Jump to content
Serkan55

2.Nesil Mazda3 Önden Gelen Şıkırtı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Serkan55    3
Serkan55

Merhaba arkadaşlar bugun arabayı calıştırdım ve yavaş bir şekilde ilerlerken on trafatan bir şikirti geldigini farketim bir iki sanıye geliyo kesiliyor ses devamlı yok arada oluyo Bitik filen balatası gibi ama balatalar yeni degişti sayılır acaba bu ses neden olurki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir

Balata, disk alışma sürecinde olabilir. Ayrıca diskin durumu tornalanmayı gerektiriyorsa da ve tornalanmamışsa da ses gelebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serkan55    3
Serkan55

Balataları degişeli 3 ay oldu oljınal taktırmıştım diskler den olabilir belki ama bu ses firene basınca gelmiyor başka bişeyden ola bilirmiki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AreY    189
AreY

Bozuk yada parke yollar da ses geliyor, kaymak asfaltta diye tabir edilen düzgün yollar da ses kesiliyorsa fren kaliperlerinden geliyor olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir

Kaliper piminden çok balatadan kaynaklı olabilir. Benim arkadan tangur tungur ses geliyordu. Frene basınca geçiyordu. Kaliper piminden sandım aldım pimleri servisten. Biraz da pahalıydı. Ustaya pimleri değiştirmeye gidince balatadan olduğunu öğrendim. Balatada yay olmadığından ses yapıyormuş. Bir de balata diski değiştikten 2-3 bin km sonra yapmaya  başlamıştı bu sesi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AreY    189
AreY

Şıkırtı şeklinde ses geliyor, şikayet bu.

Bir çok Japon'un ortak sorunu bu kaliper şıkırtısı, Toyota ve Honda larda çok olur.

Benim Auris de vardı, bozuk yollarda camlarda açıksa dansöz gibi şıkırtı yapardı. Bu sesi bir çok insan duymaz yada umursamaz ben takıntılıyım seslere. Toyota yetkili servis hiç bir şey yapamıyordu sıkıştırıyor gönderiyor 1 hafta sonra gevşeyince tekrar şıkırtı başlıyordu. Garantiden dedim parça değişimi yapalım, aynı parça gelecek yine ses yapar  dediler.

Sanayide bir usta buldum torna yaptı ses gitti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir
3 saat önce, AreY :

Şıkırtı şeklinde ses geliyor, şikayet bu.

Bir çok Japon'un ortak sorunu bu kaliper şıkırtısı, Toyota ve Honda larda çok olur.

Benim Auris de vardı, bozuk yollarda camlarda açıksa dansöz gibi şıkırtı yapardı. Bu sesi bir çok insan duymaz yada umursamaz ben takıntılıyım seslere. Toyota yetkili servis hiç bir şey yapamıyordu sıkıştırıyor gönderiyor 1 hafta sonra gevşeyince tekrar şıkırtı başlıyordu. Garantiden dedim parça değişimi yapalım, aynı parça gelecek yine ses yapar  dediler.

Sanayide bir usta buldum torna yaptı ses gitti.

Mazdada kaliper pimi kolay kolay gitmez. Toyotanınki de tasarım hatası. Üstteki mesajımın sonunu okusaydınız görecektiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
isa83    19
isa83

Amortisörlerin orada siyah 10cm boyunda bir plastik var yukarı aşağı yapan orasi şıkırtı yapiyor olabilir daha once bi konu görmüştüm.video vardı aradım ama bulamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir
1 saat önce, isa83 :

Amortisörlerin orada siyah 10cm boyunda bir plastik var yukarı aşağı yapan orasi şıkırtı yapiyor olabilir daha once bi konu görmüştüm.video vardı aradım ama bulamadım.

O plastikten gelen sesi aracın içinden duymak imkansız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
isa83    19
isa83
8 saat önce, Mutlu Tekir :

O plastikten gelen sesi aracın içinden duymak imkansız. 

Abi o körük olan değil bildiğin sert plâstik konusu vardı videoda sallıyor bildiğin şıķır şıkır;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.