Jump to content
cerman

Araç ruhsatları yenileniyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

cerman

AB uyum çalışmaları kapsamında, trafik tescil belgeleri yenileniyor. Eski belgeleri değiştirme zorunluluğu getirmeyen uygulama ile 2 Şubattan sonra araç satın alan veya devir işlemi yaptıranlara yeni belgeler düzenleniyor.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, AB uyum çalışmaları kapsamında yapılacak yeniliklere trafik tescil belgelerinin değiştirilmesi de eklendi. Daktiloda iş takipçileri ya da vatandaşlar tarafından doldurulan araç ruhsatları, İçişleri Bakanlığının talimatıyla başlayan uygulama ile artık lazer yazıcılarla polis tarafından dolduruluyor.

Vatandaşı iş takipçilerinin elinden kurtaran ve yaklaşık 13 milyon araç sahibini ilgilendiren düzenleme kapsamında, Maliye Bakanlığınca bastırılan yeni belgelerin düzenlenmesine Türkiye genelinde 2 Şubatta başlandı.

Yeni tip araç tescil ve trafik belgelerinde, ruhsat sahteciliğini önleyecek şekilde değişik güvenlik önlemleri de bulunuyor. Üzerinde Türk bayrağı bulunan belgelerde 3 yerine 6 muayene bölümü bulunması sayesinde vatandaşlar belgelerini eskiye oranla daha uzun süre kullanabilecek. Araç tip ve onay numarası da yazılan yeni belgelerde vatandaşların T.C. kimlik numaraları veya şirketlerin vergi numaraları yer alacak.

Uygulamaya göre, eski belgelerin değiştirilme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak araç sahipleri değiştirmek isterse ücretini ödemek kaydıyla yeni belge düzenleniyor.

Elinde doldurulmamış, eski belgelerden bulunan vatandaşlar ise 29 Şubata kadar müracaat ettikleri takdirde ücret ödemeden, ellerindeki eski belgeleri teslim ederek yeni ruhsatlarını çıkarttırabilecek.

Uygulama ile yeni sistem kurulan Trafik Tescil Şube müdürlüklerinde, bir taraftan vatandaşların başvuruları alınırken, bir taraftan da personel eğitimine devam ediliyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest uyumsuzelement

belli bi süre sonra eskilerde değişecek der mecbur tutarlar al sana rant kapısı

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Selman

Araba değişiminden vazgeçtim, ehliyeti bile oraya uğramadan alamıyorsun, kene bunlar kene...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mazdamx-5

Bugün gördüm bende yeni ruhsatı,her yerinde iç işleri bakanlığı yazıyor.Bayrak var üstünde ama incecik bir şey.Değişik geldi yeni ya:)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...