Jump to content
Ultrass34

Bakım Sonrası Yakıt Tüketimi 3.Nesil Mazda 3

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ultrass34    41
Ultrass34

Aracım 3. Nesil mazda3 power otomatik 30 bin periyodik bakıma girdikten sonra aracın yakıt tüketimi arttı daha önce şehir içi 7 7.5 geçmezken şimdi 8.5 9 asagısı düşmüyor sebep ne olabilir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao

5 gun sonra 30 bin bakimina girecek biri olarak cok ilgimi cekti bu konu 🤔

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
casedede    12
casedede

Bu konu hakkinda cok fazla bir fikrim yok.Ben her 10 bin km bakimindan sonra bu durumla karsilasirim cunku araba kaymak gibi oluyor 0 yag 0 buji ister istemez insan gaza yukleniyor belki farkinda olmadan sizede boyle geliyor olabilir mi?

SM-G928C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.557
İlhan
Aracım 3. Nesil mazda3 power otomatik 30 bin periyodik bakıma girdikten sonra aracın yakıt tüketimi arttı daha önce şehir içi 7 7.5 geçmezken şimdi 8.5 9 asagısı düşmüyor sebep ne olabilir 

Değişen sarf malzemeleriniz,
Yağ
Yağ filtresi
Hava filtresi
Yapılan işlemlerde yakıtı arttıracak bir unsur yok. Aksine yakıtın düşmesi lazımdı.
Hava filtresini ve montajını bir gözden geçirin.
Yazılım güncelleme vs durumu oldumu.
Bu yakıt artışı gözleminiz peki kaç km kullanım sonrası oldu?
Ortalama hız, kat edilen km, günlük ortalama kullanım mesafesi, kullanılan güzergah vs hepsi önceki kullanımınızla aynı mı? Bir şeyler değişmiş olmasın!

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ultrass34    41
Ultrass34

Hocam kullanım alışkanlıklarım güzergah v.s herşey aynı bakımdan çıktıktan sonra yüksek olduğunu farkettim ama düşer diye umursamadım yazılım güncellemesi oldumu bilmiyorum Bayram'dan sonra servise gidicem

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek    27
Ali Furkan İpek

Yeni araç bakımları ne zaman olmalıdır? Kaç binde? Mazda3 2015  power benzin otomatik , 3 binde , ne zaman bakım yapmalıyım?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Navim    39
Navim

Entresan bi durum benzini başka yerden alma durumu söz konusumudur acaba??? Bu arada ne kadar tuttu üstad 30 k bende bayramdan sonra gideceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.252
Mutlu Tekir

Yağ değişimi ve hava filtresi değişimi sonrası gaz pedalının hassaslığı artıyor ve bu da eskiye alışmış sürücü ayağından dolayı yakıtın artmasına yol açabilir.

Uzun yola çıkarsanız ortalama yakıt tüketiminin daha da düştüğünü farkedeceksiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao

30.000 bakımımı Muğla Gören'de yaptırdım bugün, Muğla-Marmaris eve dönüş yakıt tüketimim aşağıdaki gibidir :)

Bu ortalamada sakin bir kullanım söz konusudur.

DSC_0382.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kralxs    2
kralxs

maalesef bende de aynı olay oldu ilk on bin km bakımına gitmeden önce araç çok az yakarken servisten sonra daha fazla yakmaya başladı ne yaptıysam neden olduğunu anlayamadım 2. bakıma gittiğimde sordum sizin kullanımınızdan kaynaklanıyor olabilir dediler bende herzaman agresif kullandığımı söyledim ama ona rağmen ilk bakıma gelmeden önce az yaktığını bakımdan sonra bir anormallik olduğunu söyledim bir cevap veremediler 2. bakımdan sonra düzeldi bi ara hava filtresini çıkarıp hava ile temizledim sonra yine sapıttı 6.9 yakan araba 8.0 yakmaya başladı çözemedim yani bir türlü olayı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ultrass34    41
Ultrass34

30 bin bakımını Mazda Akyıldız da yaptırdım 360 tl tuttu yakıt olayı hala aynı yüksek 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mazda 38    3
mazda 38

Memlekette İşini Bilerek Yapan Usta El Atmalı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar    1.990
Arabalar

Bakımdan önce uzun vadedeki yakıt tüketim ortalaması değeri, bakım esnasında sıfırlanmış olabileceğinden olmasın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek    27
Ali Furkan İpek

2015 mazda3 benzin otomatik. İlk 6.000 bakımını yaptırdım. 10.000 bakımını ise daha sonra yaptırmak yerine beraberinde yaptırdım. Sadece motor yağı filtresini değiştirdiler. Yakıt değeri oldukça fazla abartmıyorum size 100km/ 13lt gördüm. 2 gün geçtikten sonra hafif trafikte 8.8 - 9.4 lt arasında gidiyor. Agresif kullanmıyorum.  Bunun sebebi nedir? Bilgili arkdaşlar rica ediyorum açıklama yaparmısınız. Teşekkürler.  (Avrupa mazda) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.255
Tarahumara
6 hours ago, Ali furkan ipek said:

2015 mazda3 benzin otomatik. İlk 6.000 bakımını yaptırdım. 10.000 bakımını ise daha sonra yaptırmak yerine beraberinde yaptırdım. Sadece motor yağı filtresini değiştirdiler. Yakıt değeri oldukça fazla abartmıyorum size 100km/ 13lt gördüm. 2 gün geçtikten sonra hafif trafikte 8.8 - 9.4 lt arasında gidiyor. Agresif kullanmıyorum.  Bunun sebebi nedir? Bilgili arkdaşlar rica ediyorum açıklama yaparmısınız. Teşekkürler.  (Avrupa mazda) 

Benim araç henüz 6500 km de. Hiç bakım yaptırmadım. Şehir içi genelde 7.5, maksimum 8 gördüm. Sizin değerleriniz anormal. Servise bir gösterin bu durumu bence.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek    27
Ali Furkan İpek
5 saat önce, tarahumara :

Benim araç henüz 6500 km de. Hiç bakım yaptırmadım. Şehir içi genelde 7.5, maksimum 8 gördüm. Sizin değerleriniz anormal. Servise bir gösterin bu durumu bence.

Bakımdan önce benimde o civar yakıyordu. Servise göstermek umarım bir çözüm olur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.