Jump to content
Ali Furkan İpek

3. Nesil Mazda 3 i-Stop ve Akü Arızası

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan
24.03.2017 at 17:16, Erdierdi :

Ben Aralık 2016 gibi gitmiştim. İlk 6 ay bakımı için konuştum. Fiyat veremediler ve çok beklettiler. Ama sanırım yeni açılmışlardı o nedenle oldu. Ben Avcılarda oturmama rağmen aracı satın aldığım servise gittim. Eğer güvenilir iseler oraya gitmeyi düşünüyorum. Sonuçta Mazda'nın satış ve servisini açmaya hak kazandıklarına göre kriterlere uygunlar demek. Ustaları iyi mi acaba? Diğer Mazda servisleri çok eski servisler ve yıllardır Mazda servisi olarak çalışıyorlar diye biliyorum. Avcılar tarafında oturup Asya yakasındaki servislere veya Leventteki servise gitmek çok yorucu ve zahmetli. 

Merhaba,

Yaptıracağınız işlem normal periyodik bakım mı ?

Eğer öyleyse çok sıkıntı etmenize gerek yok.Yağ / filtreler bir ihtimal balatalarınız. Bunların değişimi çok zor ve aman aman deneyim tecrübe isteyen şeyler değil.

Ama dersinizki otomobilimde teşhisi konulamayan arıza/sorun var. Yahut kaza yaptım kaporta onarım / boya işim var. Yada ağır bakım triger / baskı balata / motor veya şanzımanla ilgili bir parça değişimi vs.. O zaman derim ki Evo veya Merser'e gidin. Avrupa otomobilin bu konuda birazcık daha staj yapması gereklidir kanımca. Ama deneyim-tecrübeli Mazda ustaları varsa tabi, iş değişir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek
7 saat önce, Tarahumara :

Hayir boyle bir hatayi ilk defa sizin aracinizda goruyorum.

O zaman benim aracın aküsünü değiştirmemişlerdir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erdierdi
3 saat önce, İlhan :

Merhaba,

Yaptıracağınız işlem normal periyodik bakım mı ?

Eğer öyleyse çok sıkıntı etmenize gerek yok.Yağ / filtreler bir ihtimal balatalarınız. Bunların değişimi çok zor ve aman aman deneyim tecrübe isteyen şeyler değil.

Ama dersinizki otomobilimde teşhisi konulamayan arıza/sorun var. Yahut kaza yaptım kaporta onarım / boya işim var. Yada ağır bakım triger / baskı balata / motor veya şanzımanla ilgili bir parça değişimi vs.. O zaman derim ki Evo veya Merser'e gidin. Avrupa otomobilin bu konuda birazcık daha staj yapması gereklidir kanımca. Ama deneyim-tecrübeli Mazda ustaları varsa tabi, iş değişir.

Evet periyodik bakım yaptıracağım. Büyük ihtimal Avrupa otoya giderim. Teşekkürler bilgi için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek

Arabamı sanayiye götürüp akü kontrolu yaptırdım garantisi geçmez dedi işlem yapmıcaz dedi

sonra bilgisayara bagladılar. Abs , istop, beyni ve teypte sorun çıktı. tam eve giderken teypte ekran görüntüsü kayboldu.... 

Akü zayıflamış dedi usta , 

yarın sabah erkenden avrupa mazdaya gidicem artık.. Garantiden akü değişimini isticem

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek

Aracımı servisime vermiştim. 8 saat şarjda kalmasını söylemişlerdi. Bugün ise teslim alacağım. Servisten aradılar teyp veya farlar açık kalmış akü zayıflamış dediler. 

Anladığım kadarıyla akü yememesi için far ayar kolunu auto konumunda tutmak gerekiyor. 

Arkadaşlar 2015 kasa power donanım aracı olanlar. 2 veya 3 gün farlar açık konumda ( auto konumunda değil) araçlarını bırakabilirler mi? Aynı uyarı sizede verecek mi? Merak ediyorum. 

27 Mart 2017 at 08:51, Ali Furkan İpek :

O zaman benim aracın aküsünü değiştirmemişlerdir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
2 hours ago, Ali Furkan İpek said:

Arkadaşlar 2015 kasa power donanım aracı olanlar. 2 veya 3 gün farlar açık konumda ( auto konumunda değil) araçlarını bırakabilirler mi? Aynı uyarı sizede verecek mi? Merak ediyorum. 

Farları auto konumda bıraksanız da, açık konumda bıraksanız da araç kapandığında elektriği kesiyor zaten. Tam açık değil de sadece led lambalarını açık bırakacak şekilde bırakırsanız zaten sesli uyarı veriyor açık kaldı diye. Vermiyorsa eğer ayarı var orta ekranda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Firatkeskin

Böyle bir arıza geçen aylarda bizim de başımıza geldi, annemin anlattığına göre bir akşam marş basmamış, göstergedeki çoğu uyarı ışığı yanıyormuş, önceki gün yarım depo olan benzin tamamen bitmiş olarak gözüküyormuş, biraz kurcalamış tuşları felan sonra tamamen elektriği gitmiş arabanin, kapılari da güç bela kilitlemiş, arabanin kafasi karıştığından bahsediyordu.

Mazda yol yardım aranmış, gelip aküye kendi araclarindan takviye yapmışlar, bir süre akünün şarj olmasi için semtte turlanmış, benzin aldiktan sonra 1 gecede yok olan yarım depo benzin, o an aldıkları benzine ek olarak, tekrar göstergede görünür olmuş.

Bunlar yaşanırken orda değildim, o yüzden detaylı net bilgi veremiyorum üstünden yaklaşık 3 ay geçti şimdilik sorun yok, umarım tekrar etmez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan
17 saat önce, Ali Furkan İpek :

Arkadaşlar 2015 kasa power donanım aracı olanlar. 2 veya 3 gün farlar açık konumda ( auto konumunda değil) araçlarını bırakabilirler mi?

LED'lerin sürekli yanar konumda kalacağını ve akünün sağlığını tehlikeye atacağını düşünüyorum. Denemeye gerek yok. Tabii eğer araç 20 dk. gibi bir süre sonra elektriği otomatik kesmezse.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek
14 saat önce, Devrim Babacan :

LED'lerin sürekli yanar konumda kalacağını ve akünün sağlığını tehlikeye atacağını düşünüyorum. Denemeye gerek yok. Tabii eğer araç 20 dk. gibi bir süre sonra elektriği otomatik kesmezse.

Bendeki akünün zayıflaması bundan ibaretmiş avrupa mazda çalışanlarının söylediği şeyler bunlar. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek

Aracımı kaç defadır servise götürüyorum hiç bir sebep bulanamadı. Servisteki ustalar bile şaşırdı. Neyse ki dün 10.04.2017 servise verdim bugün akü değişimi talebinde bulunacaklar. Japonyadan geleceği için uzun zaman alacağını söylüyorlar. 

Aracım şuan serviste ve akü gelinceye kadar arac serviste kalacak mı onun bilgisini alacağım. Kalırsada yedek araç vermeleri gerekiyor. Gidişat bu yönde bakalım hayırlısıyla alalım aracı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek
30 Mart 2017 at 04:52, Devrim Babacan :

Farların açık konumdayken aracı stop ettirmek durup dururken aküye zarar verir mi? Bunun cevabını alamadım hiç.. 

Hayır aküye zarar vermez diyende var evet aküye zararlıdır diyende

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
2 saat önce, Ali Furkan İpek :

Farların açık konumdayken aracı stop ettirmek durup dururken aküye zarar verir mi? Bunun cevabını alamadım hiç.. 

Eğer zarar verse coming home - leaving home özelliği koymazdı firmalar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan
2 saat önce, Ali Furkan İpek :

Zarardan benim anladığım şu.

Hayır, normal şartlarda fiziksel bir hasar vermemesi lazım. Problem(1), motor sustuktan sonra elektrik tüketici parçaların açık kalması. Tamam, akü bir miktar zayıflar. Fakat problem(2), daha sonra motor tekrar çalıştığında aküyü yeterince şarj etmemesi olabilir. Bu döngü bu şekilde gittikçe ve gittikçe, akü bir nevi kan kaybeder ve artık görevini yapamaz. - Bu konularda aslında eğitimli değilim. Sadece yorum yapmaya çalışıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Furkan İpek
4 dakika önce, Burak :

Eğer zarar verse coming home - leaving home özelliği koymazdı firmalar

Aynen öyle mantıken özellik budur. Ama sistemde öyle olmuyormuş işte ustaların demesine rağmen. 

Çözülmüş değil hala sorun.. Ne yapacaklar bilmiyorum. 

2 gün araba farlar açık kaldı uyarı vermeye başladı enteresan..

3 dakika önce, Devrim Babacan :

Zarardan benim anladığım şu.

Hayır, normal şartlarda fiziksel bir hasar vermemesi lazım. Problem(1), motor sustuktan sonra elektrik tüketici parçaların açık kalması. Tamam, akü bir miktar zayıflar. Fakat problem(2), daha sonra motor tekrar çalıştığında aküyü yeterince şarj etmemesi olabilir. Bu döngü bu şekilde gittikçe ve gittikçe, akü bir nevi kan kaybeder ve artık görevini yapamaz. - Bu konularda aslında eğitimli değilim. Sadece yorum yapmaya çalışıyorum.

En garip tarafı Benim aracım hareket halindeyken akü arızası veriyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hakan Demirci

Merhabalar,

2015 mazda 3 reflex sedanım var 43000 de. Alalı 3 gün oldu. Aracı galeriden aldım. Orada tavan lambası 2-3 gün açık kalmış bu sebepten akü belli bir seviyenin altına düştüğü için istop çalışmadı. Sonra arkadaşlar sağ olsun sıfır akü taktı gerekli kodlamaları yaptı ( kozyatağı damla oto mazda servisinde. Bu işlemler 5-6 saat sürdü  )  daha sonra aracı teslim aldım ve 2 gün boyunca sorunsuz start stop çalıştı. Bugün tekrar bindiğimde start stopu çalıştırmayı bir türlü başaramadım. İstop düğmesine basılı tutuyorum yazısı ya sarı renkli çıkıyor yada kayboluyor. Bildiğim kadarıyla yeşil olması lazım. Sorun nedir çözemedim. Bu arada saatlerce arabayla gezdim sorun motor ısısı da değil. Yardımcı olursanız sevinirim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AreY

İ-stop düğmesine basılı tuttuğunuzda gösterge tablosunda ki lambası sürekli yanar ve bu durumda istop devre dışı bırakılmıştır, çalışmaz. 

Aracı ilk çalıştırmadan sonra düğmeye basılı tutmadığınız sürece istop devrede olacaktır, trafikte durduğunuzda koşullar uygun ise istop devreye girer ve bu durumda durduğunuz süre boyunca istop lambası yanar vaziyette olacaktır, aracın hareket etmesiyle birlikte istop lambası söner.

Otomatik araçlarda istop devrede ise fren pedalına sert bastığınızda stop eder, freni bıraktığınızda çalışır. Frene hafif bastığınızda istop çalışmayabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seriatsu

klima, akü, motor üçlüsünün hazır olduğunu kontrol edebilirsiniz

16_I-Eloop_4_LOW.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hakan Demirci

ben galiba sarı i stop lambası yandığında aktif oluyor sandım onun için çalışmamış olabilir. Ekran konusunada gelirsem eğer bütün gün boyunca ekranda hep hazır değil yazdı. Acaba istopu kapattığım içinmi hazır değil dedi. En az 2 saat gezdim motor sıcaktı, klimaları kapatarakta denedim ve akü değişeli 3 gün oldu. Yani şartlar istopa elverişliydi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seriatsu
23 dakika önce, Hakan Demirci :

ben galiba sarı i stop lambası yandığında aktif oluyor sandım onun için çalışmamış olabilir. Ekran konusunada gelirsem eğer bütün gün boyunca ekranda hep hazır değil yazdı. Acaba istopu kapattığım içinmi hazır değil dedi. En az 2 saat gezdim motor sıcaktı, klimaları kapatarakta denedim ve akü değişeli 3 gün oldu. Yani şartlar istopa elverişliydi :)

i-stop sarı yandığında dediğiniz gibi i-stop kapanmış oluyor. aktif edip tekrar deneyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...