Jump to content
Burak

Yönetmeliğe Uygun Olmayan Plakalar Ağır Kusur Sayılacak

Tavsiye Edilen Mesajlar

Burak    3.933
Burak

2017 yılı araç muayeneleri kusurlar tablosuna göre yönetmeliğe uygun olmayan araç plakaları ağır kusur kapsamına alındı. Plakalar 32 TL karşılığında değiştirilebilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı tarafından 2017 yılı araç muayenesi kapsamında geçerli olacak kusurlar tablosu yayımlandı. En önemli dikkat çeken ayrıntı plakalara getirilen standart. Yönetmeliğe uygun olmayan plakalar artık ağır kusur olarak işlem görecek. 3 Temmuz 2017 itibarıyla bu tablodaki kusurlar geçerli olacak.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın tarafından yapılan açıklamada özellikle Hızlı Geçiş Sisteminde HGS yanlış okumadan dolayı cezai işlemlerin bulunduğu, rakamlar arasında yer alan vidaların, yazıların silik olması, yazıların koyu veya italik olmasından dolayı sıkıntılar yaşandığı belirtildi.

Bu şekilde standart dışı tüm plakalar ağır kusur kapsamına alınacak. Plakaların da değişmesi için TŞOF tarafından cüzi bir miktar alınarak değişim sağlanacağı açıklandı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından kayıt ve tescil bürolarında 31 TL karşılığında plakalar 10 dakikalık bir işlemin ardından değiştirilebilecek.

Karayolu Trafik Kanununda yer alan tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişlik ve 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların araç muayenesinden geçemeyeceği ve ağır kusur olarak işleme tabi tutulacağı belirtildi.

Kaynak: mymemur.com

Tüm haberi görüntüle

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina    781
Katil Balina

ben yeni plakayı vidaladım tampona. geçen yıkamaya verdim eleman abi senin arac yeni muayeneden geçmez dedi. neden dedim vidalamışsın dedi. meğer vidalanınca sistem plaka okumakta zorlanıyormuş? ankara bodrum  arası geldim bu arada neredeyse hiç okumadı sistem, hani 06 dz bilmem ne hızınız şu bu falan diye. 

inşallah yoktur öyle birsey de ceza falan yemeyiz çevirmede

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73    1.168
Revivo73

Ortalama hıza göre ceza kesilmesi gündeme geldikten sonra plaka okuma işi ciddiye bindi, cunku makinalar otomatik okuyacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.294
Fotifoti

Bu iş muayene ile başlar çevirmede ceza ile devam eder :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan    463
Mazda_Ozan

Eskimiş ya da hasarlı plakaları Şöförler odasından bastırdığımız gibi takıp değiştirebilirsek iyi olur.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik    761
zoptrik

Yaw şoförler odası direk basıp vermiyor ki. Git emniyete eski plakanı ver kağıt getir diyor. Emniyete gidiyorsun iki plaka değişirse plaka (yani numara harf falan) komple değişir diyor. Halen oturtulamamış bir sistem. Bu sistemin mağduru olarak hakkımı helal etmiyorum. 400küsür lira cezayı %25 indirimle 300 küsür lira olarak ödedim ve hakkımı helal etmiyorum. Sebebi her kimse. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar    2.027
Arabalar
27.06.2017 at 03:26, Revivo73 :

Ortalama hıza göre ceza kesilmesi gündeme geldikten sonra plaka okuma işi ciddiye bindi, cunku makinalar otomatik okuyacak.

Ortalama hıza göre ceza kesilmesi uygulaması başladı mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73    1.168
Revivo73

1.Temmuz.2017 start. Benim plakam emniyetin verdiği plaka, ve ş.arası yollarda sürekli 180+ gitmem, beni bağlayan çok birşey yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar    2.027
Arabalar
17 saat önce, Revivo73 :

1.Temmuz.2017 start. Benim plakam emniyetin verdiği plaka, ve ş.arası yollarda sürekli 180+ gitmem, beni bağlayan çok birşey yok.

Uyanıklara gün doğar şimdi. Mola yerine uğrayıp oyalanarak zamanı uzatmak gibi. Mola yeri girişlerine de zaman okuyucu koymalı. Bunu dahi aşmak için bu kez mola yerinin çıkışından girerler. Oraya da bir okuyucu koymalı : ) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73    1.168
Revivo73
2 saat önce, Arabalar :

Uyanıklara gün doğar şimdi. Mola yerine uğrayıp oyalanarak zamanı uzatmak gibi. Mola yeri girişlerine de zaman okuyucu koymalı. Bunu dahi aşmak için bu kez mola yerinin çıkışından girerler. Oraya da bir okuyucu koymalı : ) 

Plakaların yollarda okunmak istenmesi asıl sebeplerinden biri tahminimce ceza geliri sağlamaktan cok, plakaların hangi yolllardan ne zaman ne sıklıkla geçtiğini veritabanlarına kaydedip veritabanı oluşturmak. Günümüzde 'Büyük Veri' / Big Data diye bir alan var, veriler analiz edilip insanların alışkanlıkları, eğilimleri tespit edilerek ona göre mal ve hizmetler sunuluyor. Kim bilir belki o verilerin analizinden cıkan sonuçlara göre yılın belli döneminde otoyol ücretleri artıp azalabilir de, ilerde öyle şeylerle karşılaşırsak şaşırmayalım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar    2.027
Arabalar
1 saat önce, Revivo73 :

Plakaların yollarda okunmak istenmesi asıl sebeplerinden biri tahminimce ceza geliri sağlamaktan cok, plakaların hangi yolllardan ne zaman ne sıklıkla geçtiğini veritabanlarına kaydedip veritabanı oluşturmak. Günümüzde 'Büyük Veri' / Big Data diye bir alan var, veriler analiz edilip insanların alışkanlıkları, eğilimleri tespit edilerek ona göre mal ve hizmetler sunuluyor. Kim bilir belki o verilerin analizinden cıkan sonuçlara göre yılın belli döneminde otoyol ücretleri artıp azalabilir de, ilerde öyle şeylerle karşılaşırsak şaşırmayalım.

Sürücüsüz araçlar çağı bu denli yaklaşıyorken , bahsettiğin verilerin henüz yeni toplanma çabası, geç kalınmış bir faaliyetin ötesine geçemez.

Bunla ilgili şehirler arası yollardaki asfalt üzerindeki paralel hatların araç sayması devam ediyormu acaba 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ömer626    436
Ömer626

Anlamadığım bir durum var şuan da.

Babamın aracını aldığımızda üzerinde app plaka vardı ve orjinal plakası da yok..

Şimdi biz hangi işlemlere tabii olacağız,kayıp plaka mı diyeceğiz yoksa ne yapacağız?İşimiz uzun mu,ücret olarak 10 tl verip orjinal plakalara kavuşabiliyor muyuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Montimpex    30
Montimpex
12 dakika önce, Ömer626 :

Anlamadığım bir durum var şuan da.

Babamın aracını aldığımızda üzerinde app plaka vardı ve orjinal plakası da yok..

Şimdi biz hangi işlemlere tabii olacağız,kayıp plaka mı diyeceğiz yoksa ne yapacağız?İşimiz uzun mu,ücret olarak 10 tl verip orjinal plakalara kavuşabiliyor muyuz?

Orjinal plakası mutlaka vardır hocam..Eski sahibine hemen sorun, saklamak zorundadırlar... App plaka taktıranlar ceza yiyeceklerini bildikleri için damgalı plakaları bagajda taşırlar..Bagaj paspasının altını dikkatlice kontrol edin derim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ömer626    436
Ömer626

Aracı aldığımız kişi galerici 

o da müşteriden almıştır.o ona o da ona derken uzar gider bu mevzu :S

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Montimpex    30
Montimpex
1 dakika önce, Ömer626 :

Aracı aldığımız kişi galerici 

siz alırken plaka hakkında bilginiz varmıydı bilmiyorum ama app plaka zaten uzun zamandır yasa dışı işlem muamelesi görmekteydi.. Polisin insafına kalmıştı.. Satıcının sizi bu konularda bilgilendirmesi ve damgalı plakaları teslim etmesi gerekirdi..Acilen emniyete gidip gerekli işlemleri başlatınız.. Umarım 10 TL ile yırtarsınız.. Ki zaten en azından şoförler odasına 30 TL civarı bir ödemeniz var..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ömer626    436
Ömer626

Hmm anladım..inşallah daha farklı cezalarda çıkmaz başımıza.

Plakalar kayboldu desek farklı bir işlem olur mu acaba? Ceza yememek için?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Montimpex    30
Montimpex
3 dakika önce, Ömer626 :

prosedür hakkında bilgim yok (basit bir araştırma ile mutlaka öğrenebilirsiniz)  ama OHAL olan bir dönemde, emniyete kayıp bildirimi yapılmayan orjinal plakası olmayan bir araçla gezmeniz iyi cesaret :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik    761
zoptrik
11.07.2017 at 11:03, Ömer626 :

Bu durumda da emniyete gidiyorsun kayboldu diyorsun. kayıp ilanı vs isteyebilirler orayı bilmiyorum. Sonra kayıp olarak ilan ediliyor ve plakanız ve ruhsatın tek yaprağı komple değişiyor. Bu süreçte cezai işlem uygulanır mı bilmiyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.326
Tarahumara

Bizim sitede bir trafik polisi abi var. Geçen gün garajda kendisini görünce sordum bu plakalar app mi sorun olur mu, herkes bunların app olduğunu ve sorun yaşayacağımı söylüyor diye. İndi, inceledi aracı ve sorun yok, damgalı ve değişik ışık açılarından bakıldığında TR hologramları var bunlar yasal dedi. Eğer olur da başka bir trafik polisi durdurup laf ederse ne olur bilemiyorum.

1LaEDD.jpg

Ly8Dg1.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
speed    30
speed
6 saat önce, Tarahumara :

Bizim sitede bir trafik polisi abi var. Geçen gün garajda kendisini görünce sordum bu plakalar app mi sorun olur mu, herkes bunların app olduğunu ve sorun yaşayacağımı söylüyor diye. İndi, inceledi aracı ve sorun yok, damgalı ve değişik ışık açılarından bakıldığında TR hologramları var bunlar yasal dedi. Eğer olur da başka bir trafik polisi durdurup laf ederse ne olur bilemiyorum.

1LaEDD.jpg

Ly8Dg1.jpg

Maşallah çok temiz aracınız tam bir karizma:)

Aracınız arka koltuklar yattığında bagaja kadar kaç cm uzunluğunda oluyor öğrenebilir miyim?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.