Jump to content

Mazda 3 Supap Değişimi

Ayyıldız
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

evet soğukta daha belirgin hale geliyor. Sanırım dediğiniz gibi subap görünüyor.

Bilgiler için çok teşekkürler.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Yaklaşık 3-4 aydır araçta bir tekleme, titreme sorunu vardı. LPG kaynaklı olduğu için çok önemsemiyordum. Hatta lpg ayarını yaptırdıktan sonra şikateyim %80 oranınad azalmıştı. Fakat bugün gittim kompresyon testi yaptırdım. 1. Göz 90, 2-3-4 150 bar çıkınca 1. gözde arıza olduğunu subapların değişmesi gerektiğini söylediler. Zaten araç bilgisayara bağlandığında 1. Silindirede Ateşleme hatası, Sistem çok fakir ve vuruntu sensörü 1 yüksek hataları veriyordu.  Toplam işçilik dahil 3500 tl masraf çıkartıldı. Haftaya tamire gidiyoruz.

Subapları Güneşin LPG için özel ürettiği stellite kaplaması olanını önerdiler. Açılmışken de zincir ve ekipmanları kontrol edilecek ihtiyaçı varsa onlarda değişecek. Araç 115.000 km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Yaklaşık 3 ay oldu. Subaplardan sonra tekleme ve çekiş sorunu düzeldi. Özellikle sabahları soğuk havalarda teklemesinden bıkmştım. Nacizane tavsiyem tekleme başladığında ilk olarak subap testinin yapılması. Zaten testlerde 4 gözünde aynı değerde çıkmadğını muhtemel 3 gözün aynı 1 gözün farklı çıktığını göreceksiniz. Subap testi yaptırmadan aracınıza başka masraf yaptırmamanızı yada ustların ( ?? ) şurayı değiştirelim şuradan olur şunları yaparsak düzelik gibi laflarına inanmayın derim. İyi günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...
03.01.2018 at 21:36, zoptrik :

Hiçbiryerde 1.6 MZR nin kompresyon aralıklarını bulamadım. Sanırım bu araba bir tek burada 1.6 satılıyor. 2.0 ve 2.3 ünkiler var. Onlar da şu şekilde;

5a4d218eaec10_Adsz.jpg.f2063758dbad321adedf0d1142411bec.jpg

Şu durumda bu değerleri kabul edersek, sizin 10 barlık piston minimalde duruyor (1 bar = 100kPa) ki 500bin üstü kmler yapmadıysanız bu muhtemel subap arızasıdır. Bu sıkıntı soğukta daha da artar LPG-Benzin farketmez böyle bir durum var mı? 

Mazda 3 1.6 kompresyon değerleri

Belki işine yarayan olabilir.

IMG-20211006-WA0005.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Yaz başında aracımda motor soğukken, sabahları  hafif hafif  vuruntu başlamıştı. temmuz ayı ortalarında tatile memlekete gittiğimde vuruntu arttı.  25 gün önce anlık araç çekişi düştü ve motor arıza lambası yandı. benzine geçtim sorun yoktu. lpg ustasına gittim arıza tespitinde 1 silindir ateşleme arızası gösterdi. tatil bitti döndük ve bugün kompresyon testi sonuçları: araç 124,500 km de. 

yaklaşık; + -

1. silindir: 8,6 bar   2. silindir:10,4   3. silindir: 11,00  4. silindir: 10,2 bar çıktı. sanırım supap değişimi kaçınılmaz.  birde arkadaşlara sorayım, bizim mazda 3'lerde ideal basıç düzeyi kaç bar olmalı. 

ayrıca aracım rodaj süresi bitince lpg takılmış, lpg ile tahminim 120 bin küsür km yol yaptı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar üst kapak contası seçenekleri: stone, victor reinz ve alo parca da orjinal olarak belirtilen, alman malı CORTECO marka seçenekleri var, corteco veya stone marka tercihleri arasında kaldım. veya servisten orjinal parçamı almalıyım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buna Ingilizce "valve cover gasket" deniyor.  Webde arama yapınca maalesef çok somut bir bilgiye rastlayamadım.  Aşağıdaki linkler belki daha iyi bilgi verir.

Shop for Discount Auto Parts, Replacement and Performance Parts and Accessories (carjunky.com)

Valve Cover Gaskets | Victor Reinz

Valve Cover Gaskets | Engine Valve Cover Gasket Sets - CARiD.com

Valve Cover Gaskets | O'Reilly Auto Parts (oreillyauto.com)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.09.2023 at 21:25, Renegade :

arkadaşlar üst kapak contası seçenekleri: stone, victor reinz ve alo parca da orjinal olarak belirtilen, alman malı CORTECO marka seçenekleri var, corteco veya stone marka tercihleri arasında kaldım. veya servisten orjinal parçamı almalıyım. 

burada kesinlikle uzman tavsiyesi gerekli. Bildiğim tek şey, yetkili servis haricinde dışarıdan otomobil marka logolu ürün alınmaması.

Örnek veriyorum x markası corteco marka contayı orijinal olarak kullanıyor ve montajlıyor. Fakat dışarıda x otomobil markasının logosu ile satılan contalar var. Marka o güne kadar ne conta üretmiş ne kendi marka logosu ile üretim yaptırmış. Gözümle şahit olduğum bir durumdu. Mazda'da durum ne bilmiyorum. Supaplar farklı olacağı için conta konusunda malzeme kalitesi iyi olan marka ne ise ustalar onu kullanabilirler diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün supaplar çıkarıldı, birinci silindir ekzost supapında kaçak tespit edildi. taşlama işlemleri sonrasında, usta stone marka japon üretimi ürünlerin kullanılmasına karar verdi .  supaplar ise güneş marka olarak takılacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

4-5 gündür supapların değişmesi ile birlikte aracımı test ediyorum. gerçekten motor sıfır özellikleri gösteriyor. Ustalara teşekkürler. çok menun kaldım. ayrıca sökülmüşken gergi bilyalarıda değişti, araç oldukça sessizleşti. LPG den dolayı supap sorunu yaşayan arkadaşlara zaman geçirmemesini tavsiye ediyorum. Kullanılan contaları resimledim. 

IMG_20230927_152654.thumb.jpg.ff0e6516003d720c473e96826b502022.jpgIMG_20230924_155118.thumb.jpg.bff5bab614a89494bc1d00b48897379d.jpgIMG_20230924_155118.thumb.jpg.bff5bab614a89494bc1d00b48897379d.jpg

IMG_20230924_133104.thumb.jpg.7a7faf8d68029ba0bb93d7e06ebed7f2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...