Jump to content
raxu

3. Nesil Mazda 3 Vites Değişirken Gelen Islık Sesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

raxu    10
raxu

Merhaba arkadaşlar bununkine sorun olarak değilde meraktan sormaktayım

2015, 1,5 Mazda 3 ümde sesi tamamen kısıp camları açtığımda boş ve gürültüsü az yollarda özellikle yokuş çıkarken yaptığı vites değişimlerinde kaputtan fiyuuut diye hafif bir ıslık sesi duyuyorum bu sesi başka duyan var mı? Önceki aracımla sanayi den çıkamadığım için Mazda aldım. 

Tabi ki önceki araçtan kalma paranoyaklıklarım devam ediyor:/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Felixus    42
Felixus

MErhaba,

klimanız açıkmı bunu yaparken? Ben de klima kompresöründen gelen bir ses var gaza basınca.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
raxu    10
raxu

Klima hep açık oluyor ama bu ıslığın vites geçişiyle beraber geldiğine eminim özellikle yokuş çıkarken yüksek devirde geçişlerde  daha net duyuluyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.255
Tarahumara
1 minute ago, raxu said:

Klima hep açık oluyor ama bu ıslığın vites geçişiyle beraber geldiğine eminim özellikle yokuş çıkarken yüksek devirde geçişlerde  daha net duyuluyor 

Aynı ses benim aracımda da var. Sanki araçta turba varmış gibi bir ıslık sesine benziyor. Klima bende de hep açık genelde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
raxu    10
raxu

Bu sanırım araca ait donanımsal bir ses gibi geldi bana kullandıkça yeni aldığım için tanımaya çalışıyorum yoksa vites geçişlerinden gaz tepkilerinden ve donanımından inanılmaz memnunum 

araca binen donanımları görünce kafaya yiyor bu fiyata bu kadar donanımı akılları almıyor millet alışmış bu paraları boş corollalara vermeye:)

okulda aracını değiştiren iki kişiyiz biri 0 tiguan aldı sadece hayırlı olsunla geçiştirdiler iki gündür okulda Mazda muhabbeti dönüyor;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao
Bu sanırım araca ait donanımsal bir ses gibi geldi bana kullandıkça yeni aldığım için tanımaya çalışıyorum yoksa vites geçişlerinden gaz tepkilerinden ve donanımından inanılmaz memnunum 

araca binen donanımları görünce kafaya yiyor bu fiyata bu kadar donanımı akılları almıyor millet alışmış bu paraları boş corollalara vermeye:)

okulda aracını değiştiren iki kişiyiz biri 0 tiguan aldı sadece hayırlı olsunla geçiştirdiler iki gündür okulda Mazda muhabbeti dönüyor;)

Mazda ayrıcalıktır :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.252
Mutlu Tekir

Tamamen normal, selenoid valf sesi o. aracınız dururken camlar açık halde r ye ve sonra d ye alırsanız da aynı ses gelir. benim 2. nesil aracımda da var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Karantina    33
Karantina

Benzinli otomatik aracım. Aynı sesi ben de duyuyorum. İlginç bir hava katıyor bu ses bence =) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek    27
Ali Furkan İpek

Duydugunuz ses gayet normal hiç bir sorun yoktur. Sadece vites geçişlerinde oluyor. Hoş bir sestir o genelde hafif ıslık sesini vites değiştirirken millet parayla taktırıyor. Bu da mazdanın ayrıcalığı ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Weya    153
Weya

3 gündür bende düşünüyordum bu ses nedir diye. Çok sağolun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback    111
Leanback

8 ileri Zf'li araçlardan da gelir bu ses, bir üst vitese geçince boşa çıkan dişlinin sesi bu. Çoğu otomatik şanzımandan gelir, bazılarında karakteristik olarak daha fazla duyuluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
g3z3g3n1616    12
g3z3g3n1616

Ozellıkle soguk havalarda vıtes geçıslerınde herzaman duyarım. Araba ısındıktan sonra gıdıyor ses.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.820
Burak

Ben 2. Nesil aracımda hiç duymadım veya hiç dikkatimi çekmedi ama bugün test için aldığımız 2017 Mazda 3 te ilk 100 metrede bile fark ettim. Duyunca önce yadırgadım sonra şanzımandan geldiğini anladım.

İlk 2 viteste daha belirgin sonra ya azalıyor ya da gidiyor. Araç ısınmış durumdayken de geliyor bu arada soğuk olmasına gerek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
g3z3g3n1616    12
g3z3g3n1616
5 dakika önce, Burak :

Ben 2. Nesil aracımda hiç duymadım veya hiç dikkatimi çekmedi ama bugün test için aldığımız 2017 Mazda 3 te ilk 100 metrede bile fark ettim. Duyunca önce yadırgadım sonra şanzımandan geldiğini anladım.

İlk 2 viteste daha belirgin sonra ya azalıyor ya da gidiyor. Araç ısınmış durumdayken de geliyor bu arada soğuk olmasına gerek yok.

Hava -1 altındayken sadece ılk 5 dk vıtes geçıslerınde duyarım. Belkı benım duydugum başka bır ıslık sesıdır yada motor farkındandır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ikarayel    115
ikarayel

Arkadaşlar makyajlı mazda 3 aldım 10 gündür bu sese kafam takıldı.2-3 geçişinde geliyor bu ses başka viteslerde ve geçişlerde  olmuyor.Geçişte vuruntu sarsıntı yok.R de D de sarsıntı vuruntu yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ali_daggecen    34
ali_daggecen

Modifiyeli daha doğrusu turbolu araçlardaki çuf-çuf dedikleri blow-off sesine benziyor ama desibeli daha düşük tabi. bende fark ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ikarayel    115
ikarayel

Sadece 2-3 geçişinde olması ve bugün devirden bağımsız olmasını farkettim.Devir 2000-3000-4000 farketmiyor ses bu geçişte hep var.ilerde sanki problem olacak gibi.Dediğiniz gibidir umarım.3650 km yaptım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.820
Burak
35 dakika önce, ikarayel :

Sadece 2-3 geçişinde olması ve bugün devirden bağımsız olmasını farkettim.Devir 2000-3000-4000 farketmiyor ses bu geçişte hep var.ilerde sanki problem olacak gibi.Dediğiniz gibidir umarım.3650 km yaptım.

Fiuuuvv :D 2017 Mazda 3 testinde de dikkatimizi çekmişti ama bir problem değil şanzımandan geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.