Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Titreme

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar.

forumlarda mantık gereği genelde bir sorun olduğunda konu açılır ama benim sorunum sorunumun kendi kendine çözülmüş olması. 

benim araçta ışıkta falan beklerken araçta çok ince de olsa bir titreme mevcuttu. hatta bunu @dr_azoom asalet beyle bir servis deneyiminde paylaşmıştım ama bununla ilgili bir bülten olmadığını hatta normal olduğunu söylemişti.  çok da rahatsız edici düzeyde olmadıgından şahs3n üzerinde de durmamıştım.

neyse fenim bugün  ışıkta beklerken istop devrede değilken rölantideki titreme ani bir hızla çok yükseldi ve  bir iki saniye devam ettikten sonra durdu. ben motor stop etti ya da istop devreye girdi zannettim ama ikisi de olmadı. motor normal rölanti devrinin bir tık aşağısında sarsıntısız çalışmaya devam etti. 

aracı bugün gün boyu kullandım.  araba rölantide ışıklarda falan artık neredeyse sıfır sarsıntıyla çalışıyor. hatta sarsıntıya alışmış olmalıyım ki araç titremeyince bi tuhaf hissetmeye basladım:) sonuç olarak araç rölantideyken neredeyse istop devrede gibi sarsıntısız çalışıyor.  

benim asıl merak ettiğim şey şu; bu tarz bir düzelmeye ne sebep olmuş olabilir? bu hususta bir fikri olan var mı? titremenin  bu şekilde bıçak gibi kesilmiş olması mümkün mü?

şahsen sorun kayıtlara geçsin arşivlensin diye ekliyorum... 

bilemedim...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu titreme bende  uzun zamandır mevcut... Serviste o kadar sordum gösterdim ama normal dediler....

Bir seferinde gaz kelebeğini temizlediler ama nafile....

Belki bujilerdendir dedik bujiler son bakımda değişti nafilee...

Belkide yakıt filtresindendir dedik oda son bakımda değiştiiii nafileeee.....

Araç titrerken rölanti düşüyor 500 kadar.... Gaz kelebeği ayarından olabilir dedik onuda yaptık nafileee....

Ama dikkatimi çeken nokta araç iyice ısındığı zaman bu titreme oluyor... Araç Soğukken hiç karşılaşmadım bu titremeyle....

Ayrıca klima devreye girdiği zamanda rölanti arttığı içinde kesiliyor bu titreme....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 minutes ago, Sergio_01 said:

Bu titreme bende  uzun zamandır mevcut... Serviste o kadar sordum gösterdim ama normal dediler....

Araç titrerken rölanti düşüyor 500 kadar.... Gaz kelebeği ayarından olabilir dedik onuda yaptık nafileee....

Ama dikkatimi çeken nokta araç iyice ısındığı zaman bu titreme oluyor... Araç Soğukken hiç karşılaşmadım bu titremeyle....

Ayrıca klima devreye girdiği zamanda rölanti arttığı içinde kesiliyor bu titreme....

Aracı ilk aldığınızda da böylemiydi sonradan mı oldu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 minutes ago, Sergio_01 said:

Sonradan oldu....

Anladım, yazılımsal birşey mi diyecektim ki sonradan olduğunu söylemişsiziz. ECU da bir değişiklik olmaması gerekir o zaman. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Reicht :

Anladım, yazılımsal birşey mi diyecektim ki sonradan olduğunu söylemişsiziz. ECU da bir değişiklik olmaması gerekir o zaman. 

Ukraynadaki Rusyadaki forumlardada karşılaştım bu sorunla... Çözümü bulan yok hala maalesef....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu titreme işi can sıkıcıydı gerçekten. dedigim gibi serviste de dile getirdim ama yapacak bir şey olmadığı söylenmişti, ben de kabullenmiştim. sanırım böyle bir sorun zaten mevcut ve zaman zaman burada da dillendirilen bir sorun.  

iki gündür araçta bir degişiklik yok, gayet sorunsuz ve titreşimsiz çalışıyor. hatta psikolojik denebilir ama bana kalırsa motor da çok daha istekli yürüyor. 

simdi tekrar titremeye baslarsa o zaman sıkıntı olur. rahata çabuk alışılıyor zira:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Reicht :

Yakit olabilir mi

bu arada yakıt her zaman shell v-power. büyük çoğunlukla da eskişehir yolundaki armada'dan sonraki shell'den alıyorum. henüz baska yerden benzin almadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sıkıntı bende de var kışın araç ısınınca daha çok oluyor vitesi boşa aldığınız zaman titreme gidiyor servisten epeyce incelediler motor takozları değiştirildi ama sorun çözülmedi  bide piyasadaki otomatik araçların çoğunda bu titreme var bunu kendimde biliyorum aracı fazla oynatmak istemediğim için böyle kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor gerekli ısıya ulaştıktan sonra titreme hissediliyor ama sorum şuki titreşim başladığı zaman devir gösterge saati kaçı gösteriyor...

Benim bildiğim normalde rölanti deviri 600 - 700 arası gibi bendeki titreme devir 500'e düşütüğü zaman başlıyor....

Sizlerdede aynısı oluyormu acaba devir gösterge saatine bir bakın kaçı gösterecek titreme esnasında....

Bir video çekip atacağım daha açık olacak.....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende devir "1"in bir tık altında sabit.

aslında "titreşim ölçer" diye (smart tools co. olan) gayet iyi bir app var. 10 saniyede iniyor. teli cdçaların altındaki boşluğa koyup ölçebiliriz. böylece bir ortalaması alınabilir. tabi motorun ne kadar çalıştığı da önemli ama işte ısındıktan sonra konabilir. bende şu an "D"de frene basılıyken  titreşim max 1.8 ya da 2.0 oluyor misal.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.07.2018 at 09:45, Sergio_01 :

Kuvvetle muhtemel diğer ihtimaller,

Rolanti valfi, (kirli) oksijen (AFR) sensörü, bobin, enjektör, SUBAP.

Maf sensörü de eklenebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sorunun aynısı İngiltere'de kullandığım e46 330ci aracımda vardı. Rolantide iken normal olmayan bir titreme vardı. Bilgisayara bağlayıp biraz kurcaladım. Araç beyninde 2 tane rölanti devri ayarı var. Birisi klima açıkken, diğeri de klima kapalıyken. Klima açıkken sorun titreme sorununu yaşamıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam klima kapalıyken olacak rölanti devrini 600 dan 700 e yükselttiğimde sorunum çözülmüştü. Belki benzer bir şekilde bu ayar Mazda araçlarda da vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Tarahumara :

Bu sorunun aynısı İngiltere'de kullandığım e46 330ci aracımda vardı. Rolantide iken normal olmayan bir titreme vardı. Bilgisayara bağlayıp biraz kurcaladım. Araç beyninde 2 tane rölanti devri ayarı var. Birisi klima açıkken, diğeri de klima kapalıyken. Klima açıkken sorun titreme sorununu yaşamıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam klima kapalıyken olacak rölanti devrini 600 dan 700 e yükselttiğimde sorunum çözülmüştü. Belki benzer bir şekilde bu ayar Mazda araçlarda da vardır.

@Tarahumara benim aracı serviste bilgisayara bağlayıp rölanti ayarlarına bakmışlardı hepsi normal standart ayarlarındaymış...

Bu durum biraz karışık... Dün mesela motor sıcaklığı 86 iken yapmadı bu titremeyi... Bugün sabah işe giderken sıcaklık 76 iken yaptı...

Genelde motor tam sıcaklığına ulaştığı zaman yapıyordu titremeyi (Yani devir düşmesi)....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rolantide yakıt tüketimini mümkün olduğunca düşürmek için rolanti devrini çok aşağıda tutuyorlar, tam motor çalışma dengesinin bozulduğu devirlerin hemen üstünde. Bende de hafif bir titreme var, rolantiyi minicik gazla 100 devir yükseltince yapmıyor. 2000 devir civarında da 4 silindirli motorun ikincil titremesi başlıyor (secondary balance), 2400 devir gibi geçiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Mazda 2 nesil sıfır aldım 3bin km den beri rolantide 2 sn lik titreme gidip geliyordu. 85bin de hala devam ediyor baktırmadığım yer araştırmasığım forum bağlatmadığım cihaz kalmadı. 6 yıldır devam ediyor. Sıkıntı yok ama. Kafanızı bu titremeye takmayın kronik gibi birşey. Şansına denk gelirse 😁😁

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rolantide duzuk devirden tireme olmasi, rolantinin yuksek olmasindan iyidir.

Benim onerim bu sorunu gidermek icin rolantiyi yukseltmeyin. Sorunun sebebini tespit etmek daha mantikli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...