Jump to content

Mazda 3 Enjektör Sorunu

Mustafa Y.
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selam arkadaşlar, geçen hafta her zaman yakıt aldığım bir istasyondan depoyu doldurdum ve araç 30 km sonra titremeye başladı. Daha önceki aracımda da benzer tepkiler enjektör arızası ile sonuçlanmıştı. Aracımı yetkili servis yerine dizel servisine götürdüm. Bilgisayar 4 enjektör içinde hata kodu verdi. Önceki aracımda iki defa enjektör sorunu yaşamıştım ve hep bir enjektör hata verirdi ve onuda yaptırıp binmeye devam ederdim. Söküp enjektörleri makinaya bağlayacaklarını söylediler tam 6 saat bekledim ve işin açığı beceremediler ve bana çıkma enjektör takıp 1300 tl de fiyat çıkardılar. İstemeye istemeye parayı ödedim ama araç eskisi gibi değildi işte. Neyse başka bir sorun daha edindim araç durduk yere çalışmıyordu, bi çalışıyor bir çalışmıyordu. Dizel servisini arayıp orjinal enjektörlerimi geri takmalarını ve paramı geri ödemelerini istedim, sen nasıl istersen dediler ve aracı ilk yapmam gereken şey olan yetkili servise ankara sk gruba götürdüm. Araç 1 gün kaldı ve enjektör lere program attıklarını sorunun şimdilik çözüldüğünü ancak aracın enjektörlerinin değişmesi gerektiğini söylediler. Araç 1-2 dk sarsıntılı çalışıyor ama sonra eski halinden hiç bi farkı yokmuş gibi çalışmaya devam ediyordu. Çekişinde felan hiç bi fark yoktu ama bu haliyle bu arabayı kimseye satamazdım. Enjektörler için tanesine 1580+kdv toplamda ise nereden baksanız 8-9 bin tl lik bi masraf çıkardılar. Aracıma bu haliyle Max 44-45 bin fiyat verdiler. Zaten 83 binde 2012 dizel impressive aracımı yaptırsam 54-55 ten fazla etmez. Konuyu çok dağıttım ama final olarak size şunu sorayım teknik olarak çok bilgili kişiler var forumda, motor PSA olunca Peugeot servisine gittim ve 1.6 hdi 110 beygirlik motorun enjektör fiyatını sordum. 4 üne 3070 tl dediler ancak Mazda'ya uyup uymayacağı konusunda hiç bir sorumluluk almayacaklarını ve iade de olmayacağını söylediler. Sonuçta bu motor 5-6 markanın onlarca arabasında kullanılıyor ve ortak motor üretmenin mantığıda bu değilmi her araca uyan parçalar yapmak. Bu riske girmeye değer mi 9 bin yerine 3,5 civarı hdi enjektörler ile sorunumu çözebilirmiyim. Yoksa aracı 9-10 zararla takasa girip bayiden ikinci el power paket bi Mazda 3 mü alayım. Bana bi akıl verin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır yazılım felan yok, dizel servisinden çıkınca enjektörlerin ayarlarının bozulduğunu o yüzde serviste program attıklarını söylediler. Dediğiniz gibi baş sorumlu yakıt gibi duruyor, depodaki yakıt tamamen değişene kadar bekleyeceğim ancak arabadan da soğudum iyice.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

80 Bin km'de enjektör arızası, çok normal bir durum değil.

Bosch firması bile otomobil firmalarına 240 bin km garanti veriyormuş. Değişim gerektiğinde artık nasıl oluyor bilmiyorum. Yani servis müşteriden  parayı alıp, Bosch'tan ücretsiz mi artık temin ediyor o kısım soru işareti. :D

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Mazda 3 2012 Dizel Touring arabami 2015 Agustos sonunda aldim. Aldigimda 55500 km deydi. Alir almaz yagina tuzuna herseyine baktirdim ve lastiklerine kadar olan herseyini degistirdim. Ve duznli olarak 10.000km de bir bakima soktum. Zannedersem 2016 mayis ayi olucak o donem Antalyadan Gaziantep e bisiklet festivali icin arabayla arabay uc adet bisiklet yukleyerek gittim. Orda enjektorumu degistirdim. Cokk trajedik olaylar yasadim. Sansliydimm ama. Gaziantep Mazda yetkili servisndeki calisanlardan Allah razi olsun. Benim gibi enjektoru degisen bir Mazda 3 varmis. Sparis vermislermis. 4 tane enjoktorden birisi hatali gelmis. Geri gondereceklermis. Ve bunlarin arasina benimkisini de eklediler. Yani benim anladigim oyleydi. Bana bunun maliyeti 700 TL oldu. Sebebi ise Antalyanin turistlik bolgesinde onceden bir istasyondan yakit almistim. Yakit sikjntili cikti. Yakit kirliymis. Bunu sonucinda oldugu anladildi. Demek istedigim o ki. Yakit aldiginiz yer cok onemli. Enjektoru kirletebiliyor.

Olaylari baya kisa anlattim. Bunlari yasamadan once Antalyadaki baya baya bir servis asindirdim. Su an arabam cok iyi. Skkintisi yok

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Seleven :

Mazda 3 2012 Dizel Touring arabami 2015 Agustos sonunda aldim. Aldigimda 55500 km deydi. Alir almaz yagina tuzuna herseyine baktirdim ve lastiklerine kadar olan herseyini degistirdim. Ve duznli olarak 10.000km de bir bakima soktum. Zannedersem 2016 mayis ayi olucak o donem Antalyadan Gaziantep e bisiklet festivali icin arabayla arabay uc adet bisiklet yukleyerek gittim. Orda enjektorumu degistirdim. Cokk trajedik olaylar yasadim. Sansliydimm ama. Gaziantep Mazda yetkili servisndeki calisanlardan Allah razi olsun. Benim gibi enjektoru degisen bir Mazda 3 varmis. Sparis vermislermis. 4 tane enjoktorden birisi hatali gelmis. Geri gondereceklermis. Ve bunlarin arasina benimkisini de eklediler. Yani benim anladigim oyleydi. Bana bunun maliyeti 700 TL oldu. Sebebi ise Antalyanin turistlik bolgesinde onceden bir istasyondan yakit almistim. Yakit sikjntili cikti. Yakit kirliymis. Bunu sonucinda oldugu anladildi. Demek istedigim o ki. Yakit aldiginiz yer cok onemli. Enjektoru kirletebiliyor.

Olaylari baya kisa anlattim. Bunlari yasamadan once Antalyadaki baya baya bir servis asindirdim. Su an arabam cok iyi. Skkintisi yok

Bisiklete başladığınıza göre beliniz düzelmiş sanırım. Hem size hem aracınıza geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen oyle abi. Ama bu aralar baya hava sicak. Surulmuyor Antalya da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuya biraz geç dönüş yaptım ama aracım depodaki yakıt bitene kadar ya da tamamen değişene kadar saçma sapan tepkiler verdi. Hasta olmuş bir canlı gibi öksürür mü dersiniz boğazı sıkılan birisi mi dersiniz neredeyse 1000 km sorunlu geçti ve sonra herşey normale döndü. Siemens enjektörlerin yakıt seçtiği gibi acayip şeyler okudum internetten. Sonuç olarak yakıt markasını kesinlikle değiştirmeyin. Bu süreçte ben bilinen markalarda olsa bi çok farklı istasyondan yakıt aldım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki biraz farkli olucak ama 2012 modellerde enjektor markalri siemens mi bosch mu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Siemens ve Bosch zaten aynı çatı altında çalışan firmalar. Yani Siemens=Bosch demek hiç bir şekilde yanlış olmaz. Ama ben enjektörleri tamir ettirirken oradaki görevli bana Siemens VDO demişti. Benim araçta 2012.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorununuzu okuduktan sonra korkmaya basladim ben en ucuz nerde ise ordan yakit aliyorum 1000 km icinde yakiti bosalttiniz mi yoksa yakiti kullandiniz mi acikcasi merak ettim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Seleven :

En ucuz nerdeyse diye bisey yapmayin bence

Abi artik yapmicam benim basima gelmez dusuncesindeydim bu zamana kadar 2 dizel 1 benzinli araca sahibim yilda ortalama 100k yol yapiyorum burda da maalesef insan kurus hesabina giriyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Mazda41 :

Sorununuzu okuduktan sonra korkmaya basladim ben en ucuz nerde ise ordan yakit aliyorum 1000 km icinde yakiti bosalttiniz mi yoksa yakiti kullandiniz mi acikcasi merak ettim

Yapılabilecek en büyük hatayı yanlışı yapıyorsun aracına.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim kendi sahsi dusuncem ne kadar ucuz olursa olsun sonraki arizlari dusunecek olursak uc kurus fazla olsun ama sonrasinda benim basim agirmasin yolundayim. Hatta yakit alirkende sehir merkezlrinden aliyorum. Sikinti olmasin diye

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Mazda41 :

Yakıt boşaltma olmadı, hatta servis önermedi, bitene kadar kullan dedi, öyle kullandık yakıt bitti sorun da şimdilik bitti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar merhaba,

Mazda 3 D Touring aracımın bakımını yaptırdığım sırada siyah duman attığını söyledim. Enjektörden olabileceğini söylediler. Bakımları devamlı olarak aynı ustada yaptırıyorum. Geçenlerde servis ışığı yandı. Ustayı arayıp servisten sonra ışığı söndürüp söndürmediklerini sordum. Getir bakalım dedi. Makineye bağladılar. Enjektörler ile ilgili herhangi bir hata vermedi. Yağını kontrol ettiklerinde hafiften yağ yükselttiğini gördüler ve enjektörleri değiştirmemi söylediler. 1-2 yeri arayıp konuştular ve 6-7 bin TL'den aşağı fiyat çıkmayacağını bildirdiler.  Bunu başka nasıl teyit ettirebilirim?

Yakıtı devamlı olarak OPET'ten alıyorum bu arada.

Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
29.05.2019 at 18:01, barbaroshayri :

Arkadaşlar merhaba,

Mazda 3 D Touring aracımın bakımını yaptırdığım sırada siyah duman attığını söyledim. Enjektörden olabileceğini söylediler. Bakımları devamlı olarak aynı ustada yaptırıyorum. Geçenlerde servis ışığı yandı. Ustayı arayıp servisten sonra ışığı söndürüp söndürmediklerini sordum. Getir bakalım dedi. Makineye bağladılar. Enjektörler ile ilgili herhangi bir hata vermedi. Yağını kontrol ettiklerinde hafiften yağ yükselttiğini gördüler ve enjektörleri değiştirmemi söylediler. 1-2 yeri arayıp konuştular ve 6-7 bin TL'den aşağı fiyat çıkmayacağını bildirdiler.  Bunu başka nasıl teyit ettirebilirim?

Merhaba, ne yaptınız acaba???? benimde sizinkini benzer durumum var ya 4 tane çıkma, yada ford marka enjektörler gözüküyor 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
29.05.2019 at 18:01, barbaroshayri :

Arkadaşlar merhaba,

Merhaba. Enjektör ile benim de sorunum var. Nasıl çözdünüz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...