Jump to content
safrano

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi Artışı

Tavsiye Edilen Mesajlar

safrano

Geçen aydan beri araç yakıtım en az % 20-25 oranında artı. Araba rampa aşağı giderken sanki arabayı birşey bırakmıyor gibi.  Aynı rampada arabayı kendi akarına  bırakınca bazan 900 devire inerken bazan 1500 devirde kalıyor. Ama herhangi bir arıza lambası yanmıyor. Servise girdim sorun yok dedi. Ama sorun olduğu bence bariz . Ne yapacağım bilmiyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Aracı 15-20 dakika kullandıktan sonra jantlara dokunarak aralarında sıcaklık farkı var mı diye bakın. Bariz diğerlerinden daha sıcak olan varsa o daha çok ısınan jantta fren bırakmıyor olabilir. 
Safranbolu sanayide Yurt otoda Hasan ustaya da kontrol ettirebilirsiniz. En kötü bildiği birisine yönlendirir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet

Devir rölanti seviyesine inmez. Rampa aşağı araç kilitli türbin nedeniyle manuel gibi davranır. Fren sisteminde olası balataların dokunması olsa ortalığı duman kaplar.

Devirin değişken olması hızınız, rampanın eğimine göre değişkenlik gösterir.

Daimi aynı yerden yakıt alınıyor ise istasyonu değiştirmenizi öneririm. Güncel ortalama tüketim değeri nedir ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
safrano

Ankara Eskişehir arası 220 km yolda 110-120 hızla 6,7 ortama normalse ben birşey demiyorum. Daha önce bu yolda max 5,6 oluyor idi. Yokuş aşağı arabayı aynı yokuşta serbest bırakınca farklı devir olması nasıl normal. Bir video sunabilsem derdimi anlatabileceğim. Aynı rampa ayak gaz pedalında değil araba rampanın eğimi ile kendisi hızlanıyor. Yaklaşık 50 km hıza kadar çıkıyor. Bu testte bir 900 devir birgün 1500 devir olması nasıl izah edeyim.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
jackjoker
8 saat önce, safrano :

Ankara Eskişehir arası 220 km yolda 110-120 hızla 6,7 ortama normalse ben birşey demiyorum. Daha önce bu yolda max 5,6 oluyor idi. Yokuş aşağı arabayı aynı yokuşta serbest bırakınca farklı devir olması nasıl normal. Bir video sunabilsem derdimi anlatabileceğim. Aynı rampa ayak gaz pedalında değil araba rampanın eğimi ile kendisi hızlanıyor. Yaklaşık 50 km hıza kadar çıkıyor. Bu testte bir 900 devir birgün 1500 devir olması nasıl izah edeyim.  

Cevap tek. Aktif rejenerasyon yapıyor aracınız. Mazda dizellerde dpf temizliği sık yapılıyor ve yapılırken aracın yakıt tüketimi muazzam değerlere çıkıyor. Rampa aşağı inerken bile 1,9lt anlık yakıt tüketimi görebilirsiniz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.