Jump to content
Azizbekir

2009 Mazda 3 BK Etacs Beyni Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

Azizbekir

arkadaşlar merhaba . aracım 2009 model 1.nesil otomatik mazda 3 . 

aracıma elektrikle ilgili her yaptığım uygulamadan sonra etacs beyni kendini korumaya alıyor (tesisatta bir hata olmadan her şey doğru yapıldığı halde)

bir kaç gün sonra kendi kendine düzeliyor . örneğin koltuk altı aydınlatması yaptıktan sonra bir kaç gün elektriği aldığım tavan lambaları çalışmadı sonra kedni kendine normale döndü. yine kapı açma aydınlatması yaptıktan sonra cam açma soketleri birkaç gün çalışmadı sonra normale döndü . 

en son dün torpidoyu söktüm . lambası patlamıs lambayı ledle değiştirdim elim değmişken oradan ön göğüse bir led çektim . su an kısa farlar , gösterge ışıkları , klima ışıkları yanmıyor . birkaç gün sonra normale dönecek muhtemelen . 

PEKİ BU ETACS BEYNİNİN NORMALE DÖNMESİNİ BEKLEMEDEN RESETLEMEK DÜZELTMEK GİBİ BİR YOL VAR MI ???

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

İşinizi iyi bir elektrikçi çözer ancak. Güngören'de Mazda Ekinci Adem ustaya götürün bir aracınızı. O yardımcı olur. Mazdadan anlamayan ustaya gidip de aracı deneme tahtasına döndürmeyin derim.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Yıllar önce Mazda ile ilk tanıştığımda aracıma otomatik kapı kilitleme modülü taktırmıştım Merser'de Halil Usta'ya. Onun dediği bir şey vardı, Mazda'nın elektrik sistemi standart bir elektrik sistemi değil, bir bus ile besleniyor. Mazda buna CAN BUS diyor. Control-Area Network..

Eğer yapılan işlemler bu hat ile ilgili ise burada sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Bu sebeple @Mutlu Tekir'in dediği gibi Mazda'yı bilen birine gitmekte fayda var.

Bu arada ETACS ismini de ilk defa duydum. ETACS daha çok Mitsubishi için kullanılan bir terimmiş, Kasdettiğiniz CAN BUS olabilir mi ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Mazdadaki araç içi elektronik modülünün adı BCM/GEM   Body Control Module/General Electrical Module.

 

2.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Teşekkürler @Mutlu Tekir benim dediğim CAN BUS da burada görülüyor. BCM/GEM yüksek hızlı olanın alt modülü ;

HSCAN -> High Speed CAN BUS

MSCAN -> Mid Speed CAN BUS

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...