Jump to content
İlhan

Yeni Subaru Forester Tanıtıldı

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Subaru’nun en çok satış yapan modellerinden bir tanesi olan ve hem C hem de D segmenti müşterilerinin ilgisini çeken SUV/Crossover modeli Forester yenilendi. Yeni Subaru Forester, makyajvari dış tasarım farklarına sahip olmasına rağmen, iç görünüm olarak bazı önemli değişimlere uğradı.

Aşağıda üstte yeni ve altta da eski Forester modellerinin karşılaştırmalı fotoğrafları görülebilir. Bu doğrultuda önde en dikkat çeken detayın, önceki kasada ön panjurun altında yer alan ince bölmenin panjura birleşmesi gösterilebilir. Bu sayede ön panjur artık daha iri bir görünüme kavuşmuş. Farlarda da büyüme meydana gelmiş ancak genel formunu koruduğu söylenebilir. Tamponun da genel formu korunuyor olsa da belirgin bir değişim de kendini birçok detayda gösteriyor.

yeni Subaru Forester eski-yeni karşılaştırma ön-arka

Aracın arkasında ise çatal formlu yeni stop lambaları hemen dikkat çekiyor. Ayrıca C sütununun dik formu korunurken arka kelebek camın eğimi artık daha açılı. Bu durum arka ve yan tasarımın hareketlenmesini sağlamış diyebiliriz. Arka tampon ise büyük oranda değişikliğe uğramış. Araca yandan bakıldığında ise, şişirilmiş çamurluklar karakteri fazlasıyla vurguluyor ve aracı daha heybetli gösteriyor. Sonuç olarak; ilk bakışta tasarım çok fazla değişmemiş gibi görünse de, farklar detaylarda gizli denilebilir.

Yeni Subaru Forester’ın içi ise daha belirgin bir değişime uğramış gibi görünüyor. Genel yerleşim aynen korunsa da görünüm farklı. Kokpitin ortasında yer alan havalandırmalar artık yatay bir şekilde değil, dikey bir şekilde bilgi eğlence sisteminin 2 kenarında yer alıyor. Ayrıca ekranın sağ ve solunda yer alan tuşlar da alta taşınmış. Üstte yer alan sürüş bilgi ekranı ise biraz daha büyük boyutları ve köşeli tasarımı ile hemen fark ediliyor. Bu arada bir önceki kasaya göre büyüyen boyutlar neticesinde arka diz mesafesinin yaklaşık 36mm arttığı açıklanıyor.

yeni subaru forester kokpit

Yeni Subaru Forester Teknik

Yeni Subaru Forester modelinin en fazla ilgi çektiği bölgelerin başında gelen ABD’de, New York Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığı düşünüldüşünde, motor seçeneği de bu yönde açıklandı. Daha önceden turbo beslemeye sahip motor artık sadece atmosferik olarak sunuluyor. 2.5lt Boxer 4 silindir motor 182ps güce sahipken, 238nm de tork üretebiliyor.

Motorun ürettiği güç ve tork, Subaru patentli simetrik 4×4 çekiş sistemine CVT otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Performans değerleri henüz belirtilmese de, aracın ortalama olarak 7.1lt/100km yakıt tüketimine sahip olduğu açıklandı. Ülkemizi de kapsayan Avrupa pazarında ise 2.0lt atmosferik-benzin ve 2.0lt turbo-dizel motorların aynen kullanılmaya devam edileceğini tahmin ediyoruz.

Birçok farklı aktif-pasif güvenlik donanımının standart veya opsiyon olarak yer alacağı yeni Subaru Forester, yaz aylarında ABD’de satılmaya başlanacak. Avrupa’da ise tahminde bulunduğumuz motor seçenekleri ile 2019 yılı başında satılmaya başlanabilir. Ülkemizde ise, döviz kurundaki değişime bağlı olarak en az 220.000TL’den başlayacağı tahmin edilebilir.

 

yeni-subaru-forester-2019-006-560x420.jpg

 

yeni-subaru-forester-2019-007-540x420.jpg

 

yeni-subaru-forester-2019-017-630x420.jpg

 

yeni-subaru-forester-2019-024-630x420.jpg

 

yeni-subaru-forester-2019-033-630x420.jpg

yeni-subaru-forester-2019-034-630x420.jpg

Kaynak:SekizSilindir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Leanback

2018 değil de 2005 tasarımı gibi duruyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Avrupa müşterisine hitap edecek albenili bir dış tasarım olduğunu söylemek imkansız. @Leanback in de dediği gibi yeni bir tasarımdan ziyade Outback + Forester karışımı bir şey olmuş. Avrupa için yeni veya gelişmiş bir motor sunmayacakmış gibi görünmesi de bir diğer dezavantaj.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Seriatsu

hem iç hem de dış görünüm olarak kırmızı daha iyi duruyor.

modern çizgiler var evet,ama bana da 2018 gibi gelmedi.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan

Tasarım konusunda diğer tüm "Japon" marklarının Mazda'dan haz alması gerekiyor..

mazda-cx-3-custom-style-2018.jpg

mazda-cx-8-custom-style-2018.jpg

 

2018 mazda cx-5 red ile ilgili görsel sonucu

2018 mazda cx-9 red ile ilgili görsel sonucu

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Daimon

Kesinlikle, hiç cezbedici görünmüyor.

Fakat 2019 RAV4 çok hoş görünüyor. Biraz eski x-Trail vari olmuş sanki.

2019-Toyota-RAV4-27.jpg

rear-3_4_v8_cmyk.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Outlander

Forester iç ve dış mekan olarak pek cezbedici olmasa da mükemmel AWD sistemi için her daim düşünülebilecek bir araç. Hem av aracı olarak hem de şehir kullanımı için M6 almadan önce aklımdaydı. Ağırlığın arazi şartlarında olduğunu düşünürsek şehir içi ve dışı için de gayet yakışıklı bir araç. Bir Rav4'ü araziye sokmak istemeyebiliriz pekala. Kıyamayız. Ama Forester'ın "sakin" ve nispeten daha ucuz bir dış görünümü var. Ülke şartlarında araziye de çıkayım ama aracım da aslan olsun, sağlam olsun deniyorsa Forester'ın pek rakibi yok. Toyota Land Cruiser bu tip işlere biçilmiş kaftan ancak ekonomik olarak Subaru'ya göre dezavantajları yüksek. Yakıt, vergi, fiyat, vs.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Katil Balina

çok güçlü bir almabenisi var. subaru bunu nasıl başarıyor hakkaten anlayamıyorum. bence bu bile bir başarı hikayesi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Outlander
1 saat önce, Katil Balina :

çok güçlü bir almabenisi var. subaru bunu nasıl başarıyor hakkaten anlayamıyorum. bence bu bile bir başarı hikayesi

😁 Bir Mazda'ya göre gerçekten çirkin bir araç. Ama işlevsel olarak da gerçekten başarılı olduğunu düşünüyorum. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Katil Balina
Bir saat önce, Outlander :

😁 Bir Mazda'ya göre gerçekten çirkin bir araç. Ama işlevsel olarak da gerçekten başarılı olduğunu düşünüyorum. 

"işlevsel" olarak iyi tamam da çirkin olmak zorunda değil ki. kaportayı ha oyle bükmüşsün ha böyle. adam gibi birine verseler de çizse. bunun maliyeti çirkin olana gore sıfır neticede. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

 • Etiket tabanlı benzer içerikler

  • İlhan
   Yazan: İlhan
   Japon otomobil üreticisi Subaru, sürücülerin uykulu veya dikkatsiz olduğunu tespit eden yeni yüz tanıma teknolojisi DriverFocus'u tanıttı. Yeni teknoloji Subaru Forester'ın yeni modelinde yer alıyor.

   Japonya merkezli otomotiv şirketi Subaru, ABD'nin en çok satan otomobillerinden biri olan Subaru Forester'ın yeni modelini tanıttı. New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda ilk kez görücüye çıkan Subaru Forester yorgunluğu ve dikkat dağınıklığını tespit edebilen yüz tanıma teknolojisiyle birlikte geliyor. Lafı fazla uzatmadan Subaru'nun yeni aracının detaylarına geçelim.
   Subaru'nun yüz tanıma sistemi DriverFocus olarak adlandırıldı.
   Yeni teknoloji 'DriverFocus' olarak adlandırıldı ve yeni Forester'ın üst düzey Touring trim versiyonunda standart olarak mevcut olacak. Subaru'nun DriverFocus teknolojisi, sürücü yorgunluğu veya dikkat dağınıklığı gibi belirtileri tespit eden bir yüz tanıma yazılımını kullanıyor. Bu teknoloji beş farklı sürücüyü tanıyabiliyor ve aracın koltuk pozisyonu ve iklimlendirme gibi kontrollerini de otomatik olarak düzenleyebiliyor.
   Yeni tanıtılan Subaru Forester aynı zamanda çarpışma öncesi frenleme, adaptif hız sabitleyici, şerit ihlali uyarı sistemi, trafik işaretlerini algılama gibi teknolojilere sahip EyeSight sürücü destek sistemi ile geliyor. ABD'li lüks otomobil markası Cadillac da Subaru'ya benzer bir sürücü izleme teknolojisine sahip. İki teknoloji arasındaki farkı ise Cadillac'ın yüz tanıma teknolojisinden ziyade, sürücünün göz hareketlerini izleyen kızılötesi kameralar kullanması olarak açıklayabiliriz.
   Kaynak: Theverge & Donanımhaber
  • İlhan
   Yazan: İlhan
   Mazda gibi çok sevdiğim, saygı duyduğum ve takip ettiğim Subaru'nun bir fiyatlarına bakayım dedim.. Bakmışken de burada da paylaşayım dedim. Subaru XV'nin fiyatı bile benim ulaşabilirlik sınırılarımın çok üzerinde..Vay halime, vay halimize.. Yani istediğimiz, sevdiğimiz, beğendiğimiz markalara sahip olabilmek artık resmen hayal oldu... 
   Yeni Subaru XV
    
   Model Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı 1.6i Xtra 121.155 TL 1.6i Xtreme 131.247 TL 1.6i Xclusive 157.220 TL  
   LEVORG
    
   Model Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı 1.6i GT-S Sport Plus EyeSight  179.220 TL
    
    
   FORESTER
    
   Model Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı 2.0i Premium Plus EyeSight 190.122 TL 2.0i Adventure XT Turbo ASP 225.122 TL 2.0d Elegance 194.122 TL 2.0d Sport ASP 227.522 TL  
   OUTBACK
    
   Model Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı 2.0d Limited EyeSight 264.607 TL  
   Subaru BRZ
    
   Model Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı 2.0i Premium MT 190.522 TL 2.0i Premium AT 197.522 TL  
    
    
  • Arman-1999
   Yazan: Arman-1999
   @İlhan değerli yorumlarını rica ediyorum...
   izmir ve eskişhir de bana göre lacivert onlara göre okyanus mavisini gördüm ve bir hayli heyecanlandım. Daha önce açmış olduğum o mu ? bu mu? şu mu? adlı konuda fikirlerinden bir hayli faydalanmış biri olarak bunu da merak ediyorum. 1.6 ve her daim 4x4 oluşu cazip gibi duruyor. Donanım özellikleri ise göz dolduruyor.
   Hadi buyur bakalım... ( Subaru forum ne diyor bu işe bir de ) 

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...