Jump to content
yasinsims

2. Nesil Mazda3 45 km Hızdan Sonra Gelen Uğultu

Tavsiye Edilen Mesajlar

yasinsims

Ben ABD'de yasiyorum ve 2013 mazda 3 hatchback sahibiyim. Bu arabayi 2013 yilinda sifir olarak kiraladim daha sonra satin alma opsiyonlu olarak ama aklimda hep kira suresi bitince iade ederim diye bakimlarinin hicbirini yaptirmadim. Birkac ay once fikir degistirdim ve arabayi satin aldim. Buralarda arabalar cok hor kullanildigi icin baska bir 2.el almaktansa en azindan bildigim araba diyerekten cok sorunu olmasina ragmen aldim arabayi. araba su an 91 bin milde (145 bin km civari) ve 45 km hizi gectikten sonra inanilmaz bir ugultu var arabanin icinde. Onceden servisin birine goturdugumde bana bilyeleri degistirmemi soylemisti ve bende onlara degisitirin demistim ama o isin mekanigi olmadigi icin o anda baska birimdeki bir elemana yaptirmaya calismislar arabayi ve ilk bilyeleri takarken yanlis takmis adam ve arabayi bana verdiklerinde butun isiklar yaniyordu ve problemde aynen devam ediyordu. Bir tur attiktan sonra geri goturdum ve isiklari sondurup bana teslim ettiler arabayi ve sorun yok dediler. Acaba adamin bilyeyi takarken baska ir parcaya zarar verme olasiligi var midir? Tabi araba o zamanlar 50 bin km deydi henuz. Adamin takamadigini biliyordum ama nedense o donemde pek umursamadigim icin neyse dedim salladim acikcasi problemi. Bundan birkac ay once o bilyeyi tekrar degistirttim burdaki Turk mekanik bir arkadasima ama problem hala devam ediyordu. Frenlerde bugune kadar hic sorun olmadigi icin hic degistirme geregi gormedim. Sonunda dayanamadim hicbir sorun olmamasina ragmen dun on diskleri ve pad leri degistirdim. Sorun ayni sekilde devam ediyor. Arabanin altindan ve butun tekerlerden ayni ugultu geliyor arkalardan biraz daha fazla su anda. Mazdanin kendi teknik servisinde inspection yaptirdim 3 ay once adamlar hicbirsey yok dedi :)) saka gibi. Sonuc itibariyle 50 binde on bilyeler degismisti ve sol on problemliydi. o da yaklasik 140 binde tekrar degisti. on diskler ve padler dun degisti. Yag degisimi her zaman zamaninda yapildi bugune kadar. Yardimci olursaniz sevinirim, simdiden tesekkurler. Isterseniz youtube linkinden sesi dinleyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Yasin, ses gerçekten çok net ve rahatsız edici, bir kaç sorum olacak

1. Aracın manuel mi otomatik mi ?
  2. Ses yanında titreşim de var mı ?
  3. Sesin gittiği bir durum var mı ? ( Vitesin boşa atılması, gazdan ayağını çekme v.s. )
  4. Aracın altında sarkan bir parça olma ihtimalini değerlendirdin mi  hiç ?

Yalnız yazdıklarında bir çelişki var gibi ;

Önce

4 saat önce, yasinsims :

hep kira suresi bitince iade ederim diye bakimlarinin hicbirini yaptirmadim

demişsin sonra

4 saat önce, yasinsims :

Yag degisimi her zaman zamaninda yapildi bugune kada

demişsin. Şimdi araç bakımlı mı değil mi ? :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Arac servise sadece yag degisimi ve lastik degisimi icin girdi bugune kadar. Belli bir milde standart servis olaylarini yaptirmadim. Babam arabasini her 10 binde bakima sokardi da o yuzden servis gormedi dedim. :)) Arac otomatik ve sadece ses var tabi 70 mil uzerine cikinca zorlaniyor. Ses hep var ama gaza sert basincada artmiyor degil. Ayrica alttan sarkan herhangi bir parca yok. Kamerayi ozellikle her tarafa koydum giderkenki sesler daha net gelsin diye. Tek bir noktadan gelmiyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Kaç ileri otomatik şanzıman? 4 ileri ise 70mil üstünde zorlanması gayet normal. Bu arada aracınız 2. nesil, motor belki skyactiv olabilir o nedenle 3. nesil demiş olabilirsiniz.

Soruna gelirsek, vitesi boşa atmayı denediniz mi? O hızda giderken boşa atınca ses aynı mı kalıyor, yoksa azalıyor mu? Önce yürüyen aksam mı yoksa motora bağlantılı bir parçadan mı onu anlamak gerekiyor.

Ses değişmiyorsa poryalardandır. Akslar dağılmış da olabilir. 150bin km. az bir km değil çünkü. Bu porya değişim işlemleri Mazda yetkili servisinde mi yapıldı? Yoksa dışarıda özel bir ustaya mı? Eğer yetkili servise gitmediyseniz tavsiyem ilk olarak oraya gidip aracın tüm alt takımını değiştirtmeniz olur, ön arka poryalar, ön sağ sol aks kafaları, iç akslar vs. Ek olarak motor ile sağ teker arasında kalan askı rotu bilyesini de değiştirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca V kayışı gergi kasnağı (v belt tensioner pulley) bilyesini ve avare (idler pulley) bilyesini de değiştirmelisiniz. 100bin km.de değişir normalde.

Titreme var mıydı araçta?

Kiralama işi orada nasıl oluyor, uzun süreli kiralama daha mı ucuza geliyor. Şu sorunu çözdükten sonra bilgi verebilirseniz müsait bir zamanınızda sevinirim. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Ben 4 yillik kiralamistim sure bittikten sonra aldim arabayi. Bu arada arac 6 vites ve 3.nesil yazisini ben yazmadim :)) anlamadim nerden geldi. Sorun buyuk desenize. Mazda serviste inspection yaptirdigimda 89 bin mile kadar hic degismeyen frenlere bile iyi dediler :)) gonderdiler beni. Bu kadar sorunu ben burfa tamir ettirmeye kalkarsam arabadan cok para oderim :)) en iyisimi once turk bir ustaya vermek araci deneyip test edip butun problemleri yazsin diye. Aracta titreme yok sadece hizlandikca daha da artiyor. Lastik donusune gore artiyor azaliyor. Bu arada poryalari burda mazda servisi degil ama buyuk ve cok yaygin bir serviste (firestone) degistirtmistim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Ama sadece onleri degistirtmistim 50 bin km deyken ve sol onu 140 bin km civari yine degistirttim burda bir turk ustaya. Sorum devam ediyor. Bilye degistirtmek cok pahali oldugu icin bosuna yapmak istemiyorum birde onumde sol on ornegide olunca. Tek teker 320$ :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

konu başlığı ve içerik uyumsuzluğu şuradan kaynaklanıyor; paylaşılan videodaki araç 2. nesil mazda 3

skyactiv motorlar 3. nesilde kullanilmaya başlamadı mı?

43 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bu arada aracınız 2. nesil, motor belki skyactiv olabilir o nedenle 3. nesil demiş olabilirsiniz.

böyle bir şey var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
3 dakika önce, Katil Balina :

konu başlığı ve içerik uyumsuzluğu şuradan kaynaklanıyor; paylaşılan videodaki araç 2. nesil mazda 3

skyactiv motorlar 3. nesilde kullanilmaya başlamadı mı?

böyle bir şey var mı?

Skyactiv motorlar yurtdışında 2012 BL kasa ile birlikte kullanılmaya başlandı. Bakınız mazda3revolution forumu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
Şimdi, Mutlu Tekir :

Skyactiv motorlar yurtdışında 2012 BL kasa ile birlikte kullanılmaya başlandı. Bakınız mazda3revolution forumu.

bunu bilmiyordum. ki zaten bilmediğimden sordum. sorunu olan arkadaş  cevap verecek artik. aracı görüntülerde 2. nesil motoru ne bilemedim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Simdi baktim da 2013 ortasindan itibaren 3.nesil oluyormus

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
53 dakika önce, yasinsims :

Simdi baktim da 2013 ortasindan itibaren 3.nesil oluyormus

bu durum buraz farklı. videodaki araç 2. nesil. araç otomatik ve 4 vitesse motor da 2. nesilde kullanılan motor.  ama 6 ileri ise araç w. nesil ama motor 3. nesillerde kullanılan skyactiv motor.

konunun kendisi ile ilgisi yok ama bilemedim.  tuhaf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
7 saat önce, Katil Balina :

Tamam ufak bir hata yaptık gelmeyin bu kadar üstüme :D

2013 görünce direk 3. Nesil diye düşündüm. Videoda da genelde ses olduğu için çok dikkatimi çekmedi. 2. Nesil Mazda3 olarak düzelttim başlığı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan
9 saat önce, Burak :

Yasin, ses gerçekten çok net ve rahatsız edici, bir kaç sorum olacak

1. Aracın manuel mi otomatik mi ?
  2. Ses yanında titreşim de var mı ?
  3. Sesin gittiği bir durum var mı ? ( Vitesin boşa atılması, gazdan ayağını çekme v.s. )
  4. Aracın altında sarkan bir parça olma ihtimalini değerlendirdin mi  hiç ?

Yalnız yazdıklarında bir çelişki var gibi ;

Önce

demişsin sonra

demişsin. Şimdi araç bakımlı mı değil mi ? :)

Abi bu ses bir yerlerden tanıdık geldi sanki. :fiuw: 

Konya'ya giderkenki sese benziyor. :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
51 dakika önce, İlhan :

Abi bu ses bir yerlerden tanıdık geldi sanki. :fiuw: 

Konya'ya giderkenki sese benziyor. :D 

Ben de ilk duyduğumda aynı hisse kapıldım. Ondaki ses 120 den sonra geliyordu ama net olarak sağ arkadan geldiği belliydi. Bu sanki daha genel bir ses.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Uzaktan uzağa bu tip seslerden birşey çıkartmak zor, öncelikle 140 binlerde km olması poryaların dikkat çekecek kadar bozulup ses yapması için yeterli değil en azından mazda markası için , ses motor kaynaklı değil hareket halinde olduğuna göre lastik seside olabilir ,  fitillerde yırtılma deformasyon varmı , ayrıca porya bilyeleri nasıl yanlış takılabilir ki oda mümkün değil , zaten sesde kesilmemiş. Bir tamircide lifte kaldırıp poryaları test edebilirsiniz, yağsız kalmış olabilirler , uzak bir ihtimal tabii , 

Birde anlayamadığım fren sisteminde sorun olmadığını mazda servisi söylediği halde neden tüm sistemi değiştirdiniz orjinal parçalar çöpe gitti desenize ayrıca bu işlemleri mazda yetkili servis mi yaptı.

Aracı ilk kullandığınızda da bu ses varmıydı yoksa sonramı oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Turk mekanik arkadasim sol on bilyeyi degistirirken lastikle ilgili sorun oldugunu soyledi ben de o sorunlu lastigi degistirttim. Hatta lifte kaldirip banada gostermisti lastik bildiginiz 8 ciziyordu hizlandikca. Lastiklerde cok eski degil zaten. Dort lastiktende ayni ses geliyor gibi arkalardan daha yogun su anda on diskler degistigi icin. Frenleride bilerek degistirdim cunku adamlar gozle test ettiler arabayi mazda serviste. Bircok video izledim arastirma yaptim 90 bin mile kadar beklemek biraz sakincali gibi geldi cok masraflida olmadigi icin onemli degil acikcasi zaten sadece onleri degistirmemin ana sebebide sesin gidip gitmeyecegiydi. Gitmedigi icin arkalari degistirmek icin acele etmeyecegim. Cok ilginc olan taraf bence arabada o kadar ses olmasina ragmen ne balansta bozukluk var ne de herhangi bir sallanti ya da titreme yapiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yasinsims

Yardimci olmaya calisan herkese tesekkurler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

Ümraniye sanayi ye yolun düşerse çözeriz abi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
12 dakika önce, Zealot :

Ümraniye sanayi ye yolun düşerse çözeriz abi 

Senin kafa dağınız tabii bu aralar. Yasin ABD'de yaşıyor :D  Ümraniye Oto Saniyiye ancak çay içmeye gelir :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.