Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Arka Amortisör

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Araç 125k oldu neredeyse Mutlu kardeş. Arka çok sarsıyor. Esneme çok azaldı.( Sanırım yük yaylara daha çok bindiği için) Patlak ya da değil değiştirmek istiyorum. Monroe ya baktım, piyasa da bizim araçlara uyumlu diye sayılanlar kesinlikle uyumsuz. Bizim araçlara uyumlu olanların kodu g1167. Netten baktığım kadarıyla piyasa da yok. Bulabilirsem kyb de olabilir. Daha önce arka amortisörlere el atan arkadaş varsa, ya da şuradaya da bak diye yönlendirebilecek biri olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, quiteguide :

Araç 125k oldu neredeyse Mutlu kardeş. Arka çok sarsıyor. Esneme çok azaldı.( Sanırım yük yaylara daha çok bindiği için) Patlak ya da değil değiştirmek istiyorum. Monroe ya baktım, piyasa da bizim araçlara uyumlu diye sayılanlar kesinlikle uyumsuz. Bizim araçlara uyumlu olanların kodu g1167. Netten baktığım kadarıyla piyasa da yok. Bulabilirsem kyb de olabilir. Daha önce arka amortisörlere el atan arkadaş varsa, ya da şuradaya da bak diye yönlendirebilecek biri olursa sevinirim.

Valla abi olur mu olmaz mı emin değilim. Ama bugüne kadar aloparça dan aldığım ürünler hep uyumlu çıktı.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/MONROE/Amortisor/23992/80017187

Alıp deneyebilirsin, uymazsa geri gönderirsin. Uyumluluk konusundaki bilgiye nasıl ulaştın?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yurt dışı yesek parça sitelerinden baktığım kadarıyla bu ürün 1. Nesil Mazda 3'lere uyumlu. Bizim seri de değişmiş. Monroe'nun Avrupa katologunda uyumsuz görünüyor. Daha doğrusu bu kodda Monroe ürün yok. 

Mutlu bu arada katalog felan araştırırken kyb'nin tam uyumlu ürününü buldum. aloparcada da stokta görünüyor.

Kyb 343413 kodlu ürün bizim 2. Nesil sedan kasalara tam uyumlu.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/KYB/AMORTISOR-ARKA/343413/80182463

Önler Monroe arkalar kyb olacak, yapacak birşey yok.

Şuradan alırsam 100 TL cebimde kalacak gibi. Ulan aloparca :D

http://www.parcabizde.com/p-16842-ford-focus c-max-2.0 tdci

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu kardeş ve diğer aile bireyleri,

Olayı şu şekilde hallettim. KYB'nin 343413 kodlu uyumlu ürününü uygun fiyata bulamadım.

Bizim 2. Nesil Mazda 3'ün arka amortisörleri, ara takoz ve üst takoz ford 2 ve c-max (2011 e kadar) ile aynı ürün. Nette gezinirken fordtoptancisi.com'a rastladım. Resimde ki üründen 2 adet sipariş verdim. Amortisör+ara takoz+üst takoz. Çifti 190 TL+beleş kargo. Ürünün markası Magnetti Marelli. Olur da beklentimi karşılamazsa, söker atarım. Yalnız fiyat çok cazip, deneyip göreceğiz.

pr_01_1047.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, quiteguide :

ürünler geldi, plastik takozlara bittim :D 

IMG-20170804-WA0002.jpg

IMG-20170804-WA0003.jpg

IMG-20170804-WA0004.jpg

Taktır da izlenimlerini bir alalım abi. Hayırlı olsun. Özellikle arkası boşken kasislerde zıplatma sorunu nasıl değişecek onu merak ediyorum.
Önlerde Monroe kullanıyorsun ya, orjinal süspansiyona göre nasıl? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Monroe çok hoşdur mutlu :) sol önden hafif kaldırıma indim/çıktım geçenlerde. Kesin rot ayarı bozuldu dedim, o derece sen düşün. Rod-balanscıya gittim anlattım durumu, baktı, tekerlere o zamazingoyu felan taktı. Gram oynama yok, araç darbeyi iyi emmiş dedi, boşuna 20 Türk liramı aldı canım sıkıldı :D

Orjinal fomoco yağlı amortisörün yerini bir şey tutar mı bilemiyorum. Ama bir alternatif olarak Monroe kesin tavsiyemdir.

50k da değdiğim direksiyonun oturduğum koltuğun , 125 kda da karakterinde bir değişiklik hissetmiyorum. 

Umarım arkalar da yanıltmaz. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, quiteguide :

Monroe çok hoşdur mutlu :) sol önden hafif kaldırıma indim/çıktım geçenlerde. Kesin rot ayarı bozuldu dedim, o derece sen düşün. Rod-balanscıya gittim anlattım durumu, baktı, tekerlere o zamazingoyu felan taktı. Gram oynama yok, araç darbeyi iyi emmiş dedi, boşuna 20 Türk liramı aldı canım sıkıldı :D

Orjinal fomoco yağlı amortisörün yerini bir şey tutar mı bilemiyorum. Ama bir alternatif olarak Monroe kesin tavsiyemdir.

50k da değdiğim direksiyonun oturduğum koltuğun , 125 kda da karakterinde bir değişiklik hissetmiyorum. 

Umarım arkalar da yanıltmaz. 

İşte önlerin yağlı olması konfor açısından güzel birşey, başka markaya geçince zaten az olan konforu aramayım diyorum. :)
Arkalara da yağlı olsa ona da en yumuşağından alırım vallahi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, Mutlu Tekir :

İşte önlerin yağlı olması konfor açısından güzel birşey, başka markaya geçince zaten az olan konforu aramayım diyorum. :)

Gönül ister orijinal alıp takalim ama olmuyor işde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
04.08.2017 at 16:44, Mutlu Tekir :

Bugün arka amortisörleri değiştirdim. Bil bakalım neymiş? Stock arka amortisörler yağlı değil, gazlı çıktı. Fomoco yazılı, Meyd in Çek Ripablik.

Yeni amortisörler, üst takoz ve ara takoz,  araca cuk diye oturdu. 

Görünürde takozlarda hiç bir sorun yok. Yine de, komple seti değiştirdim, çıkanları da yedeğe aldım.

Amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorsan M & M'yi mutlaka değerlendir.

@Zealot bir yerlerde muhabbetini yapmıştık, Mazda 3 fren sistemi ve Ate hakkında. 

Fomoco, Ateye yaptırmış ağa.

IMG-20171010-WA0002.jpg

IMG-20171010-WA0003.jpg

IMG-20171010-WA0004.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@quiteguide hocam değişimle beraber sorununuz çözüldü mü? 

benim 3. nesilde de bir sorun var gibi hissediyorum. hatta farklı zamanlarda kimi arkadaşlar arka koltukta konforun hiç de iyi olmadığını söylediler farklı zamanlarda. araba daha 40 bin civarlarında, son serviste bakın diye uyardım ama baktık bir sorun yok dediler. ben de bi 20 tl bayılayım da öyle öğreneyim demek ki:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç fabrika ayarlarına döndü desem abartı olmaz. 

Değişimden önce, arka yük helezonlara bindiği için aşırı bir sertlik ve konforsuzluk vardı. 

Artan arka çamurluk ve lastik mesafesi de arkanin rahatladigini gösteriyor. 

Arka koltukta oturanların konforu bir yana, diğer aksamlari da yoldan çıkartmadan önce amortisorlere el atmanizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

2006 model aracımın arka amaortisörlerini araştırdıktan sonra KYB marka ile değiştirdim. Yazın bir nebze çekilir halde olan amortisör sertliği havaların ısınıp amortisör yağının muhtemel kalınlaşmasıyla çekilmez hale geldi. Her bozuk zeminde lakırt diye bir ses ve vuruntu hissediyorsunuz, makaslı at arabası konforu denebilir özellikle  Arnavut kaldırımı yollarda:).....360 liraya almıştım çiftini. Şimdiki aklım olsa ya efendice orjinalini alırdım yada tamir işini denerdim. Eski amortsörleri atmamam iyi olmuş olabilir; öneren varsa tamir edip takmayı denemek isterim ama öyle tuzlu bir fiyata mal olacaksa o da anlamsız olabilir. Bu şekilde tamir eden garanti veren bir yerleri önerecek varsa değerlendirebilirim, kargolayabilirim. Selamlar herkese

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nizam usta diye biriyle görüştüm az önce, yapacağını söyledi 300 lira fiyat bildirdi, açıkçası biraz pahalı buldum. Fikriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sormadım, araçlar ortalama 10-12 yaşında....çıkmasıda kazalı araçtan 150-200 bin km de olacak. Çıkardıklarımdan daha iyi olacağını düşünmedim nedense

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...