Jump to content
Efebey

Arka Koltukta Emniyet Kemeri Takmayana 92 Lira Ceza

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

 

Valiliklere gönderilen genelgede ticari taksi ve otomobillerde arka koltuklarda oturanların da emniyet kemeri takma zorunluluğu hatırlatılarak denetimlerin arttırılması talimatı verildi.

cjy7e2fn.jpg

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle ticari taksiler dahil olmak üzere otomobillerin arka koltuklarında oturanların da emniyet kemeri takma zorunluluğu olduğu hatırlatıldı, denetimlerinin artırılması istendi.

Bakanlıktan valiliklere gönderilen genelgede, alınan tedbirler sonucunda ölümlü trafik kazalarının bu yıl bir önceki yıla oranla yüzde 9,8 azaldığı vurgulandı.

Ölümlü trafik kazası oranının, 2020'ye kadar yüzde 50 civarında azaltılması için yeni stratejiler belirlendiği bildirilen genelgede, daha sıkı denetimlerin uygulamaya konulacağı kaydedildi. 

"TAKSİ ŞOFÖRLERİ KEMER TAKARAK YOLCUYA ÖRNEK OLMALI"
Ticari taksiler dahil tüm otomobillerde bütün koltuklarda oturanların emniyet kemeri takmasının zorunlu olduğunun altı çizilen genelgede, araç hareket etmeden önce taksi şoförünün emniyet kemerini takarak, yolculara örnek olması ve kemer takmaları konusunda yolcuyu uyarması gerektiği belirtildi.

Bu konuda hazırlanan çıkartmaların çoğaltılarak, yolcuların görebileceği şekilde koltuğa yapıştırılması, trafik polisinin de emniyet kemeri konusunda taksi, sürücü ve yolcuların üzerinde titizlikle denetimlerde bulunması istendi.

Karayolları Trafik Kanunu'na göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, emniyet kemeri bulundurmamanın ve kullanmamanın cezası, 2016 için 92 lira olarak uygulanıyor, sürücülere de 15 ceza puanı veriliyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Av.Oguzhan

Desenize devlette paralar suyunu çekti. trafikler ota .oka yazacaklar cezayı. Filmli ve egzozlu araçlar dikkat :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Holydao

Bi yandan iyi de... Motivasyonlarinin yolcu emniyeti olmadigi geldi aklima benim de ilk olarak, ne yazik ki.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Av.Oguzhan
4 dakika önce, Holydao :

Bi yandan iyi de... Motivasyonlarinin yolcu emniyeti olmadigi geldi aklima benim de ilk olarak, ne yazik ki.

mevzuu tam olarak bu işte :) sabit radar sistemiyle ilgili tartışıyoruz insanlar kalksın diyor. ben hayır kalsın diyorum ama 110 ve 82 olarak iyi. kalkıp sen otoban gibi yol yap sonra bana ceza yazmak için atkaracalar tosya vb. trabzona giderken ordu dahil yollara 50km limit koy.ama 110 ve 82 limitini hadi 70 de dahik destekliyorum. Fazlasına zaten gerek yok. trafiği düzenlemek için yeterli.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...