Jump to content
SafaTR

Mazda CX-3 Tüketim ve Hararet Göstergesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

SafaTR    202
SafaTR

Araçta anlık tüketim ve aracı ilk aldığımdan beri olan ortalama yakıt tüketimini görebiliyorum. 

Asıl mesele şu ki; Vw Caddy'de sürüşe başladıktan sonra 250 km gittiniz ve size 250 km de ne kadar yaktığınızı söylüyor. Sürüş sürenizi veriyor. Ve sürüş süresini araç kapatıldıktan 1 saate kadar saklı tutuyor mola verip devam ettiğiniz de atıyorum bi 250 km yaptığınız da size 500 kmde ki ortalama yakıt tüketiminizi gösteriyordu. Ayrı olarak "0" aldığınız andan itibaren tüketim ortalaması da var her ikiside var yani. 

Mazdada sürüş ortalamasını bulamadım. İnfoya uzun basınca sıfırlanıyor ama her seferinde bunu mu yapmam lazım sürüşe başlamadan önce? 

2 . olarakta kullanmaya başladıktan sonra yeni fark ettim hararet göstergesi yok arabada ben motorun stabil olup olmadığını nasıl anlarım bunlara çözüm üretebilen varmı forumda? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.093
M.E.G

Vw (yeni kasa passat) de yol bilgisayarı kullanışlılığı çok güzel.3 farklı ortalamayı görebiliyorsunuz ve uzun dönem ortalamanızı hiç sıfırlamanıza gerek kalmıyor.

1- Sürüşe başladığınız anda o sürüşteki ortalamanızı görebiliyorsunuz. Mola verdiniz ve molanız 2 saati geçmediyse o sürüş ortalamanız devam ediyor.

2- Depodaki ortalamanızı görebiliyorsunuz. Fulleyin çıkın yola. Yakıt aldıktan sonraki ortalamanızı gösteriyor.

3- Uzun dönem ortalamanızı da görebiliyorsunuz. 

Mazda da o sürüşteki ortalamanızı gösteriyor. Fakat saçma sapan bir çeviri ile "bu vitesteki ortalama" olarak yazıyor ve yine saçma bir şekilde stop ettiğiniz an sıfırlanıyor. 1 sn de stop etseniz sıfırlıyor. Yakıt almak için durdunuz stop ettiniz veriler gidiyor.

Hararet kısmıyla alakalı olarak ilk çalıştırdığınızda mavi ışık yanması lazım. Motor ısınınca sönüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.355
İlhan
16 dakika önce, M.E.G :

Hararet kısmıyla alakalı olarak ilk çalıştırdığınızda mavi ışık yanması lazım. Motor ısınınca sönüyor.

Aynen 2.Nesil Mazda 3'lerde bile durum aynı. Bir sorun olduğunda o ışık "Kırmızı" yanıyor olsa gerek.

Bu güne kadar daha hararet sorunu olan, bu ışığı yanan Mazda 3 kullanıcısı duymadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet    1.003
Servet
Aynen 2.Nesil Mazda 3'lerde bile durum aynı. Bir sorun olduğunda o ışık "Kırmızı" yanıyor olsa gerek.
Bu güne kadar daha hararet sorunu olan, bu ışığı yanan Mazda 3 kullanıcısı duymadım.

Pistte 20 dakika boyunca araç 4000 6000 devir yürüdü. İhtimal, ara araç baktım yanar mı diye. Yanmadı. Normal yollarda yakmak için mutlaka araçta sorun olması lazım. En azından sınırlarını öğrendim bende :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR    202
SafaTR

Haklısınız hararet konusunda sıkıntı yaşayacağımı bende düşünmüyorum yeni nesil araçların soğutma sistemleri güzel. Benim için mesele şu mavi ışık kaç derece olunca sönüyor çünkü hızlı sönüyor. 

Dizel soğukken extra bu durum yoksa gaza basmam yağlamaların iyi olması için. 60 derecede sönüyorsa mesela bu iyi değil

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.105
Tarahumara
48 minutes ago, SafaTR said:

Haklısınız hararet konusunda sıkıntı yaşayacağımı bende düşünmüyorum yeni nesil araçların soğutma sistemleri güzel. Benim için mesele şu mavi ışık kaç derece olunca sönüyor çünkü hızlı sönüyor. 

Dizel soğukken extra bu durum yoksa gaza basmam yağlamaların iyi olması için. 60 derecede sönüyorsa mesela bu iyi değil

55 derecede sönüyor mavi ışık. Kırmızı ışık 122 derecede yanıp sönmeye başlıyor. 127 derecede sürekli yanıyor. Benzinli modellerde böyle. Dizellerde farklı mıdır bilmiyorum.

3vnYQ0.gif

o0Rrv9.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet    1.003
Servet

Bu arabada iki eksik var, biri ön cam ısıtma diğeri ön ısıtma sistemi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR    202
SafaTR
3 saat önce, Tarahumara :

55 derecede sönüyor mavi ışık. Kırmızı ışık 122 derecede yanıp sönmeye başlıyor. 127 derecede sürekli yanıyor. Benzinli modellerde böyle. Dizellerde farklı mıdır bilmiyorum.

3vnYQ0.gif

o0Rrv9.gif

Resimlerin kaynakları nedir hocam? Teşekkürler ozaman ışık söndükten bir müddet daha sakin kullanımda fayda var. 

Bir saat önce, Servet :

Bu arabada iki eksik var, biri ön cam ısıtma diğeri ön ısıtma sistemi

Abi senin oralarda soğuk ama ben Ankarada ihtiyaç duymadım ön cam ısıtmaya farklı bir durum mu var   bilemiyorum :D

Ön ısıtmadan kastın nedir abi? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.105
Tarahumara
8 minutes ago, SafaTR said:

Resimlerin kaynakları nedir hocam? Teşekkürler ozaman ışık söndükten bir müddet daha sakin kullanımda fayda var. 

Mazda 3 Service Manual i var bende pdf. 10.229 sayfalık. Araçla alakalı bütün teknik bilgiler var içinde. Hata kodlarının nasıl çözüleceğinden, en ufak panele kadar nasıl sökülüp takılacağına dair.

yNrNML.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet    1.003
Servet
Abi senin oralarda soğuk ama ben Ankarada ihtiyaç duymadım ön cam ısıtmaya farklı bir durum mu var   bilemiyorum [emoji3]

Ön ısıtmadan kastın nedir abi? 

Ön cam ısıtma kar buz olunca çok işe yarıyor. Ön ısıtıcı Webasto veya ptc takviyeli ısıtma. Kangoo aracımda ptc var 1.5kw. Araba - 20 derecede dahi bir iki dakika içinde ılık hava üflüyor. Webasto zaten bambaşka dünya. Landda vardı. Hava 0 derece altına inince otomatik olarak çalışıyor motor bloğu 40 derece sabit kalıyordu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.