Jump to content

İstanbul'a Yakın Prefabrik Konut İçin Arsa Tavsiyesi

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

İstanbul'un keşmekeşinden sıkılmış birisi olarak. Ama hafta sonları, ama dini veya resmi bayramlara denk gelen tatillerde kaçamak yapıp, kalmak için böyle bir proje düşünüyo-rum/ruz. 3-4 Arkadaş/Aile olarak 2-2,5 dönüm gibi arazi üzerine 3-4 adet 80-100 m2'lik prefabrik konut düşünüyoruz. Anadolu Yakası Ümraniye-Şerifali'de oturuyoruz.

Ulaşım olarak İstanbul'a çok uzak olmamalı ! 1-1,5 saatte, maksimum en kötü ihtimalle 2 saatlik bir yol güzergahında olmalı ki. Gidip gelirken sıkılmayalım. :)

Şile'nin öylerinde fiyatlar almış başını gidiyor. Birde dışarıdan gelen yabancılara pek sıcak bakmıyorlar. Öyle ki Darlık köyünde arsa sorduğumuz muhtar resmen terslemişti bizi. :D

Gebze'nin köyleri bile çok değerlenmiş..Değerlenmeye de devam ediyor. Öyle ki Cumaköy köyü şu an acayip popüler. Öyle ki sanatçılar, zenginler vs harıl harıl buradan arsa alıyormuş. Hal böyle olunca bu bölgeye de yaklaşılmıyor.

Kocaeli Kandıra, Karamürsel civarı köyleri. Adapazarı Geyve civarı köylerine bakıyoruz şu sıralar.

Araziye ortalama 75-100 Bin lira civarı bütçe ayırmayı planlıyoruz.

Arazinin konumu itibari ile elektrik, su, kanalizasyon vs alt yapısı önemli bizim için.

Bu konuda deneyimli, bilgili tecrübe sahibi arkadaşların fikirlerini almak isterim. 

Tavsiye edeceğiniz arsalar veya yöntemlerle belki daha hızlı yol katedebiliriz.

Teşekkürler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arsa satın almak, inşaata başlamak kolay işler. kaçak yapı değil de her şeyim resmi olsun derseniz; müteahhitlik belgesinden, sigortalı içi çalıştırmaya bir ton masraf çıkıyor. bölgelere göre de imar izinleri değişiyor tabii. ruhsatsız bir inşaata elektrik veya su almak ancak seçim zamanlarında gelen aflarla mümkün olabiliyor. elektriği güneş enerjisiyle, suyu da taşıma ile halledebileceğiniz yapılar çok daha masrafsız ve uğraş yönünden basit oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

silivri fenerköy'e bir bakın m2 fiyatları şu an 100 tl civarı eniştem orada emlak işi yapıyor ben geçen sene almıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emlak fiyatları düşüş trendinde, beklentide bu trendin devam etmesi yönünde. Arazi fiyatlarında emlak fiyatlarını takip edip düşmeye başlayacaktır. Çok aceleniz yok ise en azından bir kaç bekleyip trende bakınız.

yer olarak ise eviniz nerede?

eğer Avrupa yakasında ise ben olsam Çanakkale - tekirdağ arasından alırdım. Çanakkale çok güzel biryer, Tekirdağ hem İstanbul'a hem çanakkaleye yakın.

asya yakasında oturuluyor ise Sapanca Kartepe Hendek tarafları güzel ancak bu aralar aşırı değerli olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Batuhan79 :

eğer Avrupa yakasında ise ben olsam Çanakkale - tekirdağ arasından alırdım. Çanakkale çok güzel biryer, Tekirdağ hem İstanbul'a hem çanakkaleye yakın.

asya yakasında oturuluyor ise Sapanca Kartepe Hendek tarafları güzel ancak bu aralar aşırı değerli olabilir.

Anadolu yakası Ümraniye'de oturuyoruz.

Çanakkale ve Tekirdağ taraflarına da bakmadık değil aslında. Ama yol-ulaşım süresi açısından vazgeçtik. Yoksa Çanakkale traflarında çok hesaplı, çok güzel arsalar var. 

Sizinde dediğiniz gibi, Sapanca, Kartepe çok değerliler. 3-4 yıl önce bir gezimizde Sakarya Kırkpınar'ı çok beğenmiştik. Evlerin arsaların fiyatlarını duyduğumuzda dudağımız uçuklamıştı.

Teşekkürler vermiş olduğunuz bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Osmangazi köprüsü ve izmir bağlantı yolu nedeni ile Yalova Kocaeli bölgesi bir hayli pahalandı.

Zamanında benim de yaşadığım Kocaeli/Karamürsel her daim pahalıydı. Ancak Karamürsel in dağ tarafına bakan köylerinde HAYRİYE, TAHTALI,İHSANİYE,KADRİYE köyleri diğerlerine nazaran biraz daha uygun fiyatlıdır. Biraz daha uzak olmakla birlikte İZNİK civarı beklentilerini büyük ölçüde karşılar sanırım. Karamürsel- Altınova yolu üzerinde ve Taşköprü/YALOVA da şubeleri olan  APEC bu sektörde ve bu bölgede uzun yıllardır faaliyet gösteren bir firmadır.

daha fazla bilgi için bağlantı adresi aşağıda 

http://www.apec.com.tr/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Suan kandirada cok el yakiyor bizde niyetlenmistik 150.000 tl civari soylenince butceyi asti bu sevdadan vazgectik 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

75-100 bin arası bütçeyle, 4 arkadaş giriştiğimiz bu işi. 180.-Bin liraya, 2,3 Dönüm %40 imarlı Kandıra Mülkşehsuavar Köyünden arsa alarak bitirdik.

Kandıra bölgesine 3 hafta sonu arka arkaya gittik. Artık yolları, virajları, çukurları, yol kenarındaki çobanları ezberledim. :D

Baraj yapımından dolayı bir çok köyde imar izni yok. Olan imar iznide %5'le kısıtlı.

Hal böyle olunca imar izni olan arsaların değerleri de artmış durumda. 

Bu süreçte bir dünya at hırsızıyla tanıştık.. Yanlış bilgiler, yönlendirmelerden ötürü sayısız saçma sapan arazilere gitmek-bakmak zorunda kaldık. 

Hele bir tanesinde hafif tatlı meğil var dediği araziyi görmeye gittiğimizde. Bildiğiniz dağ-tepe gibi araziydi..Öyleki dışarıda dolaşan tavuklar bile kayıyordu rampa aşağı. :D

Yine bir tanesinde elektrik, su var hemen yanı başında bilgi geçtiği yeri görmeye gittiğimizde. Alaksız vaziyette 300-350 metre ileride elektrik direğinin olduğunu gördük.

Yine bir araziyi görmeye gidiyoruz...Araziye çok yaklaştık, navigasyonla gidiyoruz. Ben birden freni köledim durdum. Benim arkadaş birden ne oldu lannn modundalar.. Hepsi önüme bir şey filan çıktı sandılar..

Dedim burada yol asfalt değil, beton !!

Eeee ne olmuş..

Dedim yolun tamamı beton bloklar şeklinde..Köye neden beton yol yapsınlar..

İndim araçtan, sağımdaki yolun 25-30 cm altında kalan araziye indim..

Başladım yürümeye arazide. Arazinin yaklaşık 8-10 metresinde toprak ıslak-çamur. Diğer meğilin yukarısı kuru sıkıntı yok..

Anladıkki yağmurda, karda su basıyor yolu/araziyi.. Yoluda o yüzden beton yapmışlar..Az ileri gittikki, dere geçiyor..

Buna benzer bir sürü şeyle karşılaştık..

Sonunda bir arazi bulduk, köy içinde. Elektrik, su, kanalizasyon sorunu yok. Etrafı çevrili, içinde kuyusu var, 12-13 tane yetişkin ağaç var. 4 kişi olarak biraz gözümüze küçük göründü ama, arazi hoşumuza gitti.

Arazinin sahibi elimde bir arazi daha var, buraya yakın isterseniz onuda gördükten sonra karar verin dedi..

İyiki de demiş..Götürdüğü yeri görünce, öbür tarafı direk eledik..

Bu arazide karar kılıp 200 bin dediği arazide 180 binde el sıkışıp anlaştık..

Ne diyelim hayırlısı olsun..Allah utandırmasın inşallah.. 

Sırada bir süre bekleyip sonra girişeceğimiz prefabrik ev olayı var..

O su basan bahsettiğim arazi..Arkadaşım habersiz çekmiş.

R0WZv6.jpg

kbqzDA.jpg

aLVQA5.jpg

Buda prefbraik projesinin bir ön çalışması.

YDYL9l.jpg

NpzBo5.jpg

8MVvrQ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Arman-1999 :

Hayırlı uğurlu olsun @İlhan

İnşallah yapılacak evlerde de bu şansı yakalarsınız.

Evi bir parça büyük yapmakta fayda var bence. Gelen gideni çok olur ^-^

Çok Teşekkürler Kamil Abicim.

Evi 70-80 m2 düşünüyoruz. Ama verandayı özellikle büyük tutmayı planlıyor, düşünüyoruz. Ortalama 25-30 m2 arası bir veranda var kafamızda şu an. 

Şimdi, Mehmet Özdemir :

hayırlı olsun abicim. ev bitsin, orada n gelmek istemeyeceksin.

Eyvallah Mehmet'im...Vallahi daha başlamadan onun hayalini kurmaya başladık. 

Bu tapu-ruhsat vs işleri için gittiğimizde bile dönmek istemedik. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mehmet Özdemir :

arazi toplamda kaç m2 acaba?

2.295 m2 Mehmet'çim..

Çok hafif bir meğili var..

Her tarafı açık bir arazi..Önümüz vadiye bakıyor.Evlerin verandasıda vadiye bakacak şekilde olacak..

Arazi köy içinde olmasından ötürü..Elektrik, su, internet, logar her şey var..Tabi eğim farkından ötürü logardan yararlanamayacağız..Artık iki tane foseptik açıp, onu öyle çözeceğiz..

Köylülerle tanıştık, bayağı sıcak ve samimi bir karşılama yaptılar..

Bakalım ilerleyen zaman ne gösterecek bu konuda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Arabalar :

Hayırlı olsun İlhan bey.

Hayalleri gerçekleştirmek adına çıktığın bu yolda mutlu sona ulaşmanı dilerim :)

Amin inşallah abicim. Çok teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Maceramız devam ediyor..

Prefabrik proje ile başlayıp, taş eve dönüp, normal klasik betonerme-ytong tuğlada karar kılmış durumdayız :D 

Kandıra belediyesi ne kadar zorluk-dayatma varsa hepsini bizde kullanmıştır.

7 Hanenin olduğu köye site tarzından 4 adet ev yaparak, köye değer kattığımızı düşündüğümüz yerde. İnşaatla ilgili bir sürü zoraki dayatma çıkardılar.

Karışıp izin vermedikleri şeyler;

- Kapı pencere boyutları

- Kapı rengi

- Pencelerdeki ferforje motif ve rengi

- Bahçe duvarı rengi - ferforje demirlerin rengi motifi

- Çatıda osmanlı motifli kiremit kullanım zorunluluğu.

- Verandaya açılan kapının ebatına karışma

- Tavansız oluşuna izin vermeme, yüksek ferah dikme çatı lambiri ahşapı görmek yerine tavan zorunluluğu. Hadi tavan yapmayın alçıpanla bölün, biz görüp izini verdikten sonra alçıpanı kırıp atın..

Tabi bu Alçıpan tavan akabinde osmanlı motifli kiremit olayından sonra bende film kopup, açtım ağzımı yumdum gözümü.. Küfürler havada uçuşup, vermezseniz vermeyin .................iskan iznini ile bitti. :D

İnşaatta malum krize de yakalandık. Maliyetler çok arttı. Şu anki inşaatımızın son hali bu durumda. Bu hafta son  2 evin tabla betonu ve direkleti atılacak. Akabinde bir süre beklemeye geçeceğiz, nakit akışından ötürü.

Belediye de ismim çıkınca gruptan arkadaşıma vekaletname vermek zorunda kaldım. :) 

İnşaat-yapı denetimin kurallarına uyarak inşaata devam ediyoruz. Ama diğer iskan alma ile ilgili kurallara uymayacağız. Pencere kapı ebatları-tavansız çatı / çatıda kiremit döşemeyeceğiz..

Z5RZkA.jpg

lQRdjk.jpg

lQRdjk.jpg

nboRMg.jpg

va7b5R.jpg

7BZqgv.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi hayırlı uğurlu olsun. İnş çok güzel anılar biriktirirsin. Bende bu vesile ile bir yer aldım. Ama nitelik bahçe diye geçiyor. Köye 150 metre mesafede. Ev yapıp yapamayacağımı nereden bileceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...