Jump to content
Akuma

Opel Astra Aracım Stop Ediyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Akuma    30
Akuma

Abilerim ve arkadaşlar.

2002 Opel Astra Comfort Otomatik 160.000 Km Romano LPG (takılalı muhtemelen baya olmuştur net bilmiyorum) li aracım stop ediyor. Hem gazda hem benzinde iken stop ediyor. 70-80 Km hızla giderken fren yaptığımda ve bu hızlarda vitesi boşa aldığımda (denemek için yaptım normalde araç hareket ederken boşa almıyorum) devir 1000'in altında bir kere dalgalanarak duruyor. Eğer gazı bırakarak yavaş yavaş hız kesersem stop etmiyor. Arabayı aldığım ustaya götürdüm, boğaz kelebeğini temizledi. Birkaç tur kullanmış sorun çıkmamış. Babam arabayı aldığında kullanırken stop etmiş geri götürmüş. Tekrar bakmışlar bilgisayara bağlamışlar sorun görünmüyormuş. Boğaz kelebeğini tekrar kontrol ederek biraz daha gezmiş sorun olmamış. Muhtemelen stop ettiği koşullarda kullanmadı diye düşünüyorum. Babam arabayı tekrar aldığında eve gelene kadar 2 defa stop etmiş.

Bu tarz bir problem ile karşılaşan, bilen veya fikri olanların yorumlarını rica ediyorum. 

Şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    24
Erçay

Hem benzin hem de LPG’de stop ettiği kesin ise motorun biryerden hava alması muhtemel, rölantide çalışırken üst kapağın bağlantı noktalarına sprey sıkarak motordaki dalganlanma var mı diye kontrol edin 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akuma    30
Akuma

Bir saat önce, Erçay :

Hem benzin hem de LPG’de stop ettiği kesin ise motorun biryerden hava alması muhtemel, rölantide çalışırken üst kapağın bağlantı noktalarına sprey sıkarak motordaki dalganlanma var mı diye kontrol edin 

Kesinlikle hem LPG hem de benzinde stop ediyor. Dediğiniz yöntemi denicem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.348
Mutlu Tekir

Valla 2002 model olması nedeniyle bir çok sorun olabilir. Bence öncelikle lpg değişkenini aradan çıkartın. Bir süre benzinde kullanın. Ardından ateşleme sistemine baktırın, bobin, bujiler (değişmediyse bujileri orjinaliyle değişin)

Yokuş çıkarken eskisine göre güç kaybı varsa subaplardan da olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akuma    30
Akuma
5 dakika önce, Mutlu Tekir :

Valla 2002 model olması nedeniyle bir çok sorun olabilir. Bence öncelikle lpg değişkenini aradan çıkartın. Bir süre benzinde kullanın. Ardından ateşleme sistemine baktırın, bobin, bujiler (değişmediyse bujileri orjinaliyle değişin)

Yokuş çıkarken eskisine göre güç kaybı varsa subaplardan da olabilir. 

Yaklaşık 100 Km dir benzinde kullanıyorum. Yokuş çıkarken performansı nasıldı bilemiyorum ama sanki daha iyi olmalı gibime geliyor. En çok supaplardan olmasından korkuyorum zaten, herhalde 1500-2000 TL masraf olur durum oysa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.348
Mutlu Tekir
18 dakika önce, Akuma :

Yaklaşık 100 Km dir benzinde kullanıyorum. Yokuş çıkarken performansı nasıldı bilemiyorum ama sanki daha iyi olmalı gibime geliyor. En çok supaplardan olmasından korkuyorum zaten, herhalde 1500-2000 TL masraf olur durum oysa

100 km.dir benzinde kullanıp hala sıkıntı yapıyorsa lpg kaynaklı değil. 

Peki aracı ilk çalıştırdığınızda eskisinden fazla bir titreme, devrin oynaması oluyor mu? 

Önce bujiler ile bobinleri kontrol ettirin derim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akuma    30
Akuma

İlk çalıştırmada devir oynaması olmuyor. Düşük hızlarda da bir problem olmuyor. 80 Km gibi hızlarda gazı bıraktığımda bazen devirde ve motorda bir titreme oluyor. Gaza basıyorum egsozdan bir hırlama gibi sesle toparlıyor. Ama en geneli 80 ve üstüne çıktığımda frene basarsam çoğu zaman durmaya yakın stop ediyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.