Jump to content
Ali Furkan İpek

3. Nesil Mazda 3 i-Stop ve Akü Arızası

Tavsiye Edilen Mesajlar

Katil Balina
2 saat önce, ediz07 :

hocam akünün ustunde alti tane tipa var tipalari acip su seviyesine bakabilirsin. eksilme yapmıştır eksilen yere saf su ilave edebilirsin

şu an start stop sorunsuz çalışıyor hocam. tam olarak şarjını bitirmişler ne yapmışlarsa...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

arabayı dükkana alıp nasılsa stop etti diye öyle bırakmış olabilirler?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
4 dakika önce, Çağlar Bayur :

arabayı dükkana alıp nasılsa stop etti diye öyle bırakmış olabilirler?

eski tabirle kontak açık mı kalmıştır? 'p'ye alıp kapatsalardı sorun olmazdı, muhtemelen 'n'de kapatıp bıraktılar?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

kontak açık kalmıştır, tecrübeden yazıyorum, dükkana girdi durdu stop etti mi etti. tamam çık arabadan yap işini :)

kapılar da saatlerce açık iç lambayı kapamazlar, ee sessiz olmaz aç radyoyu ver çoşkuyu, türk üz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers

Bende de yandi bu uyari. Aku mu degistirecegiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kadirgündüz
08.12.2018 at 11:57, Les_Chevaliers :

Bende de yandi bu uyari. Aku mu degistirecegiz?

aynı şey benimde başıma geldi sağolsun n de stop edip kontağı açık bırakmıştı neyse önce şarj edilp düzeldi arada bazen akü ve stop arızası yazıyor nedeni aynı şekilde akünün start stop için yetmeyeceği miktarda güç üretiyor olması 

bende arızayı sildi ve herşey normale döndü ama ben istop bu iptal edeyorum artık varsın i stop edip çalışmasın yeterki o arıza lambası yanmasın canımı sıkıyordu

24.06.2018 at 22:58, Çağlar Bayur :

kontak açık kalmıştır, tecrübeden yazıyorum, dükkana girdi durdu stop etti mi etti. tamam çık arabadan yap işini :)

kapılar da saatlerce açık iç lambayı kapamazlar, ee sessiz olmaz aç radyoyu ver çoşkuyu, türk üz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

bu aralar sık tekrar etmeye başladı, anlaşılan akü gidici, bir ayağı çukurda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kadirgündüz
2 saat önce, Katil Balina :

bu aralar sık tekrar etmeye başladı, anlaşılan akü gidici, bir ayağı çukurda.

aracın soğukken çalışmasında marş almasında perfonması düşükse değiştirmekte fayda var değiştiriseniz maliyetini bilrirseniz bkleyenler olucaktır sırada :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
5 saat önce, kadirgündüz :

aracın soğukken çalışmasında marş almasında perfonması düşükse değiştirmekte fayda var değiştiriseniz maliyetini bilrirseniz bkleyenler olucaktır sırada :D

Start-stop destekli EGM aküler 600 tl civarından, AGM aküler de 800 tl civarından başlıyor. Çevreye verdiğimiz zararı azaltmasını bir kenara koyarsak, start-stop sisteminden yıllarca yaptığınız tasarrufu bir çırpıda süpürüp götürüyor bu start-stop sistemli aküler :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers

Egm ile agm arasinda ne fark var ki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssolak

Merhaba,

İç aydınlatma lambasının 3 gün boyunca açık kalması sonucu bende bu uyarılarla tanıştım. Araç yine çalıştı.

İlginç olan, birçok araçta aküyü korumak için bir süre sonra ışık kapanırken böyle bir donanıma sahip bir araçta bu özelliğin olmaması.

Arabadan çıkarken ışığı açık bırakmadığınızdan emin olun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

bu uyarıyı verdikten sonra uzun süre i-stop devreye girmedi. bugün bi iki yeltendi ama çabuk pişman oldu. ufak ufak toparliyor gibi de bunda soğuk kış gunlerinin de etkisi var gibi.

bi de sanırım araba bugüne kadar 148 km falan i-stop tasarruf yapmış.  yekten 800-900 alacaksa ben o paraya 1480 km yapardım:)

benim mazda 2'yi satığımda akü yeni yeni sinyal vermeye başlamıştı ve 5 yıllık orjinal aküydü. ben bazen dörtlüleri acık unutunca artık tamamen boşalıyodu.  kesin ihtiyac olmamasına ragmen değişmiştim. normalde dikkat etsem bi iki sene daha rahat götürürdü. şimdi bakıyorum da 2-3 yıllık arabalar aküden patır patır dökülüyor, biner binmez kapatmak lazım 'i-stop'u

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kadirgündüz
11 saat önce, Tarahumara :

Start-stop destekli EGM aküler 600 tl civarından, AGM aküler de 800 tl civarından başlıyor. Çevreye verdiğimiz zararı azaltmasını bir kenara koyarsak, start-stop sisteminden yıllarca yaptığınız tasarrufu bir çırpıda süpürüp götürüyor bu start-stop sistemli aküler :( 

marş dinamosununda ömrü bu sistemde azalıyor ayrıca motor kulakları vs. bence start stop işi yekten olmadık yere masraf bende arıza marıza yanmıyor şükür kısa mesafe gidiyorsam kemeri takmıyorum uzun mesafe gidiyorsam i stop iptal birde başka araçlarda iptal edince kadranda öyle bir simge olmadığı için göze batmıyor bizim araçlarda istop iptal edince sarı ışık yanıyor göstergede sanki arızalı gibi oda ayrı bir görüntü kirliliği.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
20.12.2018 at 07:58, kadirgündüz :

marş dinamosununda ömrü bu sistemde azalıyor ayrıca motor kulakları vs. bence start stop işi yekten olmadık yere masraf bende arıza marıza yanmıyor şükür kısa mesafe gidiyorsam kemeri takmıyorum uzun mesafe gidiyorsam i stop iptal birde başka araçlarda iptal edince kadranda öyle bir simge olmadığı için göze batmıyor bizim araçlarda istop iptal edince sarı ışık yanıyor göstergede sanki arızalı gibi oda ayrı bir görüntü kirliliği.  

i-stop, diğer araçlar gibi tamamen şarj dinamosunu kullanarak geri çalıştırmıyor motoru durduğunda. Araç stop ederken, piston konumunu ateşlemeye hazır halde bırakıyor. Tekrar motor çalışacağı zaman ateşlemeyi yapıyor. 

i-stop u aracın asbuilt kodlarını değiştirerek tamamen devre dışı bırakabiliyorsunuz. Araç üzerinde böyle bir sistem yokmuş gibi davranıyor. Kadranda işaret çıkmıyor ve durduğunuzda i-stop devreye girmiyor. İsteseniz de bu kodları eski haline getirmeden devreye sokamıyorsunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda
15 saat önce, ssolak :

Merhaba,

İç aydınlatma lambasının 3 gün boyunca açık kalması sonucu bende bu uyarılarla tanıştım. Araç yine çalıştı.

İlginç olan, birçok araçta aküyü korumak için bir süre sonra ışık kapanırken böyle bir donanıma sahip bir araçta bu özelliğin olmaması.

Arabadan çıkarken ışığı açık bırakmadığınızdan emin olun :)

Ancak şöyle bir özellik var, aracın kapısı açık olarak bırakıldığında bir süre sonra aydınlatma kapanıyor. Düğmeden açık olduğunda neden bu şekilde değil?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
2 saat önce, 26Mazda :

Ancak şöyle bir özellik var, aracın kapısı açık olarak bırakıldığında bir süre sonra aydınlatma kapanıyor. Düğmeden açık olduğunda neden bu şekilde değil?

Çünkü düğmeye verdiğiniz komutu override yapacak (yani komutu tanımayıp geri sayıma göre işlem yapacak) bir sigorta sistemi yok, beyin bağlantısı yok. Elektrik şeması minimum kompleksite ile yapılmış bu araçlarda ve bu otomobilin her yerinde böyle sürüyor. Hangi kapının açık kaldığını göremememiz dahi bu basitliğin sonucu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
6 saat önce, Leanback :

Çünkü düğmeye verdiğiniz komutu override yapacak (yani komutu tanımayıp geri sayıma göre işlem yapacak) bir sigorta sistemi yok, beyin bağlantısı yok. Elektrik şeması minimum kompleksite ile yapılmış bu araçlarda ve bu otomobilin her yerinde böyle sürüyor. Hangi kapının açık kaldığını göremememiz dahi bu basitliğin sonucu.

Hangi kapinin acik kaldigi bilgisi canbus uzerinde var. Reflex ve motion modellerde gorulebiliyor hatta. Powerlarda yok garip sekilde. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao

2 gün önce zaten zayıf olan ve sık sık i-stop arıza lambası yakan akü tamamen pes etti. Önce anahtarin pili bitti diye dusundum ama yedek anahtar da fayda etmeyince kabullendim mevzuyu...Arac 2014 model, normal bence, nerdeyse 5 yil olacak. Yeni akü 575 tl tuttu (mutlu efb 72 amper), degistiren arkadas degistirme suresince baska bir kaynaga bagladi, sonuc olarak i-stop normal olarak calismaya devam etti islem bitince. Yalniz akü bittikten sonra, bi aletle takviye yapip cakistirildiktan sonea inanilmaz sacmaladi araba, ne kadar ariza lambasi varsa hepsi yandi, s.ici carpisma sistemi devrede gorunuyordu, ileri-geri bites degisiminde arac sicriyordu bir de direksiyon donerken surekli takiliyordu. ilk defa boyle birseyle karsilastim, cok korkuttu ama aku degisiminden sonra hersey kormale dondu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kadirgündüz
20.12.2018 at 21:56, Holydao :

2 gün önce zaten zayıf olan ve sık sık i-stop arıza lambası yakan akü tamamen pes etti. Önce anahtarin pili bitti diye dusundum ama yedek anahtar da fayda etmeyince kabullendim mevzuyu...Arac 2014 model, normal bence, nerdeyse 5 yil olacak. Yeni akü 575 tl tuttu (mutlu efb 72 amper), degistiren arkadas degistirme suresince baska bir kaynaga bagladi, sonuc olarak i-stop normal olarak calismaya devam etti islem bitince. Yalniz akü bittikten sonra, bi aletle takviye yapip cakistirildiktan sonea inanilmaz sacmaladi araba, ne kadar ariza lambasi varsa hepsi yandi, s.ici carpisma sistemi devrede gorunuyordu, ileri-geri bites degisiminde arac sicriyordu bir de direksiyon donerken surekli takiliyordu. ilk defa boyle birseyle karsilastim, cok korkuttu ama aku degisiminden sonra hersey kormale dondu.

Çünkü yanlış yaptınız maalesef mazda öyle direk takviye yapılarak çalıştırılacak araba değil akü biterse yapılması gereken aracın anahtarı aracın içinde olucak sonra takviye yapılacak 10 dk boyunca takviye yapılıp sonra takviye kabloları sökülüp öyle araç çalıştırılacak sıralama bu olmaz ise  dediğiniz gibi  saçmalamaya başlar 

benim aracımı N konumda bırakıp kontağı açık bırakmışlardı akü boşaldı oradan gördüm :D vallha usta dedim akü 6 ay içinde cırtlarsa sana kitlerim demiştim :D neyse 10 bin km olucak bir iki kes istop arızası vermişti şimdileri çıt yok 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07

bugün bana da akü arızası verdi yavaştan aküleri incelemeye başladım. Yıl başı gelmeden alayım diyorum. Kar yagmaya başlayınca kesin yolda bırakacak hissi oluştu:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.