Jump to content
Attiwolf

Mazda 2 - Şoför Tarafı Cam Motoru Değişimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Attiwolf
Arkadaşlar merhaba, öncelikle maalesef bu değişimi yaparken fotoğraf çekmeyi unuttum fakat çok karışık bir işlem olmadığı için nasıl değiştirildiğini adım adım anlatacağım. Yeni aldığım mazda2'nin cam motoru zayıf olduğu için beni zaman zaman yarı yolda bırakmaktaydı, bu sebeple aliexpress üzerinden yenisini sipariş ettim. Türkiye'de satılan çıkma cam motorlarından daha ucuza geldi. İnternette mazda2'ye ait yerli ve yabancı kaynaklarda pek bir bilgi olmadığı için ben araştırırken zorladım, belki lazım olur diye sizlerle paylaşmak istedim. Umarım başınıza böyle sorunlar gelmez.
 
Ürün Linki : https://www.aliexpress.com/item/door-power-window-lift-motor-for-mazda-2-mazda-3-mazda-6-and-CX5-front-and/32551992952.html
 
 
  Öncelikle ayna tarafındaki siyah plastik parçayı, elinizle hafif zorlayarak yerinden kolaylıkla çıkartın.
[IMG] 
  Ardından kapı tutacağının alt kısmında bulunan kumaş parçayı kaldırarak altındaki vidayı ve kapı mandalının arkasında bulunan plastik parçayı yerinden çıkartarak, altında bulunan vidayı tornavida yardımı ile sökünüz.
[IMG] 
[IMG] 
 
Bu iki vidayı söktükten sonra trim panelini tutan 6-7 adet plastik parçayı, kapıyı menteşe tarafından hafifçe çekerek sırasıyla sağ alttan başlayarak, sola doğru teker teker yerinden hafifçe çıkartana kadar kuvvet uygulayınız. 
 
Kapı mandalı mekanizmasını, önce kendinize doğru çekip, ardından yassı hale getirerek paneldeki yerinden kurtulmasını sağlayınız. Fakat mandalı paneli tekrar yerine takana kadar kullanmayınız. Zira tellerde yeterli gerilim olmadığı için kapınız kapanıp, açılmayabilir.

Kumanda panelindeki kabloları da tırnaklarına bastırarak yuvasından çıkarttıktan sonra trim panelini tutan hiçbir şey kalmayacaktır. 
 
10'luk anahtar ile cam motorunu tutan 3 adet civatayı, önce hepsini sıra ile gevşettikten sonra sökünüz. 
Cam motorunun elektriksel bağlantısını tırnağına bastırarak yerinden sökünüz.

Cam motorunu yerinden çıkartınız. Yalnız dikkatli olun cam motoru yerinden çıktığında cam hareket etmiyor fakat elinizde camı aşağı ya da yukarı hareket ettirebilecek hale geliyorsunuz.

Yeni cam motorunu yerine takıp, 3 adet civatayı sıkınız.  Cam motorunun elektrik bağlantısını takınız.
 
Cam kumanda panelinin soketlerini yerine takarak, cam motorunun düzgün çalışıp çalışmadığını gözlemleyiniz. 
 
Eğer motorunuz düzgün çalışmakta ise, kapı mandalını trim paneline önce yassı olacak şekilde geçirdikten sonra yerine yerleştiriniz. 
 
Trim panelini üstten inecek şekilde kapıya hizalayınız ve plastik parçaları, trim paneline hafifçe baskı uygulayarak tek tek oturtunuz.
 
Ardından kapı mandalı ve kapı tutacağı içinde bulunan vidaları yerlerine yerleştirip paneli kapıya sabitleyiniz.
 
Yeni cam motorunuz hayırlı olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Fotoğraflar mazda247.com sitesinden alıntıdır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...