Jump to content

Mazda'da Ceo Değişikliği


İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda’nın CEO’su değişti

Japonya'nın en büyük otomobil üreticisi Mazda, en güçlü olduğu Kuzey Amerika pazarında pozisyonunu daha da sağlamlaştırmak için yönetim kademesinde kan değişimine gitti.

Mazdan%C4%B1n-CEOsu-de%C4%9Fi%C5%9Fti-750x430.jpg

Japonya’nın en büyük 5. otomobil üreticisi Mazda, en güçlü olduğu Kuzey Amerika pazarında pozisyonunu daha da sağlamlaştırmak için yönetim kademesinde kan değişimine gitti. Şirketin başkanı ve CEO’sunun yanı sıra ABD operasyonlarına bakan isimler yenilendi.

Mazda’dan yapılan basın açıklamasında Masamichi Kogai‘nin istifa ettiği, 60 yaşındaki mevcut yönetim kurulu başkanı Akira Marumoto‘nun ise Kuzey Amerika operasyonlarının başına geçtiği belirtildi. Ancak bu değişiklikler Mazda’nın yatırımcılarıyla buluşacağı 26 Haziran’daki toplantının ardından yürürlüğe girecek.

5 yıl boyunca görevde kaldı

2013 yılında Mazda’nın başkanı ve CEO’su olan Kogai, tıpkı kendisinden önce aynı görevleri üstlenen kişiler gibi 5 yıl boyunca görevde kaldı. Ancak CEO’luk görevinden istifa etmesine rağmen Mazda’dan ayrılmayacak ve yönetim kurulundaki sandalyesinde oturmaya devam edecek.

Satış rakamlarına bakacak olursak Mazda’nın 6 yıldır üst üste büyüme açıkladığı görülebiliyor. Yıllık 1.6 milyon adet civarındaki satışları her geçen gün büyüme eğilimi gösteren şirket, daha çok Kuzey Amerika pazarına ağırlık veriyor. Zaten Mazda’nın satışlarının yüzde 30’luk kısmı en güçlü olduğu ABD pazarında gerçekleşiyor.

Toyota ile ortak fabrika kuruyor

Şirket bu yılın başında ABD’nin Alabama eyaletinde Toyota ile ortak bir fabrika kurmak için 1.6 milyar dolarlık yatırım planı açıklamıştı. Japonya’nın en küçük otomobil üreticilerinden olan Mazda, pazarda varlık gösterebilmek ve güçlenen rekabette hayatta kalabilmek için giderek artan maliyetlere göğüs germeye çalışıyor. 


Tüm haberi görüntüle

  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, İlhan :

Ancak CEO’luk görevinden istifa etmesine rağmen Mazda’dan ayrılmayacak ve yönetim kurulundaki sandalyesinde oturmaya devam edecek.

tecrübeye verilen saygı ve önem.

  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Keşke Türkiyede ki ceo'da değişse belki zihniyet değişir.ınsanlarimiz daha düzgün araçlara biner.Mazda Türkiye Bu zihniyetle kalırsa Mazda Türkiyeden bile çekilebilir. 

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, korayoz7 :

Keşke Türkiyede ki ceo'da değişse belki zihniyet değişir.ınsanlarimiz daha düzgün araçlara biner.Mazda Türkiye Bu zihniyetle kalırsa Mazda Türkiyeden bile çekilebilir. 

Kim gelirse gelsin satış rakamları artmayacaktır. Öncelikle japonların ülkemize bakış açısını değiştirip fazla stok göndermesi lazım. Sonrasında zaten kampanya reklam her türlü satılır. Ama bunun olması için bizim vergi sisteminin değişmesi  ve  japonların yeni fabrika açıp üretim kapasitesini artırması gerekiyor. Bunlar olmadığı zaman tek çare komşu ülkelerde satışları düşecek bize araç gelecek satılacak. Yıllardır mazda aynı durumda ülkemizde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...