Jump to content
Arabalar

Fren hidroliği yağının kullanım süresi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arabalar

Araçlarda kullanılan fren hidroliği yağının içerdiği nem miktarını ölçen ve çıkan değere göre fren hidroliğinin durumu hakkında bilgi veren aletler varmış. Tesadüfen gördüm hiç duymamıştım açıkçası. Bu aletleri üretenlerin ürünlerini pazarlamak için ortaya koydukları senaryo ise şöyle;

“ Fren hidroliği değişim aralıklarını belirleyen faktör yaş ve kilometre değildir. Bu faktör soğrulan nem miktarıdır. Fren hidroliği, havadaki nemi giderek emer. Nem, esnek hortumlar ve depo havalandırması yoluyla girer. Emilen nem fren sıvısının kaynama noktasını azaltır. Uzun süreli, sert frenleme koşullarında, özellikle sıcak havalarda veya bir araç aşırı yüklendiğinde, frenleme eyleminden gelen ısı, sıvıyı aniden buharlaştırabilir. Buhar, sıvıdan farklı olarak sıkışabilir yapıdadır ve sürücü ayağı aniden zemine gider ve buhar tıkacı olarak bilinen frenlerin tamamen kaybolmasına neden olur.”

Fren hidroliğinin durumu test eden aletlere bir örnek ;  http://www.autotest.net.au/products/brake-fluid-tester/

 

Selamlar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×