarzında pazarlara biraz daha fazla önem verip kota artırsa daha çok kar yapacak bir firma. Yeni fabrikası vs. açılınca büyük ihtimal daha fazla ciro ve satış elde edecektir. Çoğu insan bilmese de ürün gamı ve kalitesini doğru pazarlayan bir marka bu araçları peynir ekmek gibi satar. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Misafir

Sahibinden com'da dün saymıştım toplasan 50tane skyactive satılık araç yok :) Ya alan çok memnun satmıyor, satmayı düşünmüyor yada, ikinci seçenek sıfırı satmadığı için çok az

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Fotifoti
11.08.2016 at 11:49, Raggaman :

Sahibinden com'da dün saymıştım toplasan 50tane skyactive satılık araç yok :) Ya alan çok memnun satmıyor, satmayı düşünmüyor yada, ikinci seçenek sıfırı satmadığı için çok az

satmayız :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...