Jump to content
quiteguide

1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

Tavsiye Edilen Mesajlar

quiteguide    325
quiteguide

Merhaba arkadaşlar, yurtdışı bir siteden referans olarak aldığım bilgiyi paylaşmak istiyorum. 

Buna göre 1. Nesil Benzinli Mazda 3'de kullanmamız gereken V kayışı ölçüsü 6pk2013 veya 6pk2015 (2 mm daha uzun)

2. Nesil Benzinli Mazda 3'de kullanmamız gereken V kayışı ölçüsü ise 6pk1863.

2. Nesil Z6828.... motor numaralı aracıma uygun olan kayış bu görünüyor.

Tablo resimlerde ki gibi, dizel Mazda 3lerde durum tamamen farklı. Yanlış varsa lütfen duzeltin.

IMG_20170217_125339.jpg

IMG_20170217_125216.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Sonunda vakit bulup V kayışını ve avara kasnağın bilyesini değiştirdim. Sıra da farlara ve merceklere angel eye & demon eye uygulaması var :rolleyes:

100.000 bakımında V kayışı ve bilye değişimi yapacak arkadaşların dikkatine!

2. Nesil Z6 motor  Mazda 3 için uygun V kayışı kodu: 06pk1863.

Değişen bilyanın ölçüleri: 45.5X16.5X45.5,  resimlerde de kodunu görebilirsiniz. 

Orjinal kayışda görünür de hiç bir deforme yoktu bu arada.

Ürünleri geçen sene 50 TL'ye felan Ankara Dinçkaya'dan temin etmiştim. Resimde gördüğünüz araçtan çıkan orjinal japon NSK bilye (el ile çevirince tıkırtıyı duymak çok kolay, işlevini kaybetmiş) temin edilen  bilye de NSK'nın Polonya fabrikasında üretilmiş. Kayışı da continental tercih ettim.

IMG-20170220-WA0001.jpg

IMG-20170220-WA0002.jpg

IMG-20170220-WA0003.jpg

IMG-20170220-WA0004.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide
16 dakika önce, Mehmet Özdemir :

değişmesi gerektiğini belli edecek bir ses veya durum mu oluştu @quiteguide ?

Evet, özellikle ilk çalıştırmada belirgin olan bir tıkırtı sesi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ilgaz-p    25
Ilgaz-p

kayıştan hariç sadece 1 tek bilya mı değişiyor başka bir parça da var diye hatırlıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Belt tensioner pulley, gergi kasnağı denen şu eleman var bir de. Sanırım bundan bahsediyorsunuz. V kayısı bu kasnak geri ittirilerek çıkarılıyor. Kayış çıkınca kasnağın rulmanini elinizle sağa sola dogru oynatin ve parmağınızla döndürün, tikirti varsa veya kolay donmuyorsa içindeki bilyelerde sorun var demek, rulmanin değişmesi lazim. Benimkinde sorun olmadığı için işlem yapılmadı. O yüzden yukarıda paylaştığım avara kasnak degisiminde kullanılan bilye işe yarar mı bilmiyorum.

Gergi kasnaginda işlem yaparsanız lütfen kullanacağınız parçanın ismini cinsini fotosunu paylaşın, forumdaşlar faydalansin. 

Bu arada resimdeki kasnak yan sanayi olduğu için rulman(siyah tekercik) plastik sanırım. Aracın üzerindeki orijinal rulmanlarimiz metal.

IMG_20170313_195752.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ilgaz-p    25
Ilgaz-p
12 saat önce, quiteguide :

Belt tensioner pulley, gergi kasnağı denen şu eleman var bir de. Sanırım bundan bahsediyorsunuz. V kayısı bu kasnak geri ittirilerek çıkarılıyor. Kayış çıkınca kasnağın rulmanini elinizle sağa sola dogru oynatin ve parmağınızla döndürün, tikirti varsa veya kolay donmuyorsa içindeki bilyelerde sorun var demek, rulmanin değişmesi lazim. Benimkinde sorun olmadığı için işlem yapılmadı. O yüzden yukarıda paylaştığım avara kasnak degisiminde kullanılan bilye işe yarar mı bilmiyorum.

Gergi kasnaginda işlem yaparsanız lütfen kullanacağınız parçanın ismini cinsini fotosunu paylaşın, forumdaşlar faydalansin. 

Bu arada resimdeki kasnak yan sanayi olduğu için rulman(siyah tekercik) plastik sanırım. Aracın üzerindeki orijinal rulmanlarimiz metal.

IMG_20170313_195752.jpg

evet bu parça serviste değiştirmeye kalkmıştım bir ara eski aracımda kısmet olmadı değiştirmek

sizin aracınız 2. nesil acaba aynı parçalarımı kullanıyor kayış farklı bildiğim kadarı ile

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Aracinizin V kayısı ölçüsü 6pk2013 bundan kesin eminim. Avara kasnak ve gergi kasnağı 2. nesil ile ayni midir bilmiyorum. Yanlış yönlendirmek istemem.

Yalnız kayış 6 kanallı olduğu icin, haliyle kasnakların boyutu da ayni, rulmanlarda aynı olsa gerek.

Aynı veya değil, üzerlerinde deforme yoksa kasnakları degistirmenize gerek yok. Sadece içlerinde ki rulmanları değiştirin.

Maliyet açısından diyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ilgaz-p    25
Ilgaz-p
1 saat önce, quiteguide :

Aracinizin V kayısı ölçüsü 6pk2013 bundan kesin eminim. Avara kasnak ve gergi kasnağı 2. nesil ile ayni midir bilmiyorum. Yanlış yönlendirmek istemem.

Yalnız kayış 6 kanallı olduğu icin, haliyle kasnakların boyutu da ayni, rulmanlarda aynı olsa gerek.

Aynı veya değil, üzerlerinde deforme yoksa kasnakları degistirmenize gerek yok. Sadece içlerinde ki rulmanları değiştirin.

Maliyet açısından diyorum.

evet haklısınız bende daha önce parçanın resmini görmemiştim bozuk değilse değişmenin çok gerekli olduğunu düşünmüyorum kayış ile bilya değişmesi yeterli olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.