Jump to content
Mustafa.

Mazda 323 Kalorifer Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mustafa.    15
Mustafa.

Arkadaşlar merhaba kaloriferimi cihaza bağlayarak açmaya çalışmışlardı anca başarılı olmadı.hızlanınca içeri biraz ılık hava veriyor o kadar.bende oto elektrikciye torpidoyu söktürmeye karar verdim ancak üzerinde ki peteği şişletsem işe yarar mı yenisi çok pahalı..herkese kazasız sürüşler saygılarımla.

Mustafa. tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.611
Mehmet Özdemir

merhaba.. aşağıdaki konulara bir göz gezdirin, işinize yarayacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Teşekkür ederim Mehmet kardeşim ilgilendiğiniz için sağ olun 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Arkadaşlar bizim araçların kaloriferinde termostad oluyor mu? Varsa nerdedir..saygılarımla.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Merhaba arkadaşlar bizim arabalarda kalorifer musluğu oluyor mu açık kapalı olma gibi?hani fiat tofaşlarda var bizdede var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.
bilenlerin yardımına acilen ihtiyacım var arkadaşlar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Merhaba arkadaşlar. Nette araştırırken gördüm.lpg regülatör su seviyesinden yukarda monte edildiği için araba rolantide iken devir daim gerçekleştiremiyor 3 bin devirlerde suyun dolaşmasını sağlıyor araba o zaman da kalorifer sıcak üflüyor diye yazmış ve regülatörü aşağı indirttirmiş sorunu çözülmüş.benim torpido indi kalorifer peteğim şişlendi ve yazıdaki gibi 3 bin devir kalorifer canavar rolantide tekrar soğutor.benimde sorunum aynı olabilir mi?mantıklı mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Arkadaşlar kaloriferim gaza basınca sıcak rolantide soğuyor peteği söküp şişlendi diye biliyor ancak şişlenmemişte olabilir.bayram haftasıydı ve oto elektrikci söktü götürdü peteği yarım saat sonra getirdi oldu diyerek araba orada kalmasın paramı kazanim diye yapıldı deyip geçiştirmiş olabilir.acaba açılmamışmı neden gaz verince sıcak rolantide soğuk?devirdaim sağlam sıkıntı yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Arkadaşlar merhaba hundai lerin kalorifer peteği bizim araçlara uyarmı?mazda 323 hb

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AKayhan    119
AKayhan

Sizin torpido halen sökülü mü yoksa monte edildi mi, bilmiyorum ama torpidoyu sürekli sök tak yapmak da iyi degildir çünkü o takdirde torpidodan yolda giderken ses gelme olasiligi ortaya çikar.

Eger radyatör peteginde delik yoksa ve kireç varsa, petegi içine biraz kireç çözücü akitilmis suya sokup bekletebilirsiniz.  Tabii bu yapilirken araci hiç kullanamazsiniz.

Bir de, soguk günlerde camlari hiç açmayin.  Eger yapabiliyorsaniz, havalandirma sistemine (disaridan soguk hava almak yerine) iç dolasim yaptirin.  Araçla çok kisa (5 - 10 dakikalik) seyahatler yapmaktan kaçinin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.hortumları söküp porçözü içine doldurdum 30 dak beklettim içinde ve bunu 3 kez tekrarladım.malesef devir saati 3000 de iken sıcak veriyor rolantide tekrar soğuyor.devirdaim sökülüp bakıldı sağlam ama yan sanayi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel_Balci    434
Mursel_Balci

Aracın harareti ne düzeyde belki termostat arızalı olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Hararet yaklaşık 10 dakda 90 geliyor ve 90 da sabit.bir usta üst kapaktan yapar kapağa bişe olmuşsa dedi.yanındam hemen uzaklaştım ustanın. :) çok şükür damla su eksiltmem bile yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    521
NoooFearrrr

Merhaba Mustafa kalörifer peteği tıkalı olduğunda sıcak su yeteri kadar geçmediği için petek ısınamaz gaza bastığın zamanlarda devirdaim daha hızlı döner ve su bazıncı artar böyle olunca sıcak su biraz daha fazla geçmeye başlar petekten ve kalörifer daha fazla ısı verir. 

Benim tahminim senin peteğinin hala tıkalı olduğu yönünde açmak içinse por çöz uygulaması yapabilirsin ayrıca daha öncede sana bahsettiğim sonax ın 500 ml liık jant temizleme spreyi var onuda peteğe doldurabilirsen temileyici özelliğini gözlemlersin . 

Bizim araçlarda termostat yukarıdaki kalın su hortumunun motora bağlandığı yerdedir lakin sökecek olursanız yanınızda conta malzemesi bulundurmaya dikkat ediniz çünkü oradaki conta çoğunlukla parçalanmış oluyor ve monte ederken yenisi gerekebiliyor.

Umarım sorunu çözersin.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Gürhan kardeşim Allah razı olsun herdaim ilgilendin yardımcı oldun.3 kez yarım saat bekleyecek şekilde porçöz uyguladım sonuç aynı bende peteği değiştirme kararı aldım.lakin hangi aracın uyar bizimkine bana birisi hyundai lerin uyum sağlıyor dedi söküp parçacıdan bakacaz diyor.bende merak ettim varmı uyan diye..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    521
NoooFearrrr

Uyumluluk konusunda bir bilgim yok lakin hyundaki acsent era nınkinin uymayacagını söyleyebilirim çünkü bir arkadasın arabası var bu model ondan biliyorum lakin diğer modeller için bir şey diyemem, sana önerim aracı sökmeden önce bulabilirsen bir tane mazdanın eski petegını alıp parçacıda karşılaştırma yapmaktır aksi halde söküp uyduramazsanız sıkıntı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Kendi orjinalini buldum 250 TL dediler hyundai uyarsa daha hesaplı iyi olur 100 TL dediler. Üç defa yarım saat bekleterek porÇöz uyguladım sonaxı gene de uygulayımmi gürhan kardeşim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr    521
NoooFearrrr

Açılmadıysa boşuna para vermiş olursun, bu kadar uygulamadan sonra bir anlamı yok, makinaya bağlatma ithimaliniz varmı peteği temizlemek için makina varmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.    15
Mustafa.

Var kardeşim onuda denemeden önce yapana sorayım porçöz uyguladım değişiklik olmadı işe yarar mı diye bakalım ne diycek..birde dediğin gibi termostada söktürüp baktırcam.bi yere sordum açıyor termostatın dedi boşuna açtırma diyor.belki yarım açıyordur eskidiği için yada yazlık olabilir üstünde.sanki bedava iş yapacaklar ellerini atmıyorlar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.