Jump to content
quiteguide

2. Nesil Mazda 3 Wynns Engine Flush Motor İçi Temizliği

Tavsiye Edilen Mesajlar

quiteguide    325
quiteguide

Kullanılan Malzemeler ; 4 lt Mobil Super F 5/30, 4 lt Mobil 1 New Life 0-40, 2 Adet Yağ Filtresi, Wynns Engine Flush Motor İçi Temizleyici

Yaklaşık 7000 km kullandığım eski yağ New Life 0-40 boşaltıldı, yağ filtresi de yenilendi. Motora Mobil Super F 5/30 konuldu, motor ısısı 90 (dashcommanddan baktım) dereceye gelince motor stop edilip, içine Wynns Engine Flush konuldu ve   15 dk boyunca rolanti de çalıştı. En son olarak da Super F boşaltıldı, yağ filtresi değişti ve Mobil 1 New Life motora konuldu.

Solda ki resim eski yağ, sağda ki resim motor temizliğinden sonra çıkan yağ. 

Bu işlemi genelde eski yağla ve eski filtre ile yapıyorlar, ben mümkün olduğu kadar temiz yağ ile yapmak istedim.

IMG-20170328-WA0004.jpg

IMG-20170328-WA0005.jpg

IMG-20170328-WA0006.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.812
Burak

Sadece 15 dakikada motor yağı simsiyah olmuş yanlış anlamadım değil mi?

Araç kaç kilometrede ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Doğru Burak.

Sadece 15 dk 37 saniye ))

Araç 113.000 oldu. 

50.000 kmde almıştım. Aracı aldigimdan beri 9 yada 10. yağ değişimim (bakımım) bu.  38.000 kmdir de vialle lpili.

Özellikle yağ ve filtreyi değiştirdikten sonra işlem yaptim sonuç ne olacak diye.

Resim atmasam, inanması zor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.812
Burak

Aynen öyle görmesem inanmazdım durumu. Demek ki motor çeperinde nasıl bir kir duruyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

3 gün oldu yağ ne durumda bi bakayım dedim, bal parmağın balı gibi :D 

IMG-20170331-WA0008.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur    87
Çağlar Bayur

zaten değişecek olan yağın içine neden koymadınız temizleyiciyi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Kirli yağ ve eski filtre ile tam anlamıyla temizlik olamayacağına inandığım için 2 kez yağ ve filtre değişimi yaptım.

Uygulamayi düşünüyorsanız aynı yöntemi tavsiye ederim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur    87
Çağlar Bayur

Motor içi yağ temizleme ürünlerinde de kullanım tarifinde yeni yağ konma şartı yoktur. teknik olarak bir getirisi olmaz ilave maliyet olmuş. Motor/özelikle otomatik şanzıman temizleme işlemleri bizde pek yaygın değil, halbuki bu konuda özel cihazlar bile var. Servisler bu konuda yatırım yapmıyor, işi satamaz diye. Halbuki özelikle motor yağ bölümünde bu tip temizlik iyidir.

Vesile ile bir de tdci motorda emme kanallarıın iç temizliği ciğer açar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide    325
quiteguide

Şart yok tabi. 

Benimkisi tamamen keyfi bir uygulama, sigaraya vereceğim parayı arabaya gömüyorum. Motivasyonum bu.

100.000'i geçen bütün forumdaşlara bu şekilde temizlik öneririm.

Motor sesi 0 + cıncık gibi yeni yağ.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.