Jump to content
hüseyni

2. Nesil Mazda 3 Diferansiyel yağı değişimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

hüseyni

Merhaba, Mazda 3 2011 kasa otomatik imp. 78 bin km araç sahibiyim internette ve forumda aradım ancak mazda 3 diferansiyel yağ değişimi konusunda pek bir bilgiye ulaşamadım.

Bu araçlarda diferansiyel yağı değişiyor mu, daha önce otomatik şanzıman yağını değiştirtmiştim diferansiyel yağı farklı bir bölgede mi, ayrıca değişmeye gerek varmı? Şididen teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

Kaç yıldır bu forumdayım inanın ben de duymadım bu yağın değiştiğini. belki @Zealot bize bilgi verir bu husus hakkında

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Diferansiyel yağı otomatik şanzımanla aynı diye biliyorum. 

O ayrı olanlar genelde 4x4 araçlarda oluyor. Binek araçlarda şanzımanla birlikte aynı kullanıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G

78 bin km de otomobil tarzı araçlarda diferansiyel yağı değişimine ihtiyaç duyulmaz genelde. Zor arazi şartlarında dolaşan  4x4 (özellikle mekanik dif kilit bulunan) araçlarda 60-80 bin arası değişir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hüseyni

Ayrica Clk 200 arkadan cekisli aracım var bu araçlarda 70 bin km civarı değişiyor hatta bu km aralığında değişmez ise yüksek km kullanımdan sonra yag degisimlerinde diferansiyel ugultu yapıyor eğer değişimez ise ses yapmıyor çünkü içindeki yağ gras yagi kıvamına gelip yipranmis dislilerdeki boşlukları dolduruyor,  bunlara sebebiyet vermemek icin mazda nin diferansiyel yağını da değişmek istedim 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

Onden çekişli araçlarda diferansiyel sanziman ile birlikte dir.  Sanziman ile ayni yagi kullanır. 

Arkadan çekiş li araçlarda diferansiyel arka aks ta, şanzımandan bağımsızdir. Yagi değişir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hüseyni

Aracin şanzımanla ortak yagi kullandiginı ilk defa duydum bilmiyordum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir
23 saat önce, Zealot :

Onden çekişli araçlarda diferansiyel sanziman ile birlikte dir.  Sanziman ile ayni yagi kullanır. 

Arkadan çekiş li araçlarda diferansiyel arka aks ta, şanzımandan bağımsızdir. Yagi değişir.

Teşekkürler aydınlandık :??️

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

zaten önden çekişli araçlarda genelde diferansiyeli ayrıca göremezsiniz.. şanzımana entegredir.

8852lg09.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.