Jump to content
Teknisyen

Dikkat: Araç vergisinde sistem sil baştan! İşte ödeyeceğimiz vergiler

Tavsiye Edilen Mesajlar

Teknisyen

Yeni kanun tasarısına göre, sıfır otomobiller fiyatlarına, ağırlıklarına, hatta spor ya da klasik kasa türlerine göre ayrı ayrı ÖTV oranlarına tabi tutulabilecek. Sadece motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ÖTV alınmasının önü açılıyor.

Hükümetin hazırladığı “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” Meclis'e gönderildi. Tasarıda en dikkat çekici madde, otomobillere yönelik ÖTV düzenlemesi oldu. Tasarı, Bakanlar Kurulu'na tanınan taşıtların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp ,sıfıra kadar indirme yetkisini çeşitlendirmeyi ve bu yolla vergi gelirlerinin arttırılmasını öngörüyor.

SATIŞ FİYATINA GÖRE VERGİ

Tasarıya göre Bakanlar Kurulu, binek otomobillerle 3.5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için, “ÖTV matrahını esas alarak fiyat gurupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirlemeye” yetkili olacak.
Buna göre, araçların ÖTV oranlarını sadece motor hacmine göre değil, aynı zamanda satış fiyatına, tipine, sınıfına, kapasitesine, cinsine, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirleyebilecek. Böylece örneğin her ikisi de 1600cc olmasına rağmen vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ÖTV tahsil edilebilecek. Bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ÖTV uygulanabilecek.

MOTOSİKLETİ OLANA YENİ VERGİ YOK

ÖTV çeşitlendirilmesini öngören düzenleme sadece otomobil ve küçük yük ve yolcu taşıma kapasiteli araçlarla sınırlı tutulurken, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve motosikletlerle uçak, yat, kotra gibi taşıtlar bu uygulamanın dışında tutuldu. Tasarı Meclis'ten aynen geçerse, yeni yıl beklenmeden hemen uygulamaya girecek. 

İŞTE VERGİSİ DEĞİŞECEK ARAÇLAR:

1-İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cm³’ün altında olanlar: Vergi oranı yüzde 15

2-İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cm³’ün altında olanlar: Vergi oranı Yüzde 15

3-Sadece elektrik motorlu olanlar: Vergi oranı Yüzde 10
– Sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlardan, motor silindir hacmi 3200 cm³’ü geçmeyenler yüzde 15, sadece elektrik motorlu olanlar: yüzde 10

4-Diğerleri:
-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler: Yüzde 45

-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenlerden; elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenler: yüzde 45, diğerleri: Yüzde 90

Motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler:
-Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2500 cm3’ü geçmeyenler: Yüzde 90, diğerleri yüzde 145

Sadece elektrik motorlu olanlar:
-Motor gücü 85 kW ‘ı geçmeyenler yüzde 3
-Motor gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler yüzde 7
-Motor gücü 120 kW’ı geçenler yüzde 15

Kaynak

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan

Valla TL. cinsinden rakam görünce algılayabileceğim ben durumu. :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Zannetmiyorum ki vatandaş yararına bir düzenleme olsun. Malesef devletin yapabildiği en güzel icraat vatandaşı tokatlamak. İllallah ettim artık hem bu araç-benzin vergilerinden, hem de ticaret ile uğraşırken verdiğim vergilerden. Doğrucu olmaya çalıştıkça, mükafat olarak ekstra tokatlanıyorsun. Eğer bir hakkım varsa bu konuda ki, tam bir enayi gibi kuruşu kuruşuna vergimi ödüyorum. Kesinlikle 1 kuruşunu bile helal etmiyorum. Arabaya vergi al çuvalla, benzine vergi al çuvalla, yol-köprü-tünel yapmaya gelince yaptır başkasına, ver yaptırana geçiş geliri garantisini, vatandaş olarak kullanmaya gelince görelim dolares + kdvleri. Süper adaletli, süper mantıklı valla. Benim ufacık bir ümidim bile kalmadı bu konularda malesef. Biyerlerden birkaç milyar dolar kredi bulup, bir köprü ya da tünel yaptırmayı düşünüyorum. Garanti iş nihayetinde, kaybetme riskin yok.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan

Doğru. Bu iş de Trafik Sigortası fiyatlarına döner gibi geliyor bana. Umarım haksız çıkarım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Arman-1999

Sanırım burada ki hedef Alamanya' nın bize özel ürettiği araçlar...

1,6 Mercedes ve BMW ler

1,4 AUDİ ler 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Oguzkaanoztas

Mazda 6'nın fiyatı ve MTV'si düşerse Bu sayede Süper Olur....

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
M.E.G

Değişen ne ki? Yine 1600 altı %45, üstü %90... istihap haddi ticariler içindir zaten. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...