Jump to content
Mzda

Mazda 323 Otomatik Şanzımandan Gelen Ses

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mzda    1
Mzda

Arkadaşlar arabayla giderken ayağımı gazdan çekince normal motor sesi var ama gaza hafif veya sert  basınca bir kazinma sesi oluyor.hani şahine binen varsa onlarda da duymuştur o ses gibi.sanzimanci içinde bilyalar var dedi ondan olabilir fln dedi.acaba hiç açtıran varmı bu sikayetten.ayrica 1 den 2 ye geçerken tak vuruyor otekilerde sıkıntı yok duserkende sıkıntı yok sadece 1 ile 2 arası.simdiden sağolun...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir

1'den 2'ye geçerkenki vuruntu özellikle soğuk havalarda eski tip otomatik şanzımanlarda normal diye biliyorum tabii aşırı rahtasız edici bir şey değilse. otomatik şanzıman arızalarında genelde valfler değiştirilerek sorun gideriliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    484
NoooFearrrr

Benim arabamda oto şanzımanlı ve 1 den 2 ye geçerken soğuk havalarda biraz vuruntu olabiliyor bu durum gaza fazla asılınca olur vede normaldir,  sonuçta şanzıman yağı hala soğuk olduğu için oluyor.

Bahsi geçen kazınma durumu için birşey diyemeyecegim ses gaza bastığınız sürece devam ediyormu yoksa sadece geçicimi oluyor şanzımandan olduğundan eminmisiniz devirdaim, triger ve kasnak kaynaklı olup olmadığından emin olunuz.

Sonuçta şanzıman ulaşılabilir bir yerde lifte kaldırıp alttan dinleyin bakalım ses oradanmı geliyor. Bizim arabaların şanzımanı öyle sıkıntı yapacak şanzımanlar değildir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mzda    1
Mzda

@Mehmet Özdemir @NoooFearrrr arkadaşlar benimde tam tersi sogukken güzel geçiyor ısınınca vuruyor.bahsi geçen kazinma sesi de gaza basılı olduğu sürece var gazi kesince güzel motor sesi geliyor.sanzimanda olabileceğini usta söyledi bide hani insan biraz tecrübe ettikçe seslerin nerden gelebileceğini tahmin ediyor.hani gaza basıp şanzıman devreye girdiğinde ses geliyor onun dışında yok.keske şanzımanda birşey olmasa :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    484
NoooFearrrr

Geçişlerdeki vuruntunun ısınınca yapması ilginç, inşallah şanzımandan değildir daha önceki mesajımda yazdığım yöntemle iyicene bir kontrol etmek gerekir. Yağ olarak ne kullanıyorsunuz bizim arabalar da ATF dexron II kullanılmalıdır.

Ayrıca bahsettiğiniz o kazınma sesinin şanzımandan olmadığını düşünmekteyim, bu sese sebebiyet verecek bir durum senaryosu düşünemedim şanzıman için.

Kaldırın lifte birisi üstüne çıksın sol ayakla frene sağ ayakla gaza bassın ve hareket etme durumunu simüle ederek iyicene arabanın altından kontrol ediniz dilerseniz bu işlemi farklı bir ustada yaptırınız , bir başka ustanın fikrini almak iyidir uzaktan uzağa anca bu kadar yorum yapabiliyorum.

Gaza basıldığında biliyorsunuz motor biraz esner bu esneme sırasında bu kazınma sesi durumuna sebep olabilecek bir sürtme olabilir.

Sıcakken vuruntu olmasının yağ ile alaksı olabilir veya yağın aşırı ısınmasıyla bzim araçların yağı aracın soğutma suyu radyaötünde soğur demen oki bağlantılar kontrol edilmelidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mzda    1
Mzda

Yağ kırmızı atf şanzıman yağı.seviyesi normal.trigerden ses felanda gelmiyor gibi hani şıkırtı felan.dedikleriniz için tekrar baska ustaya gidecem ama koca sanayide 3 tane oto.sanziman ustası olunca haliyle sorun cozulemiyor.lifte kaldirip dinleme olayı mantıklı bir ara yapmam lazım.ama binipde anlayamayan usta sesle hiç anlamaz galiba.peki bizim bu yağın doğru yağ olduğunu nasıl anlarim acaba? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mzda    1
Mzda

Ya bide yakıttan sikintm var.depoyu fulleyip tam bitiriyorum toplam 250 km gidiyor gitmiyor.75 TL gibi depo doluyor LPG.bana göre çok yakıyor.otomatik diye bu kdr yakarmi.yazinda aynı sayılır km.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.