Jump to content
Tarahumara

3.Nesil Mazda 3 Kabin/Polen Filtre Değişimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tarahumara    1.327
Tarahumara

Ebay'den £4.90'a sipariş verdiğim kabin/polen filtresi dün geldi nihayet. Bakım sırasında 120 tl gibi bir fiyat istemişlerdi kabin filtresi değişimine ama ben kendim değiştirmek istediğimden kalsın demiştim. Aradaki fiyat farkı az değil 100 tl ve inanılmaz kolay bir işlem. 2 dakika sürmüyor bile eski filtreyi çıkarıp, yenisini takması. Aşağıda fotoğraflarıyla açıklıyorum nasıl yapılacağını. Çıkan filtre, 8.000 km deki bir araba için bir hayli kirli geldi bana.

Yeni filtre:

yN6zQn.jpg

R1WnRn.jpg

Aşağıdaki en sağda gösterdiğim ok yönünde, torpido amortisörünü dışa doğru itiyoruz ve kolayca çıkıyor. Yukarıda okların olduğu yerden, torpidonun sağından ve solundan baskı uygulayarak torpidoyu yuvasından çıkarıyoruz ve yavaşça aşağı doğru indiriyoruz.

pXd6Vn.jpg

Torpidoyu inik halde bu şekilde bırakıyoruz.

kGqOR9.jpg

Kabin/polen fitresi hemen karşımıza çıkıyor. Okla gösterdiğim yerdeki mandalı kaldırıp kendimize çekiyoruz ve filtre kolayca yerinden çıkıyor.

NlzZJL.jpg

Çıkan pis filtre:

YqYgRE.jpg

8PVYoW.jpg

Yeni filtre:

DBQ7qm.jpg

Yeni filtreyi aynı çıkardığımız gibi iterek yerine yerleştiriyoruz. Yerine oturunca bir klik sesi çıkıyor zaten.

m4Q2ZZ.jpg

Aynı çekilde söktüğümüz gibi yerine takıyoruz torpidoyu. İşlem bu kadar. Ondan sonrası mis gibi temiz hava.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    355
quiteguide
Bir saat önce, Tarahumara :

Ebay'den £4.90'a sipariş verdiğim kabin/polen filtresi dün geldi nihayet. Bakım sırasında 120 tl gibi bir fiyat istemişlerdi kabin filtresi değişimine ama ben kendim değiştirmek istediğimden kalsın demiştim. Aradaki fiyat farkı az değil 100 tl ve inanılmaz kolay bir işlem. 2 dakika sürmüyor bile eski filtreyi çıkarıp, yenisini takması. Aşağıda fotoğraflarıyla açıklıyorum nasıl yapılacağını. Çıkan filtre, 8.000 km deki bir araba için bir hayli kirli geldi bana.

Yeni filtre:

yN6zQn.jpg

R1WnRn.jpg

Aşağıdaki en sağda gösterdiğim ok yönünde, torpido amortisörünü dışa doğru itiyoruz ve kolayca çıkıyor. Yukarıda okların olduğu yerden, torpidonun sağından ve solundan baskı uygulayarak torpidoyu yuvasından çıkarıyoruz ve yavaşça aşağı doğru indiriyoruz.

pXd6Vn.jpg

Torpidoyu inik halde bu şekilde bırakıyoruz.

kGqOR9.jpg

Kabin/polen fitresi hemen karşımıza çıkıyor. Okla gösterdiğim yerdeki mandalı kaldırıp kendimize çekiyoruz ve filtre kolayca yerinden çıkıyor.

NlzZJL.jpg

Çıkan pis filtre:

YqYgRE.jpg

8PVYoW.jpg

Yeni filtre:

DBQ7qm.jpg

Yeni filtreyi aynı çıkardığımız gibi iterek yerine yerleştiriyoruz. Yerine oturunca bir klik sesi çıkıyor zaten.

m4Q2ZZ.jpg

Aynı çekilde söktüğümüz gibi yerine takıyoruz torpidoyu. İşlem bu kadar. Ondan sonrası mis gibi temiz hava.

2. nesiller de tam bir işkence bu 'cabin air filter change' muhabbeti. 2 parçalı filtreyi yerine düzgün oturtacagim diye neredeyse bel fıtığı olmuştum.

Aldıkları olumsuz geri dönüşlerden olsa gerek, 3. nesillerde baya kolaylaşmış işlem, sizin adınıza sevindim. 

Güle güle kirletin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.575
Mehmet Özdemir

çok basit bir değişim işlemi varmış gerçekten. ebay'den gelen filtre orijinal mi acaba? türkiye'de de orijinal olmayan filtreler bulunabiliyor ucuza

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.327
Tarahumara
8 minutes ago, Mehmet Özdemir said:

çok basit bir değişim işlemi varmış gerçekten. ebay'den gelen filtre orijinal mi acaba? türkiye'de de orijinal olmayan filtreler bulunabiliyor ucuza

Zannetmiyorum orjinal olduğunu ama bir fark yok gibi. Sadece yeni aldığım filtrenin ucunda ekstra bir plastik parça var. Basit bir filtre nihayetinde orjinal olsa ne olur olmasa ne olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim    159
vethekim

Gule gule kullanin. Cikan filtre gercekten cok kirli. Benim yarisin orjinal fitresi 95 tl filan. Bildigin sunger yani hicte o fiyati edecek bir sey degil. Bende aynen sizin gibi dusundum ve hic bir ozelligi olmayan oem filtre yerine carbon filtre aldim ve cokta memnunum. (js akashi) siki durun filtrenin fiyati 30tl( tem ufuk sonmez hocama tesekkur ederim). Motor ve kabin filtrelerini arada hava tutarak temizlemenizi oneririm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR    209
SafaTR

Bu kadar kirlenmesinin neticesi olarak ülkemiz havasının ne kadar kirli olduğunu ve fazladan araç olduğunun bir göstergesi gibi. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir

Sonunda 3. nesilde polen filtresini adam gibi kolay bir yere koyabilmeyi becerebilmiş Mazda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
robosapiens17    154
robosapiens17

Ebay üzerinden alımlar açıldı mı? Pay-pal Türkiye'de bitmişti. Açıklayabilirseniz sevinirim.

RoboZen yolladı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.327
Tarahumara
Ebay üzerinden alımlar açıldı mı? Pay-pal Türkiye'de bitmişti. Açıklayabilirseniz sevinirim.

RoboZen yolladı.

Yok malesef henuz acilmadi. Benim ingiltere banka hesabim var onu kullaniyorum.

Ali express uzerinden de alabilirsiniz.

http://s.aliexpress.com/zQNrqyeq

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Anilcanatan    98
Anilcanatan

Elinize sağlık @Tarahumara. Sayenizde bakıma gittiğimde en azından polen filtresi masrafını azaltacağım artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mümin    925
Mümin
2/11/2017 at 16:20, Tarahumara :

Zannetmiyorum orjinal olduğunu ama bir fark yok gibi. Sadece yeni aldığım filtrenin ucunda ekstra bir plastik parça var. Basit bir filtre nihayetinde orjinal olsa ne olur olmasa ne olur.

Evet görünürde bir farkı yok gibi gelebilir fakat toz tutma kapasiteleri birbirinden çok farklıdır.

Araç/klima/endüstri vs filtrelerinde 2 kıstas vardır. Birisi Filter Resistance (Pa) denilen filtre direnci ki bu değer arttıkça filtrenin ömrü de artıyor. İkincisi de Penetration (%) nüfus etme, geçirgenlik değeridir. 1.sınıf filtrelerde %99,90 hava geçirgenliği olması istenir ki tozları tutsun fakat havayı iyi geçirsin. Ayrıca Pa değeri arttıkça geçirgenlik değeri de düşmektedir. Marifet Pa değeri artarken geçirkenliği de arttırmaktır ki zor olanı da budur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.