Jump to content
abcsefa

3. Nesil Mazda 3 vs 2. Nesil Mazda 3

Tavsiye Edilen Mesajlar

zoptrik
12 saat önce, Mehmet Özdemir :

Kullanmadım ama şanzıman motor uyumumunun üst düzeyde olduğu yorumları okumuştum hep. Şans verilebilecek bir marka bence kia@zoptrik

Hiç bilgim olmamakla birlikte zamanında ödül almıştı bu araç. İnternetteki basmakalıp bilgiler dışında bilgim yok. Ama kia iyidir. Japon alman karışımı copy-paste bir marka. Eskiden beri bu şekilde. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
16 saat önce, abcsefa :

Açıkçası marka takıntım yok, çok fazla 2. El kaygım da yok sadece parasını hakeden fiyat performans aracı içerisindeyim. Teşekkür ederim yorumunuz için sağolun

Blogdaki yazınızı da okudum makyajsız Mazda 3, 3. Nesile  2'den geçiş yapmayı düşünmediğini yazmışsınız bu durumda Mazda 3, 2. Nesil yeterli görünüyor 

2. nesil kullanıcısı olarak 2. nesilden 3. nesile geçmek için fazla sebep göremiyorum dedim. Yukarıdaki yorumumda ilk defa alacaklar için geçerli sebepleri yazdım. İlk defa mazda alınacaksa bütçe de yetiyorsa bence 3. nesil alınmalı.

5 saat önce, abcsefa :

Kararsızlığım 3. Nesil Mazda 3 benzinli mi yoksa cerato 1.6 crdi concept plus mı şeklinde ilerleyecek galiba

Bu konuda da bir karşılaştırma yazmıştım. Cerato ceed ile aynı segmentte, çok benzer özellikler göstereceğini düşünüyorum. ceed manuel benzinli 2016 ile kendi aracımı kıyaslamıştım. 

https://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/27385-kia-ceed-16-manuel-seat-leon-sw-fr-14-tsi-manuel-mazda-3-16-otomatik-karsilastirmasi/

İç kalitesini trim sesi konusunda 1 tık iyi buldum ceed i. Hatta beklediğimden daha kaliteli buldum. Ama mazdanın içi kendini çok daha lüks gösteriyor. Ceed in arka sinyallerinin far içinde olmamasını yadırgadım hep. Benzinli motoru tepkisiz gibi geldi bana. Oyuncak gibi hissettirdi. Sıradan konforlu sürüş zevki çok veremeyen bir otomobildi benim için.

Bu arada astra k yı da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41

bütçeyi zorlamaya gerek yok dizel impressive alırdım sizin yerinizde olsam. hem yakıt hem de performans konusunda benzinli atmosferik motorlardan daha iyi. yok illaki benzinli diyorsanız 1.6 impressive alırsanız da üzülmezsiniz. donanımı gayet yeterli. reflex ve temiz biraz zor gibi bütcenizle maalesef 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa
2 saat önce, Mutlu Tekir :

2. nesil kullanıcısı olarak 2. nesilden 3. nesile geçmek için fazla sebep göremiyorum dedim. Yukarıdaki yorumumda ilk defa alacaklar için geçerli sebepleri yazdım. İlk defa mazda alınacaksa bütçe de yetiyorsa bence 3. nesil alınmalı.

Bu konuda da bir karşılaştırma yazmıştım. Cerato ceed ile aynı segmentte, çok benzer özellikler göstereceğini düşünüyorum. ceed manuel benzinli 2016 ile kendi aracımı kıyaslamıştım. 

https://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/27385-kia-ceed-16-manuel-seat-leon-sw-fr-14-tsi-manuel-mazda-3-16-otomatik-karsilastirmasi/

İç kalitesini trim sesi konusunda 1 tık iyi buldum ceed i. Hatta beklediğimden daha kaliteli buldum. Ama mazdanın içi kendini çok daha lüks gösteriyor. Ceed in arka sinyallerinin far içinde olmamasını yadırgadım hep. Benzinli motoru tepkisiz gibi geldi bana. Oyuncak gibi hissettirdi. Sıradan konforlu sürüş zevki çok veremeyen bir otomobildi benim için.

Bu arada astra k yı da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Ancak almayı düşündüğüm cerato 1.6 dizel 136 beygir 300 nm tork üreten concept plus yani full paket araçtı. benzinlide bence cerato ve mazda 3'ü kıyaslamaya çok gerek mazda rahat galip gelir gibi.

astra k hangi paket ve motor seçeneğini tavsiye ediyorsunuz?

4 saat önce, zoptrik :

Hiç bilgim olmamakla birlikte zamanında ödül almıştı bu araç. İnternetteki basmakalıp bilgiler dışında bilgim yok. Ama kia iyidir. Japon alman karışımı copy-paste bir marka. Eskiden beri bu şekilde. 

sağolun değerli yorumunuz için

ancak mazda 3, 2. neslin dizelinde aracın konforunun çok düşeceğini düşünüyorum. birde dizel motorda mazda ne kadar başarılı bilmiyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
2 dakika önce, abcsefa :

Ancak almayı düşündüğüm cerato 1.6 dizel 136 beygir 300 nm tork üreten concept plus yani full paket araçtı. benzinlide bence cerato ve mazda 3'ü kıyaslamaya çok gerek mazda rahat galip gelir gibi.

astra k hangi paket ve motor seçeneğini tavsiye ediyorsunuz?

dizellerdeki tork patlamasını çözemediler bence açıkçası. o nedenle motor harici diğer noktaların kıyası az çok benzeyecektir.

astra k bütçeye bağlı. 1.4t olanlar enjoy manuel 67.5 dan başlarken, dynamic manuel 73 gibi, enjoy otomatik 75, dynamic otomatik 78 civarı başlıyor. dizeller ise 85 civarı. dynamicde en dikkat çeken özellik şerit takip asistanı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa
Bir saat önce, Mutlu Tekir :

dizellerdeki tork patlamasını çözemediler bence açıkçası. o nedenle motor harici diğer noktaların kıyası az çok benzeyecektir.

astra k bütçeye bağlı. 1.4t olanlar enjoy manuel 67.5 dan başlarken, dynamic manuel 73 gibi, enjoy otomatik 75, dynamic otomatik 78 civarı başlıyor. dizeller ise 85 civarı. dynamicde en dikkat çeken özellik şerit takip asistanı. 

dizellerdeki tork patlamasını çözemediler bence derken biraz açıklar mısınız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Dizel araçlar beni tutuyor. Sürücü de olsam, yolcu da olsam fena oluyorum. Bu da belirli bir deviri geçtiği zaman tüm torku vermesinden kaynaklanıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa
Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Dizel araçlar beni tutuyor. Sürücü de olsam, yolcu da olsam fena oluyorum. Bu da belirli bir deviri geçtiği zaman tüm torku vermesinden kaynaklanıyor. 

bunu ilk defa duyuyorum iyi oldu söylediğiniz. geçen motoru arka solda olan halk otobüsüne binmiştim bir değişik olmuştum acaba o da dizel o yüzden mi kötü hissettim düşündürdü beni

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa

Özellikle 3. Nesil Mazda 3 kullanıcılarının uzun yol tecrübe memnuniyetlerini/memnuniyetsizliklerini merak ediyorum. Bilgi verirlerse çok memnun olurum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

@ediz07 hocam sen çok uzun yol yaptın. Ne dersin?

Ben ediz hocanın arabayı 8 km kullandım şehirlerarası sayılabilecek yolda. 2. Nesilde şikayetçi olduğum noktalar giderilmiş bir tek rüzgar sesi kalmış. Süspansiyon konforu çok iyi. İyi sönümlüyor. Motor sesi çok az. Düşük devirde ilerlediğinden de motor sesi duyulmuyor. 90 da rüzgar sesi bu seslerin az olmasından ötürü çok fazla duyuluyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa
50 dakika önce, Mutlu Tekir :

@ediz07 hocam sen çok uzun yol yaptın. Ne dersin?

Ben ediz hocanın arabayı 8 km kullandım şehirlerarası sayılabilecek yolda. 2. Nesilde şikayetçi olduğum noktalar giderilmiş bir tek rüzgar sesi kalmış. Süspansiyon konforu çok iyi. İyi sönümlüyor. Motor sesi çok az. Düşük devirde ilerlediğinden de motor sesi duyulmuyor. 90 da rüzgar sesi bu seslerin az olmasından ötürü çok fazla duyuluyor. 

Rüzgar sesi rahatsız edici boyutta mı? Bir önceki aracım 1.6 fsi golf 5'ti.  Malum motoru yüzünden ikinci eli sıkıntılı bir araçtı kendisi. 1.5 skyactive ile 1.6 fsi'nin motor özelliklerine bakıyorum tork ve beygir olarak hemen hemen aynı. 1.5 skyactive motora klasik bir atmosferik motordan çok da farkı yok diyebilir miyiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G

Atmosferik motor zaten. Sadece sıkıştırma oranı yüksek. 1.6 golften biraz performanslıdır. Ama arada çok bir fark yok. Belki hissedemezsiniz bile.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
42 dakika önce, abcsefa :

Rüzgar sesi rahatsız edici boyutta mı? Bir önceki aracım 1.6 fsi golf 5'ti.  Malum motoru yüzünden ikinci eli sıkıntılı bir araçtı kendisi. 1.5 skyactive ile 1.6 fsi'nin motor özelliklerine bakıyorum tork ve beygir olarak hemen hemen aynı. 1.5 skyactive motora klasik bir atmosferik motordan çok da farkı yok diyebilir miyiz?

Bu yalıtım işi kulak işi. Bana çok gelen, başkasına hiç yok gelir. 2. nesille arasında bir fark göremedim ama beni rahatsız etti. Ama seat leonla başabaştır mesela. 

üst devirlerde gücünü veriyor, zevk veriyor. klasik atmosferik işte. ama gaza bastıkça bastırtan bir motor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa

Sanırım bu durumda yeni Mazda 3'ü eleyeceğim ama ne alacağım gerçekten kararsızım. Çünkü bir önceki aracımla hemen hemen aynı performans ve yakıt tüketimine sahip bir araca iki katı para ödemek hiç makul gelmiyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G
3 dakika önce, abcsefa :

Sanırım bu durumda yeni Mazda 3'ü eleyeceğim ama ne alacağım gerçekten kararsızım. Çünkü bir önceki aracımla hemen hemen aynı performans ve yakıt tüketimine sahip bir araca iki katı para ödemek hiç makul gelmiyor 

Yakıt olarak golften azdır. 1.2 tsi ile şehir içi hemen hemen aynı yakıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, abcsefa :

Sürüş yapın, başka türlü yazılarla anlaşılmaz. astra k, mazda 3, cerato, golf 7 sürün zaten kararınızı verirsiniz o zaman.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abcsefa

Doğru en iyisi deneme sürüşü yapmak. Hepinize değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AreY

2.nesil uzaya firlatilan ilk uyduysa, 3.nesil apollo 11 dir 8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara
7 saat önce, abcsefa :

Konuyu okudum ve neden mazda 3 ten vaz geçtiğinizi anlamadım. 3. Nesili, sadece görüntüsü için alacağım kısmetse. 

Kaldı ki donanım, güvenlik, kalite, sorunsuzluk da cabası.

Aşağıdaki incelemeyi izlemenizi öneririm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yigitgurel
Şimdi, Lupara :

Konuyu okudum ve neden mazda 3 ten vaz geçtiğinizi anlamadım. 3. Nesili, sadece görüntüsü için alacağım kısmetse. 

Kaldı ki donanım, güvenlik, kalite, sorunsuzluk da cabası.

Aşağıdaki incelemeyi izlemenizi öneririm.

Otopark'in en yanli videolarindan biri budur heralde. Bu videoyu izledikten sonra buyuk beklentiyle yaptigim test surusunden hayal kirikligiyla ayrilmistim. 

Mazda aslinda gercekten guzel araba. Ama bazi basit noktalarda citayi cok dusuruyor. Cam acma dugmeleri isiksiz, sunroof yok ve ciddi anlamda yol sesi. Bunlar cozulemeyecek seyler degil aslinda. Ama cozmuyor nedense. Makyajli kasada dugmeye isik gelmis anca.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.