Jump to content
berkemurat

1.Nesil Mazda 3 Şanzıman Tasında Aşınma Arızası

Tavsiye Edilen Mesajlar

berkemurat

Merhaba arkadaşlar;

arkadaşım 2004 model otomatik vites, 1. nesil mazda3 aracında performans düşüklüğü ve vites geçişlerinde sorun yaşadığını söylemişti, sorunun 3. viteste takılı kaldığını

yavaşlayınca düşmediğini ve hızlanınca 4. vitese geçmediğini anlatmıştı. Söz konusu hafta sonu yolda kaldığını ve arabayı hareket ettiremedğini söyledi. Her neyse aracını tamirciye

götürmesi sonucunda yapılan tespitde şanzıman tasının aşındığı, aşınma sonucunda performans düşüklüğü ve vitesin takılı kalmasının nedeni olduğu ortaya çıkmış. söz konusu 1. nesil mazdaların şanzıman tasının alüminyum alaşımdan olması bu probleme neden olduğunu öğrenmiş, sonraki versiyon 1. nesil araçlarda bu parçanın pirinçten yapılarak mazda problemi kalıcı çözdüğü bilgisine sahip olmuştur.

Not1: Aşınma sebebinin şanzıman yağ değişim zamanın geçtiğini söylemiş usta.

Not: şimdi benim içime kurt düştü benim araçta 2005 model, şanzıman tası alüminymdan mı yoksa prinçten mi?

bilgilerinize,

hayırlı akşamlar.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

pirinç genel bir alaşım tabidir, alüminyum ise malzeme... pirinç malzeme daha çok çark/dişli/pim/vida larda kullanılır? söz konusu şanzımanın içini görmedim ancak arızaya kronik nokta atışı sebep bulmaya uğraşanı çok gördüm. bu tamir sürecini değiştirmiyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...