Jump to content
ali gb

Silindir Kapağım Çatlak mı ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

ali gb

Selam arkadaşlar.

Aracım yağ eksiltiyor.

Kapağın çatlak olması Radyatör hortumlarını mı şişirir, duman mı atar, suya yağ mı karıştırır? şüphelerim o yönde, yada conta mı yanık? Conta yanık olsa ne gibi belirtileri olur? Tekleme, gaz yememe vs. Ki conta yanık bir araç geldi, Reno Kangoo, çekişi düşük ve teklemeli gidiyormuş. Motor açıldı ve conta yanmış ve kopmuş köşeden.

Benim Lantis'te tekleme ve çekiş düşüklüğü yok, motorda üfleme yok.

Daha önce radyatör kapağında gres yağı tarzında yağ birikimi oluyordu. Kapağı değiştirdim, radyatör antifirizini değiştirdim, yaklaşık 1 ay felan oldu yağlanma yok. Su eksiltme standart derecede. Aşırı gözle görülür su eksiltme yok. Tekleme, rolanti problemi yok, üflemesi yok, kaçak yok, baskı balata değişiminde kontrol ettirdim, keçe sağlam kaçak yok. Egzantirik keçelerinde de kaçak yok.

Eski radyatör hortumum balon gibi şişmişti. Baktım özelliğini kaybetmiş, değiştirdim, şu an şişme felan yok ama motor ısınınca çok yumuşak da olmuyor. Normalde motor ısınınca pamuk gibi olması gerekiyormuş. Ayrıca takviye bidonundan su boşaltmıyor. Kapağın çatlak olmasından dolayı, basınçla birlikte takviyeden su boşaltıryormuş.

- Eğer kapak çatlaksa ve böyle devam edersem ne gibi belirtileri olur. Hararet mi yapar, teklemeli mi gider vs...

- Conta yanıksa, bu şekilde kullanırsam ilerde kapak çatlatmaya doğru gidermi?

Motor açmadan bu belirtileri nasıl anlarız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.