Jump to content
Drakyuz

1. Nesil Mazda 6 Sert Direksiyon

Tavsiye Edilen Mesajlar

Drakyuz

2005 Mazda 6 aldım. İki sorun farkettim, birincisi direksiyon çok sert geldi, araci süren başka arkadaşlar da aynı dusuncedeler, ikincisi ilk kalkışta titreme oluyor araçta..

Araç benzinli otomatik

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Yağları değişmemiştir muhtemelen. 

Şanzıman ve direksiyon yağlarını değiştirin. 

İlk kalkıştaki titreme lpg kaynaklı olabilir, akslardan olabilir. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

araçta LPG olmadığına göre ateşleme sistemi arızası gibi sanki. aldıktan sonra bakım yaptırdınız mı? bujilerden kaynaklı olabilir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Drakyuz

Bakım yaptirmadim daha, sanziman yağı dahil değiştireceğim, araçta LPG yok

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
PeterPAN

Bu direksiyonun sert olmasından bende rahatsızım. Direksiyon yağını değiştirsek biraz rahatlama oluyor mu arkadaşlar ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
M Fikret Öztürk

Merhaba arkadaşlar direksiyon sertliği benim 2006 model Mazda 6 aracımda da vardı. Forumlarda, nette çok araştırdım, Mazda 6 larin direksiyonun biraz sert olduğu söylendi hep. Bu süreçte direksiyoncuya götürdüm önce power arızalı dedi. Yarım gün tamir edilmesini bekledim. Günün sonunda usta powerin sağlam olduğunu Mazda 6 larda direksiyonun bu kadar yumuşak olabilecegini söyledi. Bende Usta böyle söyledi diye üzerine düşmedim. 6 aydır bu şekilde biniyordum. Bir hafta önce Powerın yağ kaçırdığını gördüm. Ustaya götürdüm Power arızalı değişecek dedi. Ben de tamiri olurmu acaba diye İnternette araştırmaya girdim ve  Nakış Direksiyon ile karşılaştım. Sağolsun Şener Usta ve Yavuz Usta çok ilgilendiler. Önce direksiyon kutusunu tamir ettiler sonra Power daki yağ akıntısını kestiler. Sonrasında rot balansciya götürüp aracın rot ayarını yaptırdılar. Direksiyonum %40 oranında yumuşadı desem yalan olmaz. Pamuk gibi oldu direksiyon. Ellerine sağlık ustaların. Ankara'daki Mazda kullanıcılarına tavsiyemdir "Nakış Direksiyon" tek geçerim. Direksiyon kutusu tamiri, power yağ akıntısının kesilmesi, rot ayarı toplam 800 TL ye malodu.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
AKayhan

Direksiyon sistemi PAS (Power Assisted Steering) diye anilir; bir pompa ve hidrolik sivi yardimiyla direksiyon eforunu azaltir.  PAS hidroligi bazen seneler içinde sizinti yapabilir.  Bunu gözle inceleyerek anlamak mümkün olabilir.  Bu durumda hidrolik sivi yeniden doldurulabilir.  Hidroligi degistirmeden önce görsel sizinti kontrolu yapmakta fayda var.  Iyi bir usta bu kontrolu kolayca yapar.  Eger sizinti varsa nereden oldugunu mutlaka bulmak ve çözmek gerekir ki tekrar sizinti yapmasin (conta, vs).  Aksi takdirde habire ayni islemi tekrarlamak gerekebilir.

Ayrica, pompada bir ariza olabilir.  Ustanin bunu da kontrol etmesi beklenir.  Siz bunlari önceden ustaya bahsederseniz en azindan usta sizin bilinçli bir sürücü oldugunuzu anlar ve size ona göre davranir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...