Jump to content
ibrasoft

2.Nesil Mazda 3 Ayna Altı Ambiyans Aydınlatması

Tavsiye Edilen Mesajlar

ibrasoft    254
ibrasoft
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır aklımda olan ayna altı aydınlatma için çeşitli denemelerle nihayet sonuca ulaşabildim. İnternette izlediğim montaj uygulamalarında diğer araçlar için çok revaçta ve montajı kolay olan kartal gözü dedikleri led bizim aracımızın aynasına uymuyor maalesef. Belki motor mekanizmasının bulunduğu kısmı delmeyi göze alsam uydurabilirdim ama bu riski göze alamadım. Aynalarımız dış çerçeveden içerde duruyor, bu nedenle arkasında yeterli boşluk yok. 
Araç renginde olan üst kapağı çıkardıktan sonra alt kapağı çıkarmak gerekiyor. İşlemi bu alt kapak üzerinde yapacağız. Bu kapak ile oturduğu yer arasında yaklaşık 3 mmlik bir boşluk var. Bu boşluğa tabela sektöründe kullandığımız hiç bir ledi sığdıramadım. Şerit ledi de dışardan yapıştırmak istemedim. Bunun için şerit lede denk gelen ölçüde delikler delerek ledleri bu deliklerden dışarı bakacak şekilde yapıştırdım. Şerit ledler sıvı temasına karşı korumasız olduğu için üstten tam şeffaf silikon ile (yapıştırma özellikli) yüzeyini komple kapladım. Bu silikonu kullanma nedenim hem yapışma fonksiyonun fazla olması hemde su gibi şeffaf olması. Ledlerin üstlerini de silikonladığım için ışığın kesilmesini istemediğim için bu ürünü tercih ettim. Ledlerin üzerinde var mı yok mu belli değil.

Led olarak standart şerit led hem kalın, hem de geniş olduğu için 5mm pcb li ışık gücü yüksek 3014 çipli edison ledleri tercih ettim. Alan çok dar olduğu için bu daha uygun oldu. 

2j63nv.jpg

jBgOXJ.jpg

B8aQv9.jpg

ZYXBMA.jpg

oEXW02.jpg

Silikonlandıktan sonra ön ve arka görüntüsü
VE9nPV.jpg

nEQ6jg.jpg,

lEqG3k.jpg

Sonraki işlem aynanın kablolarıyla birlikte bu kabloları kapı döşemesine almak. Bunun için aynayı sökmek gerekiyor. Söktükten sonra altta bulunan 3 vidayı da çıkartarak, mekanizmanın dönme ekseninden ayırarak kabloyu çok fazla zorlanmadan içeri alabiliyorsunuz.

vZ62XR.jpg

İşin en uğraştırıcı ve zor kısmı kapı döşemesinin olduğu yerden direksiyon konsolunun olduğu kısma kabloyu taşımak. İşe başlarken umudum kapı döşmesinde bir hat bulabilmekti ama tüm kabloları tek tek ölçtüm karşılama aydınlatması için gelen bir hat bulamadım.  Bunun için pedalların üzerine yaptığım karşılama aydınlatmasına kadar hattı uzatmaktan başka seçenek kalmadı.  Kapı soketini tırnaklarından gevşetip dışarı esnettikten sonra (soketin yeri çok dar, iç soketi dış soketten ayırmayı göze alamadım içeri kaçarsa çıkarmak çok zor olacak konumda) susta için kullandığım ucu sarılı çelik halat ile iki kablo çektim. 

(Önce üşengeçlik midir, basiret bağlanması mıdır bilmiyorum, şase kapıdaki kablolarda var nasılsa diye + beslemeyi çektim işi bitirdiğimde aynadaki ledin her durumda sürekli yandığını gördüm. Onun için iki kablo çekilmesi gerekiyor.) Sonra soketin kenarında bulunan boşluktan kabloları geçirdikten sonra gelen kablo grubuyla birlikte kapı döşemesinin içine getirdim. Burada siyah spiral hortumun içinden geçirip işlem bittiğinde hiç bir görüntü kirliliği ve risk oluşturmayacak şekilde devam etmek gerekiyor. Bundan sonrası aynadan gelen kablo ile konsoldan getirdiğiniz kabloyu bağlayarak izole etmeye kalıyor. 

G3mAJN.jpg

WbqvPP.jpg

3A6ZV5.jpg

RQrZvZ.jpg

1N6WVD.jpg

yV6aD9.jpg

İşin bitimi;
Sokağında karanlık olmamasından kaynaklı olarak fotoğrafta daha az ışık çıktı, gerçekte daha fazla aydınlatma sağlıyor. Şarjım bittiği için diğer telefonla çekmek durumunda kaldım. Yarın akşam fotoğraflarını ayrıca çekip eklemeyi düşünüyorum.

pEb3DJ.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao

Elinize sağlık, cok aciklayici olmus [emoji106]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao

Peki, ne zaman yanip ne zaman sonuyor bu mekanizma?
Arac ici karsilama aydinlatmasina bagladiniz sanirim di mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft
18 dakika önce, Holydao :

Peki, ne zaman yanip ne zaman sonuyor bu mekanizma?
Arac ici karsilama aydinlatmasina bagladiniz sanirim di mi?

Evet karşılama aydınlatmasına bağlı. Pedalların üzerine bağladığım karşılama aydınlatmasıyla besleniyor. Kapılar kumandadan açılınca yanıyor, kapıları kilitleyince veya kontak açılınca kısılarak sönüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao    323
Holydao

Sahane olmus valla, elimden gelse ben de yapmak isterim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel_Balci    432
Mursel_Balci

Elinize sağlık güzel uygulama

ASUS_T00J cihazımdan gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft

Yeni fotoğraflar...

DSC_0662.JPGDSC_0663.JPG

Kısa bir de video...
Aynalar kapanırken kısılarak sönmesi benim hoşuma gitti..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306    70
serkan306

Elinize sağlık, çok güzel olmuş ama fotoğraflara bakarken üşendim, yapmasını düşünemiyorum bile :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft

Tampondaki reflektörlerle ilgili de bir şeyler düşünüyorum, hazır ürün var sanırım. Bu tarz ürünlerde ledlerin kalitesinde sorun yaşandığı için belli marka çiplerden kendim bir uygulama yapmayı düşünüyorum. Sürekli ledlerin içindeyim nasılsa :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru

Hocam @ibrasoft eline sağlık güzel olmuş gerçekten. 

Benim arabaya da yardım edersen yapalım beraber. Sen söküp taktığın için neyin ne olduğunu biliyorsun. Ben şimdi sökerken kırarım bir yerleri :)

Bazı araçlarda kapı kollarında aydınlatma var oraya da düşünülebilir ama hat çekmek daha zahmetli tabi orada.

Bir soru da basamak eşikleri orjinal Mazda aksesuarlarından mı yoksa yurt dışı sipariş geçilenlerden mi ?

Bir de aynayı sökmüşken şundan da yapabilirsiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft
3 dakika önce, s.halilduru :

Hocam @ibrasoft eline sağlık güzel olmuş gerçekten. 

Benim arabaya da yardım edersen yapalım beraber. Sen söküp taktığın için neyin ne olduğunu biliyorsun. Ben şimdi sökerken kırarım bir yerleri :)

Bazı araçlarda kapı kollarında aydınlatma var oraya da düşünülebilir ama hat çekmek daha zahmetli tabi orada.

Bir soru da basamak eşikleri orjinal Mazda aksesuarlarından mı yoksa yurt dışı sipariş geçilenlerden mi ?

Bir de aynayı sökmüşken şundan da yapabilirsiniz. 

Bu uygulama biraz sıkıntılı hocam :)
Aynamda zaten RVM den dolayı köşede uyarı ledi var, bu uygulama için de fönle dağıtırsam ayna ısıtıcılarında sıkıntı çıkabilir. İnceledim bu uygulamaları da ama pek içim ısınmadı diyelim. :)

Basamak eşiklerini yurtdışından getirttim. Kampanya vardı 4 lü takımı 50 Lira gibi bişeye geldi sanırım. Bir kaç parça daha almıştım.

Yardımcı olmayı isterim ama yarım gün sürüyor toplamı. Ben kısım kısım ilerledim. Aynaları halledip, kurumaya bıraktım. Ertesi gün sabah aynayı toplayıp hat çekme işini yaptım. İstanbul da mısınız?

Kapı kollarında olanlar var evet, BMWlerde kapı kolunun anahtar deliğine denk gelen sabit parçanın altında mesela. Hem kapı kolu aydınlatma hem zemin aydınlatma fonksiyonunda çalışıyor. Ama kapı kolu ve kilit sökme araçta sökmekten nefret ettiğim yerlerden biri :)  
Sübap ayarı yapmak bile zoruma gitmiyor. :) Bizim kapı kolları şekil itibariyle Bmw stili yapılabilir ama o uğraşa değeceğini pek sanmıyorum. Kapı kolları kulp şeklinde değil de doğan, broadway deki gibi kapaklı olsa iç taraftan uygulama yapılabilir. Güzel de olur, tam çukurun içini aydınlatır. Yapanlar da var o sistem kapı açma kollarına.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru

Doğru diyorsun RVM den dolayı hiç gerek yok. Halil usta bir kaç araca uygulamış. Tecrübeli bu konuda. Yeri gelmişken yaptırmak isteyen olur ise yardımcı olabilir. 

Kapı eşikleri için link verebilir misiniz ?

Evet İstanbul da oturuyorum ben de. Buluşmaya geldiyseniz konuşmuşuzdur zaten :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft
16 dakika önce, s.halilduru :

Doğru diyorsun RVM den dolayı hiç gerek yok. Halil usta bir kaç araca uygulamış. Tecrübeli bu konuda. Yeri gelmişken yaptırmak isteyen olur ise yardımcı olabilir. 

Kapı eşikleri için link verebilir misiniz ?

Evet İstanbul da oturuyorum ben de. Buluşmaya geldiyseniz konuşmuşuzdur zaten :)

Maalesef gelemedim buluşmaya.. :(

Hem RVM hem de çok kullanışlı gelmedi bana. Tabii ki herkesin kişisel görüşü. Görüntü için hiç bir sözüm yok, çok karizma bir uygulama hatta hareketli okları da var ilerleyerek yanıyor ledler. Ama işlevsellik olarak ben ve aracımdakilerin göreceği bir uygulama diye düşünüyorum. Çünkü bizim aynaların dış kasası aynayı biraz fazla sarıyor diğer araçlara göre. Bir de öndeki aracın aynalarının içine hangimiz bakıyoruz ki, açı olarak da çok görünür bir alanda kalmıyor seyir halindeyken diğer şoförler için. O yüzden çok kullanışlı gelmedi bana. Görüntü olarak çok güzel bir uygulama ama ona lafım yok :)

Güneşli tarafındayım ben. Eğer bu taraflardaysan müsait bir gün aynalarını deler yaparız, alt kapakları silikon kuruyunca takarsın, uygun bir zaman da hat çekimine yardım ederim. 

Kapı eşikleri; (Yine kampanya yapmış satıcı 54 TL)

https://tr.aliexpress.com/item/ACCESSORIES-FIT-FOR-2009-2010-2011-2012-2013-MAZDA-3-STAINLESS-DOOR-SCUFF-SILL-SILLS-PANEL/32480381271.html

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    351
S.Halilduru
2 dakika önce, ibrasoft :

Maalesef gelemedim buluşmaya.. :(

Hem RVM hem de çok kullanışlı gelmedi bana. Tabii ki herkesin kişisel görüşü. Görüntü için hiç bir sözüm yok, çok karizma bir uygulama hatta hareketli okları da var ilerleyerek yanıyor ledler. Ama işlevsellik olarak ben ve aracımdakilerin göreceği bir uygulama diye düşünüyorum. Çünkü bizim aynaların dış kasası aynayı biraz fazla sarıyor diğer araçlara göre. Bir de öndeki aracın aynalarının içine hangimiz bakıyoruz ki, açı olarak da çok görünür bir alanda kalmıyor seyir halindeyken diğer şoförler için. O yüzden çok kullanışlı gelmedi bana. Görüntü olarak çok güzel bir uygulama ama ona lafım yok :)

Güneşli tarafındayım ben. Eğer bu taraflardaysan müsait bir gün aynalarını deler yaparız, alt kapakları silikon kuruyunca takarsın, uygun bir zaman da hat çekimine yardım ederim. 

Kapı eşikleri; (Yine kampanya yapmış satıcı 54 TL)

https://tr.aliexpress.com/item/ACCESSORIES-FIT-FOR-2009-2010-2011-2012-2013-MAZDA-3-STAINLESS-DOOR-SCUFF-SILL-SILLS-PANEL/32480381271.html

Evet tabi, bu özelliğin kullanım amacına uygunluk olarak pek uygun değil. Şekil olarak güzel görünüyor. Uygunluk dersen dışarı da olan hem yandan hem arkadan görünenler iyidir. 

Ben Çapa'da oturuyorum. Bir kaç kişi ufak bir buluşma ayarlayalım o zaman müsait bir zamanda :):)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft

18 dakika önce, s.halilduru :

Evet tabi, bu özelliğin kullanım amacına uygunluk olarak pek uygun değil. Şekil olarak güzel görünüyor. Uygunluk dersen dışarı da olan hem yandan hem arkadan görünenler iyidir. 

Ben Çapa'da oturuyorum. Bir kaç kişi ufak bir buluşma ayarlayalım o zaman müsait bir zamanda :):)

İyi olur. :)

Avrupa yakasında olursa daha iyi olur :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tonkano    6
tonkano

Bu aynaların uc kısmına sinyal için şeffaf malzemeden sinyal yapılabilinir mi? Birçok araçta orjinal olarak var. Görünülür olmak açısından bu aynalardaki sinyaller çok iyi oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ufuk Değirmenci    150
Ufuk Değirmenci

Eline sağlık @ibrasoft iyi fikir +güzel uygulama + açıklayıcı = demli ve üç şekerli olmuş :-) tebrik ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    254
ibrasoft
5 saat önce, Ufuk Değirmenci :

Eline sağlık @ibrasoft iyi fikir +güzel uygulama + açıklayıcı = demli ve üç şekerli olmuş :-) tebrik ederim.

Teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.