Jump to content
Mutlu Tekir

Evden Hortumla Su Çekerek Araba Yıkamak

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mutlu Tekir
Araba yıkamak bazı psikopatlar için bir hobi, bazıları için daha iyi temizlik, daha detaylı temizlik demek. Bunun yapılabilmesi için neler gerekli, aşağıdaki yazımda açıkladım. İyi okumalar.
 
Daha geniş zamanda, daha rahat bir şekilde, daha etkili biçimde arabamı temizlemek istediğimden ötürü bu tür bir arayışa girdim. Bahçe sulama, araba yıkama konularında yön gösterici bir yazı bulamadığımdan bu tür bir arayışta olanlara aydınlatıcı bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle aldığım ürünleri yazayım.

Ez Jet Water 8 Fonksiyonlu Sulama ve Yıkama Tabancası

Ürünün basıncı ev ve araba kullanımı için çok yeterli. Benzinliklerdeki basınçlı makinelerin basıncını beklemeyin tabiki de. Süngerle aracı şampuanladıktan sonra bununla temizleyince kir bırakmıyor. Çeşitli çıkış desenleri var, bunları isteğinize göre seçebiliyorsunuz. Bir de köpük yapma özelliği var ama ben çok beğenemedim. Çok fazla su ve çok az köpük geldiğinden bildiğimiz köpükten çok az şampuanlı su geliyor. Temizlik için faydalı olmuyor, çok çabuk akıp gidiyor.
 
111.jpg
 
112.jpg
 
113.jpg
 
3. kattaki evimden hemen önündeki otoparka su alabilmek için 30 m. aldım, fakat sonra farkettim ki 5-10 m. fazla bile geliyor. Ama fazla mal göz çıkarmaz, evin her köşesine de çekilebilir.
 
111.jpg
 
 
Musluğa bağlantı yapılması için gerekli bir ürün. 3/4" ve 1/2" lik musluk adaptörlerine bağlantı yapılabiliyor.
111.jpg
 
 
Hortumu musluk aparatına takabilmek için gerekli, en kullanışlı, en güzel icat diyebilirim. Musluk aparatına hortum sokmaya çalışmak yerine bu hortum bağlantısı ile 10-15 saniye hortumu musluk aparatına bağlamak mümkün oluyor. Resim üst tarafındaki parça döndürülerek çıkarılıp hortumdan geçiriliyor. Daha sonra hortum plastik parçanın içerisinden geçiriliyor ve bu hortuma geçirdiğim parçayı döndürerek hortumu sıkıştırıyoruz ve çok sağlam bir bağlantı elde ediyoruz. Alt tarafı da musluk aparatına bastırarak sızdırmaz bağlantımızı tamamlıyoruz. Çıkarmak için ise hortum bağlantı aparatının üst ve altını birbirine çekmek yeterli. 
 
Bahce_1248330.jpg
 
 
Yapılan işlemler.
 
Hortumu hortum bağlantı aparatına ekleme.
 
2.jpg
 
 
3.jpg
 
4.jpg
 
1.jpg
 
Musluk bağlantı aparatı.
 
5.jpg
 
6.jpg
 
Hortum bağlantı aparatının musluk bağlantı aparatına bağlantısı.
 
7.jpg
 
8.jpg
 
9.jpg
 
Üst ve alt parça birbirine bastırılarak musluk bağlantı adaptörü çıkarılıyor.
 
10.jpg
 
Musluk bağlantısı.
 
11.jpg
 
1/2" adaptör musluk bataryasının ucundaki vida adımlarıyla eşleşmedi.
 
12.jpg
 
13.jpg
 
14.jpg
 
Bu nedenle bataryanın dibindeki bağlantıyı sökerek 3/4" bağlantı adaptörüyle kullandım.
 
15.jpg
 
16.jpg
 
17.jpg
 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan

E herşeyi yazmışsınız zaten bize birşey bırakmamışsınız [emoji2]

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan
7 dakika önce, mazda_ozan :

E herşeyi yazmışsınız zaten bize birşey bırakmamışsınız emoji2.png

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Olur mu var elbetteki sorulacak soru..

Su faturasında bir artış oldu mu Mutlu ? :D  :geyik: 

İşin özü aslında bu hep imrendiğim ve yapmak istediğim bir şeydir. Ama oturduğum sitede böyle bir şeye kalkışmam mümkün değil. O yüzden oldum olası hep müstakil evlere özenmişimdir..Hatta ve hatta gecekondu olsun, müstakil olsun ve benim olsun derim...

Bu arada hidrofor var mı apartmanda ? Yani su 3.kata çıkıyor, ardından 30 metre hortum içinde dolaşıyor.. Gerçi 3.kattan yokuş aşağı gidiyor ama. :D

Suyun tazyiği iyiki randıman alabiliyorsun..

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan

Valla daha önce 3. Kattan hortumu uzatıp yıkamışlığım var [emoji23] Apartmanda da oluyor abi..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Aynen zorlayınca apartmanda da oluyor. :D
Şu ana kadar 1 kere yıkayabildim keratamı. Sonrasında da duvara sürtmek suretiyle ufak bir kaza yapmamdan ötürü soğudum, uğraşmıyorum artık. Araba düzelip eski haline geldikten sonra yıkamaya devam ederim.

Benim yapacağım yıkama 2 haftada 1 olur. O nedenle su faturasını çok artıracağını sanmam İlhan abi.

4 katlı apartman olduğuna göre hidrofor vardı illaki. Hortum ucunda yerde gayet yeterli basınç oluyor. 3 kat yüksekliğindekie suyun basıncı yerde çok fazladır, hortuma şimdilik bir şey olmadı. Suyu kapatınca vakum etkisinden ötürü boru düz plakaya benziyor. :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Ben şu anlattıkların için 2. kattan ulaşacak kadar hortum aldım lakin çok su tüketiliyor 1 m2 su 3.5-4 tl , farkında olmadan saatlerce akabiliyor demem oki maliyetinden geçtik su çok israf oluyor, elektrik kablosu uzatıp süpürge ile içini detaylı temizliyorum lakin arabanın dışını petrolde 1 tl sabuna 1 tlde suya ödeyerek makina ile yıkıyorum. Bazen 1 tl de atıp basınçlı hava ile komple hem içinin hemde motorun tozunu alıyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

1 m3 su 1000 lt eder, 200 adet 5 lt lik damacana su demek. :)  Ufacık musluk bataryasının ucundan 1 m3 su geçecesiye kadar heralde en az 2-3 saat arabayla uğraşmak gerekir.

5 lt lik damacanayı 2 dakikada doldurduğunu düşünelim (Daha fazlasürede dolduruyor diye hatırlıyorum)  1 saatte 150 lt su yapar. 1 m3 suyun 15/100 ü, onu da geçtim 1 saat sürmüyor ki, başlangıçta bir kabasını alıyorum suyla ardından köpüklerken kapattırıyorum. Sonra tekrar açtırıyorum yani 15-20 dakika taş çatlası akıyor. Hadi buna da 30 dakika diyelim. 75 lt sudan (75/1000)*4 tl den 30 kuruş yapıyor. :)

Hadi 100 lt su akıtmış olalım 40 kuruş yapar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...