Jump to content
A_Geyik

3. Nesil Mazda 3 Yorgunluk Tespit Sistemi

Tavsiye Edilen Mesajlar

A_Geyik

Bu sistem hangi verileri değerlendirerek çalışıyor? Gerçekten sürücünün yorgunluğunu tespit edecek değil diye düşünüyorum. Sürüş dinamiklerine göre çalışması gerekli değil mi? (Şeridi takip edememe, sinyal vermeden şerit değiştirme, kör noktada araç olduğu halde şerit değiştirme isteği, bazı yapılan sürüş hataları, vs. gibi)

İki kere şehir dışı kullanımımda, yola çıktıktan 1 saat 20 dakika (aşağı-yukarı) sonra bilgi ekranında "Mola zamanı" uyarısını verdi. Önerisine uyarak mola verdim, zaten verecektim. Ama sürüş kurallarına uyarak araç kullanmıştım. Bende bir yorgunluk belirtisi de yoktu. 

İkinci seferde yola çıktıktan 1 saat sonra kendi isteğimle mola verdim. Yarım saat kadar. Moladan sonra tekrar yola çıktıktan 15-20 dakika kadar sonra yine "Mola Zamanı" uyarısını verdi."

Sistem sürüş dinamiklerine göre değil de acaba sadece basit bir yöntemle zaman olarak mı (yaklaşık 1 buçuk saat) çalışıyor?

 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
M.E.G

Benim hatırladığım direksiyon üzerinde 12 noktadaki sensörden aldığı bilgilere göre değerlendiriyor. Tutuş özellikleri gevşediği, değiştiği an uyarı veriyor gibiydi. Ya da bu vw grubunun çalışma prensibi olabilir. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Leanback

VW grubu değil bir çok markada bazı gaz-direksiyon tepkilerini ölçüyor, bunu sürüş süresi ile birleştiriyor, eğer araçta şerit takip, direksiyon kontrolü vb otonom sürüşe kaçan şeyler yoksa basit bir algoritması var aslında ama şuan son derece premature bir sistem. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...