Jump to content
İlhan

4 Tekerlek Direksiyon Sistemi (4WS) Kullanmış Otomobil Markaları

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Hafta sonu karşıma çıkan ilginç güzel bir konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. Özellikle Renault'un bile bu sistemi kullanmış olmasına oldukça çok şaşırdım diyebilirim. :fiuw:

"Alıntıdır"

4WS, 4 Wheel Steering yani Türkçe'de 4 Tekerlek Direksiyon olarak adlandırılan sistem, karmaşık yapısı ve maliyetli olmasıyla biliniyor olsa da, özellikle belli hızlarda yol tutuş açısından büyük fayda sağlıyor. Ayrıca düşük hızlarda da manevra rahatlığı sağlaması sayesinde özellikle şehir içi kullanımda kolaylık sağlamasıyla öne çıkıyor. Günümüzde ancak 2 elin parmaklarını geçemeyecek sayıda otomobil modelinde kullanılan 4WS sistemi, geçmiş dönemlerde birçok farklı araçta kullanılmıştı ve özellikle de Japon markalarının tercih ettiği bir sistem olmasıyla öne çıkıyordu.

bmw-8-csi-4ws-2.jpg

Bu güne kadar sınıf bazında en düşük düzeyde kullanım ise halen satılmakta olan Renault Megane GT modelinde 4Control adıyla yer alıyor. Farklı dönemlerde üretilen araçların marka ve model bazında sahip oldukları 4WS sistemi kendilerine özgü özelliklere sahip olsa da Renault Megane modelinde yer alan 4WS sisteminin çalışma prensibi kısaca şu şekilde yer alıyor;
 
Renaut Megane GT modelinde sport modda 80km'nin altındaki hızlarda ve diğer modlarda 60km'nin altındaki hızlarda arka tekerlekler ön tekerleklerin tam aksi yöne dönerek daha dinamik ve keskin bir sürüş elde edilmesi sağlanıyor. Aşağıdaki videoda bu sistemin çalışma prensibini izleyebilirsiniz.
68-80km.jpg
Diğer taraftan sistemin detayları sadece bu hızlarla da sınırlı değil. Moda göre 60-80km olarak değişmek üzere bu sefer arka tekerlekler ön tekerlekler ile aynı yöne doğru dönmeye başlıyor ve bu sayede yol tutuş oldukça iyi bir şekilde iyileşiyor.
80km.jpg
4whell.gif
 
Bu arada bizim bahsettiğimiz sistem Aktif 4WS olarak geçiyor ve ilk dönemlerde mekanik olarak, sonrasında ve günümüzde de elektronik kontrol ediliyor. Bir de Pasif 4WS olarak geçen bir yapı mevcut ve bu sistemde de ön tekerleklerin dönmesiyle arka tekerlekler ön tarafın aksi yönünde bir miktar esneyerek dönüşe yardımcı oluyor ve yol tutuşu da arttırıyor. Ancak her hangi bir kontrol durumu mevcut değil ve kendiliğinden fizik kuralları dahilinde gerçekleşerek sadece Toe açılarının değişmesi ile sağlanıyor. Bu nedenle de adı Pasif 4WS olarak geçiyor. 
 
 
 
4WS sisteminin neler yapabildiğini yüzeysel olarak gördükten sonra şimdi ana konumuz olan ve bu sistemi kullanmış/kullanmakta olan markalara ve modellerine göz atalım.
 
Porsche
Porsche-911-GT2-RS-4ws-sistemi.jpg
 
Porsche 911 GT2 RS
Yakın zaman önce Hiper Sport aracı 918 Spyder modelinde 4WS kullanan Porsche, geçtiğimiz günlerde satıştaki en pahalı Porsche modeli olan ve de gelmiş geçmiş en güçlü 911 modeli GT2 RS'yi tanıttı ve araçta 4WS sistemini kullanmaya başladı. Ayrıca 2.jenerasyonu tanıtılan Panamera modelinde de bu sisteme yer verilmiş. 
 
 
Honda
 
2001-honda-prelude-4ws.jpg
 
4WS sistemine sahip araçlar içerisinde Türkiye'de en bilinen model belki de Honda Prelude modeli diyebiliriz. Marka ayrıca D Segmentinde yer alan Sedan modeli Accord'da da bu sistemi bir dönem kullanmış ancak daha sonraki yıllar maliyeti nedeniyle kullanmaktan vazgeçmişti. Diğer taraftan Honda Prelude modelinde 1987-2001 yılları arasında üretilen 3., 4. ve 5. jenerasyonların bölgeye göre değişmek üzere bazı motor seçeneklerinde 4WS'i aralıksız kullanan marka, 14 yıl kullandığı bu başarılı sistemi en uzun kullanan markalardan bir tanesi olmuştur.

Mazda
 
mazda-rx-7-4ws.jpg
Mazda RX-7
Honda'ya benzer bir şekilde Mazda da sistemin öncülerinden birisi diyebiliriz ve Honda'ya göre de daha fazla modelde 4WS sistemini kullanmıştır. İlk kez 1988 yılında Mazda 6 modelinde kullanılan bu sistem, ardından MX-6, 929, RX-7 ve Xedos 9 modellerinde 2003 yılına kadar yaklaşık 15 yıl kullanılmış ve Mazda'yı 4WS sistemini en uzun süre kullananlar arasına yazdırmıştır. 
 
 
Nissan - Infiniti
 
nissan-skyline-gt-r-4ws.jpg
Nissan Skyline GT-R
Japon rakipleri Honda ve Mazda'ya benzer bir şekilde Nissan da birçok modelinde 4WS sistemini kullanmıştır. Özellikle 1986 yılında efsane spor otomobil Skyline'da kendine yer bulmuş olması önemlidir. 200SX,ve 300ZX'ni yanı sıra Nissan'ın premium markası Infiniti'nin geçmiş modellerinde ve günümüzdeki bazı modellerinde de hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 
 
 
Renault
 
megane-gt-4ws.jpg
Renault Megane GT
Günümüzde otomobillerde en yaygın şekilde 4WS kullanımı Renault tarafından gerçekleştiriliyor diyebiliriz. Üstelik diğer markaların aksine C Segmentinde yer alan Megane modelinin üst seviye versiyonlarından olan GT'de bu sistem standart olarak sunuluyor. Ayrıca D Segmenti Sedan Talisman ve MPV Espace'de de bu sistem motor seçeneğine göre yer alıyor. Geçmiş dönemlerde ise 2007 yılında Laguna'nın üst seviyesinde yer alan GT versiyonunda kullanılmıştı. 
 
Citroen
 
citroen-bx-4ws.jpg
 
Renault gibi bir Fransız markası olan Citroen de 4WS sistemini birçok farklı modelinde kullanmıştı. Sırasıyla BX, CX, ZX, XM, Xsara, Xantia ve C5 modellerinin bazı motor ve donanım seçeneklerinde  bu donanıma yer verilmişti. 
 
BMW
 
bmw-850-csi-4ws.jpg
BMW 850CSi
Alman markalarının Japon markalar kadar yaygın kullanmadığı 4WS sistemini en fazla modelinde kullanan Alman marka BMW olmuştur. İlk olarak BMW efsanelerinden olan 850CSi'de kullanılan 4WS sistemi, daha sonra 2000'li yıllarda 7 Serisi'nde, 2011 yılında ise 5 ve 6 Serilerinde kullanmıştır. ancak şunu da belirtmek gerekir ki, listemizde yer alan modellerin bir kısmında standart olarak bir kısmında ise opsiyon listesinde 4WS sistemi sunuluyordu. Hatta örneğin, 7 Serisi'nin Avrupa modellerinde 4WS bir donanım paketi içinde sunuluyorken, Kuzey Amerika versiyonunda bulunmuyordu.
 
 
Subaru
 
subaru-svx-4ws.jpg
Subaru SVX
Japon otomobiller arasında 4WS modasına uyan modellerden bir tanesi de Subaru markasıydı. Ancak 1980'li yıllarda değil 1990'lı yıllarda sadece tek bir modelinde 4WS sistemi kullanmaya başlayan marka, SVX adındaki sıra dışı modelinde 1991-1996 yılları arasında bu sistemi kullanmayı tercih etmişti. 
 
 
Toyota-Lexus
 
1993-toyota-celica-4ws.jpg
1993 Toyota Celica
Japon ekolünün en önde giden markası Toyota da 4WS sistemini 1990'lı yılların başında kullanmaya başlamış ve premium markası Lexus'un E Segmenti GS modelinde de halen bir sürüş paketi dahilinde kullanmaktadır. İlk kullandığı model ise özellikle 1990'lı yıllarda kendini rallilerde duyuran efsane Toyota Celica modeli olmuştu. Ayrıca Camry modelinde de sunuluyordu. Diğer taraftan Carina modelinde dünyanın ilk seçilebilir 4WS sistemi kullanıldı ve direksiyon istenildiği zaman sadece ön tekerlekleri kumanda edebiliyordu. 
 
Mitsubishi
 
mitsubishi-3000gt-4ws.jpg
 
Listemizin 4WS sistemi kullanmış son Japon temsilcisi Mitsubishi ve ülkemizde de bir dönem ilgi çekmiş olan Galant modelinin 1992 yılından itibaren satılmaya başlanan bazı serilerinde bu sistem yer alıyordu. Ancak esas olarak markanın oldukça sportif görünümlü ve de sportif özelliklere sahip 1990 yılında üretilmeye başlanan 3000GT modelinde 4WS kullanılmıştı ve yol tutuşa büyük faydası vardı. 
 
 
General Motors (GM)
 
gmc-sierra-denali-4ws.jpg
GMC Sierra Denali 4WS
Amerikan GM Grubu da Chevrolet, Cadillac ve GMC marka araçlarının SUV ve Pikap modellerinin bazılarında 4WS sistemini kullanıyordu. 2000'li yılların başında GMC Sierra pikap, Denali SUV ve Chevrolet Silverado Pikap modellerinde sunulan bu sistem daha sonra 2016 yılında Cadillac CT6 modelinde sunulmaya başlandı ve halen de bu aracın satışı devam ediyor.
 
 
Audi
 
audi-q7-4ws.jpg
2. jenerasyon Audi Q7
Alman Audi markası 4WS sistemine yeni ısınmaya başlayan markalar arasında yer alıyor. 2015 yılında satılmaya başlayan 2.jenerasyon Audi Q7 modelinde bu sistem sunuluyor ve iri yapılı aracın daha rahat manevra yapmasında büyük fayda sağlıyor. 
 
 
Lamborghini
 
makyajl%25C4%25B1-lamborghini-aventador-s-4ws.jpg
Lamborghini Aventador S
VW bünyesinde yer alan Lamborghini, bu yıl makyajladığı en üst düzey aracı Aventador'un S versiyonunda 4WS sistemini sunmaya başladı. 
 
Ferrari
 
ferrari-f12-4ws.jpg
Ferrari F12
Dünyanın belki de en çok arzu edilen markalarından bir tanesi olan Ferrari de İtalyan rakibi Lamborghini gibi 4WS sistemini geç kullanmaya başlayanlardan. İlk olarak 2012 yılında F12 modelinde bu sistemi kullanmaya başlayan marka, daha sonra GT4Lusso modelinde 4WS'i tercih etti. Bu arada her iki modelin de birçok Ferrari modelinin aksine önden motorlu olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
 
Kaynak:SekizSilindir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
zoptrik

MX6 denilen bizim 626 nın tek kapılısı. Bir tane kırmızı vardı TR de. 4WD 626 GT 4 kapılı modelde de uzun süre kullanıldı. Paylaşım için teşekkürler. 

Ayrıca Mitsubishi 3000GT de favorilerimdendir :D Çok güzel değil mi? 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...