Jump to content
Ahmet ÇINAR

1992 Mazda 323 Aracım Yağ Yakmaya Başladı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ahmet ÇINAR    40
Ahmet ÇINAR
Ben cevaplıyım kendisi çatlak bir makine mühendisidir. Bu konuları baya iyi bilir. Hesap kitap olaylarında tek dayanağımız. Mekaniğin Google ı [emoji3] 

[emoji2] [emoji2]

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    484
NoooFearrrr

Öncelikle arkadaşın geniş kapsamlı anlatıp yaptığı mesajında bir belirsizlik var yağ yakma ile yağ eksiltme birbirine karışmış, yag yakma dediğimiz yağın motor içinde yanarak egsozdan mavi bir duman şekilde dısarı atılmasıdır, yağ sızdırma ise açıklamad aolduğu gibi , motorun egsoz manifoldunun yağ içinde kalmış olma durumu ki bu kesinlikle külbütor kapak contasının diğer ismi ile sübap kapak contasının çok fazla yağ sızdırdığını gösterir.

Sübap lastikleri kaçırmıç olsa bujilerden belli olur bujielrin durumu nedir yağ yakan buji belli olur. 

Ayrıca mazda nın orjinal parçaları sadece mazda yetkili servisinde olur sarı etiketli kendi poşeti içindedir. japon olması onun çok iyi olduğu anlamına gelmez.

Sonuç olarak yağ yaktığı kesinleşirse tekrar açılması gerekecektir. ben segmanlarda kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

Bir daha yapacak olursanız şase numarası ile gereken parçaları yetkili servisten alınız bu parçalar bazen piyasadan bile ucuz olabiliyor kendi aracıma külbütor kapak contası almıştım bi aralar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet ÇINAR    40
Ahmet ÇINAR
        Öncelikle arkadaşın geniş kapsamlı anlatıp yaptığı mesajında bir belirsizlik var yağ yakma ile yağ eksiltme birbirine karışmış, yag yakma dediğimiz yağın motor içinde yanarak egsozdan mavi bir duman şekilde dısarı atılmasıdır, yağ sızdırma ise açıklamad aolduğu gibi , motorun egsoz manifoldunun yağ içinde kalmış olma durumu ki bu kesinlikle külbütor kapak contasının diğer ismi ile sübap kapak contasının çok fazla yağ sızdırdığını gösterir.
Sübap lastikleri kaçırmıç olsa bujilerden belli olur bujielrin durumu nedir yağ yakan buji belli olur. 
Ayrıca mazda nın orjinal parçaları sadece mazda yetkili servisinde olur sarı etiketli kendi poşeti içindedir. japon olması onun çok iyi olduğu anlamına gelmez.
Sonuç olarak yağ yaktığı kesinleşirse tekrar açılması gerekecektir. ben segmanlarda kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
Bir daha yapacak olursanız şase numarası ile gereken parçaları yetkili servisten alınız bu parçalar bazen piyasadan bile ucuz olabiliyor kendi aracıma külbütor kapak contası almıştım bi aralar.

Gurkan abi motoru tekrar actik sorun tahmin ettigim gibi subap lastiklerinden cikti.lastikleri kapakci kendi takmisti dukkanindan o da doch motor lastikleri cikti k3ndi lastiklerimizi taktik sonuc kusursuz:))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    484
NoooFearrrr

Çok geçmiş olsun, güle güle kullan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur    83
Çağlar Bayur

vesile ile yağ yakma varsa egzosdan duman geliyorsa, motoru açmadan tespit yöntemi: kompresyon ölçülür, yakıt ssitemi iptal edilir, bujiler sökülür ve kompresyon ölçülür, sonra biraz yağ damlatılır buji yuvasından yine ölçülür. Değerler yükselmişse segmanlarda sorun vardır, değerler aynı kalmış ise subap lastiklerinde sorun vardır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet ÇINAR    40
Ahmet ÇINAR
Çok geçmiş olsun, güle güle kullan.

Tesekkurler abicim:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Caner Küçükyılmaz    1
Caner Küçükyılmaz

Merhabalar 3 gün önce mazda 323 practica aldım.

Aracı almadan önce ustaya gösterdim. saat gibi çalışan motor 1 saat sonra farketmemle boşta gaza bastıgımda mavi duman atıyor fakat normal gidişlerde sıkıştırmada falan pek duman atmıyor neyden kaynaklanıyor olabilir tecrübesiz biri olaraktan yorumlarınızı bekliyorum..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.206
Mutlu Tekir
24 dakika önce, Caner Küçükyılmaz :

Merhabalar 3 gün önce mazda 323 practica aldım.

Aracı almadan önce ustaya gösterdim. saat gibi çalışan motor 1 saat sonra farketmemle boşta gaza bastıgımda mavi duman atıyor fakat normal gidişlerde sıkıştırmada falan pek duman atmıyor neyden kaynaklanıyor olabilir tecrübesiz biri olaraktan yorumlarınızı bekliyorum..

Sekmanlardan kaynaklanabilir. Yağ eksiltme durumu nedir? Mobil 1 extended life 10w-60 kullanmayı deneyin. Bununla sorun geçerse ne ala. Geçmezse motor rektefiyesi isteyebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Caner Küçükyılmaz    1
Caner Küçükyılmaz

öyle sorun geçiceğini sanmıyorum motordan çeşit çeşit sesler geliyo ne kadar masraf açar tahminen

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.206
Mutlu Tekir

açılıp bakılmadan fiyat verilmez. istanbulda mazdadan anlayan bir sürü usta var götürün birine.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.