Jump to content
İlhan

Türkiye'de Üretileni Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Otomotiv Sanayi  üzerine bir yazı yazmış ve 1923 yılında cumhuriyetin ilanından beri bu konuda nereden nereye gelindiğine değinmiştik. Harap olmuş bir halden bugün yılda neredeyse 1.500.000 adet çeşitli tiplerde araç üretebilir bir hale gelen Türkiye'nin bu konuda çok daha fazla potansiyeli bulunuyor ve bize göre kendi markasını yaratacak kudrete ve altyapıya da sahip. Bu konudaki tek ihtiyacımız ise doğru kişilerin doğru yerlerde görevlendirilmesi olduğunu düşünüyoruz. 
Şimdi ise kendi markasını ortaya çıkarma potansiyeli yüksek olan ülkemizde üretilen otomobil ve hafif ticari araçlara göz atacağız. Yüksek yerlilik oranıyla üretilen bu bu modellerin haricinde BMC, MAN, Mercedes, Mitsubishi, Otokar, Otoyol, Karsan, Türk Traktör gibi bazı markalar da yüzlerce çeşit kamyon, otobüs ve çok çeşitli askeri araç modellerini üretimin yapıyorlar. Ayrıca bu araçların büyük bir kısmı da yurt dışına ihraç ediliyor.
 
2015 yılı sonu itibariyle 1.359.000 adet binek ve ticari araç üretilen ülkemizde bu sayının 992.000 adedi ihraç edilmiş ve rekor kırılmıştır. Ancak şu anda üretim konusunda bir nevi taşeronluk yapan ülkemizin en kısa zamanda kendi markasını ortaya çıkararak Güney Kore'nin 1980'li yıllarda yaptığına benzer bir atılım yapmasını bekliyoruz. Bu şekilde devam edersek ancak başka ülkelerin taşeronluğunu ve köleliğini yaparız ve bir yere kadar gidebiliriz. Aşağıdaki listede ülkemizde hangi otomobil ve hafif ticari araçların üretildiği görülebilir. Liste dolgun gibi duruyor ancak bu derece genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülkemiz için bize göre bu kadar model hiçbir şey.

 

Türkiye'de üretimi yapılan otomobil ve hafif ticari araç modelleri

FIAT

- Egea HB

- Egea Sedan

- Egea SW

- Linea

- Doblo

- Fiorino

- Pratico

Ford

 

- Tourneo Courier

- Transit Courier

- Transit

- Transit Custom

- Tourneo Custom

 

Honda

- Civic Sedan

 

Isuzu

- Dmax

 

Hyundai

- i10

- i20

- i20 Active

 

Renault

- Clio 

- Megane Sedan

 

Toyota

- C-HR

- Corolla

- Verso

 

Kaynak:SekizSilindir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...