Jump to content
İlhan

Akaryakıta ÖTV Düzenlemesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Akaryakıt fiyatlarında, döviz kurları ya da uluslararası petrol fiyatlarında gelişmelere bağlı yükselişleri etkisizleştirmek için Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) indirim yapılacak. Döviz ve petroldeki düşüşlere bağlı indirimlerde ÖTV mevcut düzeyine kadar artırılarak, akaryakıt fiyatları sabit tutulmuş olacak.

akaryakıtta ötv düzenlemesi ile ilgili görsel sonucu

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararında bu konuda şöyle denildi:

"17 Mayıs tarihi itibarıyla bu karar eki listedeki malların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurtiçi rafineri çıkış fiyatlarında, bu tarihten itibaren, uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, gerçekleşen artış kadar azalış yapılmak suretiyle; uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek azalış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, 17 Mayıs tarihinde uygulanan özel tüketim vergisi tutarlarını geçmeyecek şekilde uygulanır."

Böylece petrol fiyatları ve döviz kuru artışından dolayı meydana gelecek fiyat artışları vatandaşa yansımayacak. Düzenlemeyle, petrol fiyatlarında ve döviz kurunda azalma meydana gelmesi halinde ise bu ürünlerde bugün itibariyle geçerli olan ÖTV oranları uygulanacak.

benzin,qukBE0j7HE2Vx1F8tHcuzA.jpg?width=960&mode=crop&scale=both&v=20180517093631879

Tüm haberi görüntüle

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

ötv diye uyduruk bir vergiyle 6.35 olan benzini orada sabitlemek de iyiymiş:)) yapılabiliyorduysa daha evvelinde neden yapamadılar ki? 

bu arada bende tuhaf bir hüzne neden oldu bu durum. insan ne kadar bilse de sanki bir gün düşecekmiş umudunu hep korumak istiyor. umut fakirin ekmeği işte. ne kadar iyi niyetliysem artık o ihtimal de ortadan kalktı, yok oldu.

yani şimdi 6.35 oldu ve bir daha inmeyecek mi.. borç para vermeyecek, bira ısmarlamayacak mı?

az mı 230-250 hesap ödedim, bize bi ikramı olmayacak mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan

Biraz önce beni SHELL & TURCAS PETROL A.Ş. firmasından aradılar.

Şirket araçları taşıtmatik anlaşmamız mevcut. Anlaşma gereği de faturalarımıza %5 iskonto yapılıyordu.

Arayan müşteri temsilcisi ebeleg-gübelek-kem-küm... Piyasaları / ekonomiyi biliyorsunuz, Devletten çok büyük baskı var firmamıza-sektöre. Mevcut iskontoları kaldırmak zorundayız, bunu haber vermek istedik diye. :fiuw:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
jackjoker

bunun ben bir seçim hareketi olduğunu düşünüyorum. seçimlerden sonra tekrar bindirme sistemine geri dönerler. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Açıklamayı detaylı okudum. Eğer değiştirmezlerse ;

• Bugünkü ÖTV oranı tavan.. Yani bundan daha yüksek olmayacak
  • Bundan sonra rafine çıkış fiyatı artarsa ÖTV düşecek, rafine çıkış fiyatı düşerse ÖTV artacak, ta ki tavan fiyata gelene kadar.

Kısacası ÖTV tavan olup rafine çıkış fiyatı azalmadığı sürece yani bugünkü kur veya petrol fiyatından ( kısacası rafine çıkış fiyatından ) daha düşük bir oran olmadığı sürece benzin ve mazot litre fiyatında bir düşme olmayacak gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.