Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Rampa Bayılması

Ali Furkan İpek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

6 dakika önce, Zealot :

gaza az basarken,  yeteri kadar egsoz akışı olmadığı için,  turbo tam dolmaz yine...   tam dolmuş olsa bastığı hava nere gidecek....    

Maksimum torku ürettiği devirde gaza basarken lag oluşur mu? Lütfen zealot lütfeen. 

6 dakika önce, zoptrik :

@M.E.G geçer her türlü. Buzda gel sen :D 

Torkcu doktorumuz da gelmiş :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Ali Furkan İpek :

istanbul(beylikdüzü)-balıkesir(altınoluk) arası 405 km ile klima açık ve araba full dolu vaziyette 6.9 yaktırdım. Ve rampalar hariç düz yolda 120-160 arası bastım. Ortalama 170TL benzin yaktım.   ( 6.09 litre fiyatından hesaplayınca.. )

sizce iyi mi? 

Bildiginiz gibi aracin yakit tüketimi ciddi anlamda nasil kullandiginiza bagli olarak degisir.  Düz yolda 120 - 160 km/h giderseniz tabii ki araç fazla yakar.  Rampalarda bir küçük viteste gittiginizde de biraz fazla yakar ama yeterli tork elde etmek için buna mecbursunuz.  Öte yandan, düz yolda 160 km/h hizda gitmeye mecbur degilsiniz.  🙂  Pekala 100 - 120 km/h gidebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, M.E.G :

Maksimum torku ürettiği devirde gaza basarken lag oluşur mu? Lütfen zealot lütfeen.  

Oluşur tabiki, maksimum tork devri motorun efektif döndürme momentinin o motor tasarımına göre en etkin olduğu noktayı işaret eder. Gaza basarsan en yüksek çekişi o noktada alırsın ama önce turbo dolacak. Düşük devirlere göre lag tabiki daha az oluşur, gaza daha çabuk tepki alırsın ama her devirde turbo lag vardır. Neticede egzoz gazından itibaren başlayıp turbonun basıncıyla emme basıncına çevrilen havanın geçmesi için yapılan bütün o arada mesafeler, basınç boruları vs aynı, değişmiyor.

En az turbo lag'i yüksek devirlerde oluşur bu arada, motor ne kadar hızlı dönerse, turbo da o kadar çabuk hızlanma eğilimindedir. Tabiki ağır pallere sahip, ağır devirlenen bir turbo değilse, (döküm yapılan bazı K04'ler gibi örneğin).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vnt turbo lag konusunda neredeyse sıfır gecikme sunuyor. Vgt veya mekanik sınırlı turbolar yerlerde zaten.

Kim yapacak bekliyorum; atmosfer basıncı üstünde dolmuş bir tüp vs bir yerde tutularak lag oluşmaması için takviye yapacak egzos fazında. Atmosferik araçlara takılan emme manifoldunda kullanılan vacum tüpleri gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

50 dakika önce, Servet :

Vnt turbo lag konusunda neredeyse sıfır gecikme sunuyor. Vgt veya mekanik sınırlı turbolar yerlerde zaten.

Kim yapacak bekliyorum; atmosfer basıncı üstünde dolmuş bir tüp vs bir yerde tutularak lag oluşmaması için takviye yapacak egzos fazında. Atmosferik araçlara takılan emme manifoldunda kullanılan vacum tüpleri gibi

Oo pirim nerelerdesin sen :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, Servet :

Yaw reis, sende bizi gazlama, benim symbol vnt turbo,   ilk dolması 3 sn sürüyor 2000 devirde filan. Resmen araç sürmekten soğutuyor... 

Mesela sol şerit yavaşladı duracak, kafayı çıkartıp orta şeride geçicen4 ten 2 ye takıyorsun,  tepki yok, basıyorsun bekliyor. Saçma sapan bir sürüş 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, M.E.G :

Oo pirim nerelerdesin sen :)

Biraz yoğunluk var bu aralar. Nalet bi eski model hibrit portifle uğraşıyorum bir aydır 

16 dakika önce, Zealot :

Yaw reis, sende bizi gazlama, benim symbol vnt turbo,   ilk dolması 3 sn sürüyor 2000 devirde filan. Resmen araç sürmekten soğutuyor... 

Mesela sol şerit yavaşladı duracak, kafayı çıkartıp orta şeride geçicen4 ten 2 ye takıyorsun,  tepki yok, basıyorsun bekliyor. Saçma sapan bir sürüş 

Vnt olduğuna eminmisin? Vnt dci benzinli gibi. Laga luga takılmıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Zealot :

Ne işin var sol şeritte renö ile :D 

Passat ve X1’ de en ufak turbo gecikmesi yaşamadım. Benzinli ve dizel turbo. Hangi turbo var bilmiyorum. 

Mazda3 dizelde vgt idi heralde. 1500 altındaysan sorun yaşıyorsun 1700 üstünde neredeyse hiç yaşatmıyordu lag falan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Millet turbo bozuk diye koşa koşa servislere gidiyor. 90lık olanlar vnt değil. Eski 85 dci motorun çıtır oynanmış olanı 

Mustafa, atmosfer basıncı üzerine çıkan hiçbir turbo lag olamaz zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Servet :

Millet turbo bozuk diye koşa koşa servislere gidiyor. 90lık olanlar vnt değil. Eski 85 dci motorun çıtır oynanmış olanı 

Bunun hakkı dacia. Adama sınıf yükselttiler yaranamadılar :D 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...