Jump to content
zoptrik

Otomobil Devi 605 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Tavsiye Edilen Mesajlar

zoptrik

IMG_0084.JPG.5a1a3257e0cce5603a6b4e391bdbf5cc.JPG

Birçok ünlü otomotiv firmasına hava yastığı üreten Takata, sürücülerin güvenliğini korumaktan çok daha da tehlikeli bir hal almasına neden oldu. ABD hükümetinin Takata firmasına 2016 yılında sahte kaza raporları hazırladığı gerekçesi ile açtığı soruşturmayla büyüyen olay, otomotiv devlerinin milyonlarca dolar ceza ödemelerine neden oldu.

Bu hatadan ötürü Honda"nın 605 milyon, Nissan şirketi kendi başına 100 milyon dolar ve Toyota, Subaru ve Mazda ise toplamda 553 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti.

Firmanın ürettiği hava yastıklarının sorunu ise kaza anında şişmesi ve şiştiği gibi patlayarak aracın içerisine sıcak metal parçaları fırlatması olarak ifade ediliyor. Söz konusu tehlikeli durumun sürücüyü koruması gerekirken aksine hayati tehlikesini arttırdığı belirtiliyor. (Yeni Şafak)

Kaynak:

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem/otomobil-devi-605-milyon-dolar-ceza-deyecek/73324/

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
babacanmurat

Amerika Birlesik Devletlerinin insan hayatını düsünmesi ve düsünmeyle kalmayıp yaptırım uygulaması göz yasartıcı...Çıkarı olmasa böyle bir davayı ne açardı nede açtırırdı diye düsünüyorum...

Fakat aklıma takılan soru su;

Bu ödenecek olan milyon dolarlar kimin cebine girecek ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×