Jump to content
67Bulent1976

2. Nesil Mazda 6 Sunroof Fitili Değişimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

67Bulent1976    112
67Bulent1976

Sunroof fitilinden su sızdırdı ve su tahliye kanalları da tıkandığı için ön yolcu kol tutacağı üzerinden içeri su sızdı biraz.Durumu hemen farkettim ve oto elektrikçi tanıdığıma su tahliye kanallarını açtırdım.Sanroof fitili Mazda servislerinde KDV dahil 290 TL işçilik hariç.Fitili değiştirmeden bir çözümü var mı? Fitil değişirken üst tavan döşemesi komple sökülüyor mu bilgisi olan var mı nasıl değişimi?Sunroof su tahliye kanalları açık arabanın içine su almıyor ama aşırı yağmurda yine sunroof fitilinden su alır değişmediği için..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.643
Burak

Sunroof fitilleri için bakım spreyi kullanmıştım eski Mazda6 aracımda ama bu duruma gelmeden. Belki bir bu denenebilir zira sertleşmiş ve sızdıran bir fitil için çok yapacak bir şey var mı emin olamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik    642
zoptrik

Öncelikle fitillerde sertleşme-yırtılma-çatlak mevcut mu bakmak lazım. Eğer yırtıksa maalesef servisten başka garanti alternatif yok. 

Eğer yırtık yoksa fitilleri balata spreyi (veya yağsız herhangi bir çözücü) ile güzelce temizledikten sonra silikon sprey iş görür. Fitilleri formunu bozmadan dolgunlaştırır ses varsa sesi keser, bir nebze sızdırmazlık sağlar. Maalesef (benim aracım dahil) sunroofların bir çoğu yapısı gereği su alır ve tahliye kanalları açık olmak zorundadır. Giren az miktarda su da tahliye kanalından tahliye olur biz bunu hissetmeyiz. Tahliye kanalı açıldıysa korkacak bir şey yok bence. 

Dediğim gibi önce yırtık-çatlak var mı ona bakmak lazım. 

Geçmiş olsun. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
67Bulent1976    112
67Bulent1976
6 saat önce, zoptrik :

Öncelikle fitillerde sertleşme-yırtılma-çatlak mevcut mu bakmak lazım. Eğer yırtıksa maalesef servisten başka garanti alternatif yok. 

Eğer yırtık yoksa fitilleri balata spreyi (veya yağsız herhangi bir çözücü) ile güzelce temizledikten sonra silikon sprey iş görür. Fitilleri formunu bozmadan dolgunlaştırır ses varsa sesi keser, bir nebze sızdırmazlık sağlar. Maalesef (benim aracım dahil) sunroofların bir çoğu yapısı gereği su alır ve tahliye kanalları açık olmak zorundadır. Giren az miktarda su da tahliye kanalından tahliye olur biz bunu hissetmeyiz. Tahliye kanalı açıldıysa korkacak bir şey yok bence. 

Dediğim gibi önce yırtık-çatlak var mı ona bakmak lazım. 

Geçmiş olsun. 

Sunroof fitili üstündeyeken sökülmeden mi bu sprey işlemleri yapılıcak? Balata spreyi ve slikon spreyi kaportaya gelmemesi mi gerekiyor? Tşekkürler yardımlar için ..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik    642
zoptrik

Üstündeyken ve açıkken yapın. Balata spreyi boyaya zarar vermez. Yine de iş bittikten sonra bezle temizlenebilir. Zaten saniye 30 direk uçuyor :D Orada önemli olan silikon sprey. 

Bu kanalların resmi varsa atarsanız sevinirim. Belki birinin işine yarar. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.