Jump to content
mazdaspeed

Mazda 323 TPS Sensörü - Gaz Kelebeği - Gaz Teli Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

mazdaspeed    0
mazdaspeed

Merhaba abilerim kardeşlerim fazla uzatmadan hemen konuya değineceğim arabam Mazda 323 1999 VI BJ 1.8 16V araç yaklaşık 3 ay kadar yattı daha sonra aracı kullanmaya başladığımda aracın gaz pedalının takıldığını hissettim, aslında tabi takılan gaz pedalı değildi kelebeğe bağlanan kısımdı,  gaz ortalama 2 bin 3 bin devir civarlarında takılı kalıyor,  gaz telini yağladım gaz pedalında da sorun yok telde de.

Araba yatarken acaba kelebek tıkanmış veya herhangi başka bişey olmuş olabilirmi? 

Gaz takılı kaldıktan sonra ayağımla pedalı geri çektiğimde bu sefer devir normal olmak yerine aşırı şekilde düşüyor ve araba istop etme noktasına geliyor. 

TPS sensörüyle alakalı birşey olabilirmi?

Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet ÇINAR    40
Ahmet ÇINAR

Gecmis olsun hocam.
Bence bogaz kelebegi ile ilgili bir problem degil.gaz telini bogaz kelebeginden ayirip test edebilirsiniz.aracinizi ne kadar calistirdiniz yattiktan sonra?biraz yol yapip tekrar deneyiniz kisi yatarak gecirmis sanirim.problem devam eder ise dediginiz gibi sensorlere bakiniz.kablo soket baglantilarini kontrol ediniz. Jikle tertibatini kontrol ediniz

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mazdaspeed    0
mazdaspeed
3 saat önce, Ahmet ÇINAR :

Gecmis olsun hocam.
Bence bogaz kelebegi ile ilgili bir problem degil.gaz telini bogaz kelebeginden ayirip test edebilirsiniz.aracinizi ne kadar calistirdiniz yattiktan sonra?biraz yol yapip tekrar deneyiniz kisi yatarak gecirmis sanirim.problem devam eder ise dediginiz gibi sensorlere bakiniz.kablo soket baglantilarini kontrol ediniz. Jikle tertibatini kontrol ediniz

Aslında yazın ortasından itibaren kışa kadar yattı arabayı o şekilde kullandım 3-4 aydır çok bir zararı yok ama fark ettirmeden yakıt tüketimini arttırıyor ve rahatsız ediyor genelde arabayı kendim kullanmıyorum babamla birlikte kullanıyoruz gaz telini kelebekten ayırıp yağladım ustayada gösterdim fakat yağladık çözüm olmadı sonra uğraşmadım, gaza bastığımda 2-3 binden sonra takılma sıkışma yok ama kelebek basıp bıraktığımda sanki tam kapanmıyor gibi ancak ayağımla pedalı geri çekincede bu sefer devir aşırı düşüyor anlamadım gitti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet ÇINAR    40
Ahmet ÇINAR

Hocam rolanti motorunu kontrol ettiriniz.kararsiz calistigi icin devir dalgalanmalarini rolanti motoru yapiyor.bnce yakiti da etkileyen o.kapali kaliyorsa ya da arac isindiktan sonra tam acilmiyorsa zengin karisim olup yakitiniz otomatik olarak artacak.yakit sikayetiniz de var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arkeolog    0
Arkeolog

Çözüm bulundu mu acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mazdaspeed    0
mazdaspeed
2 saat önce, Arkeolog :

Çözüm bulundu mu acaba?

Fırsat bulup baktıramadım hocam, ilk fırsatta haberdar edeceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arkeolog    0
Arkeolog

Teşekkürler, dört gözle sonucu bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.