Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Titreme

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

30.07.2018 at 09:45, Sergio_01 :

Bu titreme bende  uzun zamandır mevcut... Serviste o kadar sordum gösterdim ama normal dediler....

Bir seferinde gaz kelebeğini temizlediler ama nafile....

Belki bujilerdendir dedik bujiler son bakımda değişti nafilee...

Belkide yakıt filtresindendir dedik oda son bakımda değiştiiii nafileeee.....

Araç titrerken rölanti düşüyor 500 kadar.... Gaz kelebeği ayarından olabilir dedik onuda yaptık nafileee....

Ama dikkatimi çeken nokta araç iyice ısındığı zaman bu titreme oluyor... Araç Soğukken hiç karşılaşmadım bu titremeyle....

Ayrıca klima devreye girdiği zamanda rölanti arttığı içinde kesiliyor bu titreme....

Son yazdığınız bende motor şasi bağlantısında bir problem olabileceğini düşündürdü. Kontrol edildi mi? 

Son zamanlarda bende de titreme arttı. Arka balatalarım ile ön balatalarım arasında muazzam fark var(yani ön 2. sefer değişti arka daha değişmedi) ve ben bunu direk pedalda hissetmeye başladım. Önceleri biraz daha sert basarak titremeyi hafifletebiliyordum ama sonradan onuda kaybettim ve dün gittim arka balataları değiştirdim. Ve belirgin bir şekilde titremede iyileşme oldu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
30.07.2018 at 09:45, Sergio_01 :

Bu titreme bende  uzun zamandır mevcut... Serviste o kadar sordum gösterdim ama normal dediler....

Bir seferinde gaz kelebeğini temizlediler ama nafile....

Belki bujilerdendir dedik bujiler son bakımda değişti nafilee...

Belkide yakıt filtresindendir dedik oda son bakımda değiştiiii nafileeee.....

Araç titrerken rölanti düşüyor 500 kadar.... Gaz kelebeği ayarından olabilir dedik onuda yaptık nafileee....

Ama dikkatimi çeken nokta araç iyice ısındığı zaman bu titreme oluyor... Araç Soğukken hiç karşılaşmadım bu titremeyle....

Ayrıca klima devreye girdiği zamanda rölanti arttığı içinde kesiliyor bu titreme....

Merhaba çok nadir olsa da bu sorunu arada hissediyorum. Dediğiniz gibi 500 devir civarında hissedilen bir titreme mevcut. 

Konu hakkında bir bilgiye ulaşabildiniz mi? Bir çözüm sunuldu mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım yakıtla ilgili bir sey bu. genelde depoyu dolduruyorum. bazen söylemeyi unuttuğumda v-power yerine fuelsave koyuyorlar, yine titremeler oluyor o zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhabalar, benim araçta da titreme problemi başladı. Aracı bu sabah damla Kozyatagına götürdüm, hatta aracı usta ile beraber test ettik. Kendisi de titremeyi farketti ve ilk defa karşılaştığını bildirdi. Aracı bilgisayara taktığında herhangi bir arıza olmadığını bildirdi. Bu olayı Mazda Türkiye ye bildirecek ve beni bilgilendireceğini belirtti. Bilgi aldığımda sizinle de paylaşmış olurum. Yada problemin ne olduğunu bulan var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13.12.2018 at 16:16, Katil Balina :

sanırım yakıtla ilgili bir sey bu. genelde depoyu dolduruyorum. bazen söylemeyi unuttuğumda v-power yerine fuelsave koyuyorlar, yine titremeler oluyor o zaman.

Vpower oktani yüksek oldugundan dolayi vuruntuyu daha az yapar. Yüksek sikistirma oranindan dolayi bir sarsinti veya vuruntu problemi olabilir mi ?

40 bin km dir bende Vpower dan aliyorum, bu hafta opet den almak zorunda kaldim ve vuruntu başladi gibi bir daha opet den almam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba, 

Aracım 8000 km civarında ve son zamanlarda ben de bir titreme hissetmeye başladım rolantide. Yalnız bunu sadece ayak frende iken yapıyor, el freni devredeyken yapmıyor. İkisi arasında şanzıman açısından fark olmaması lazım ama durum bu. Açıkçası baskın bir titreşim değil ama sanırım mesleki takıntı kaynaklı bu titreşim işini takıntı yapmaya başladım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence bir araçta hafif bir titreme olmasi normaldir çünkü bu çalisan bir motor ve hafif bir titreme olabilir.  Tabii burada önemli olan ne kadar bir titreme normal ve ne kadari anormaldir, sorusudur.  Bence buna en iyi yanit verebilecek yerlerden biri bir yetkili servistir.  Belki oraya danisabilirsiniz.  Benim bildigim bizim araçlarda öyle rahatsiz edici bir titreme yoktur.  Bildigim kadariyla daha lüks araçlarda daha az titreme vardir ve daha ucuz araçlarda daha fazla titreme olur.  Bunun nedeni, lüks araçlarda titremeyi sönümlemek için daha fazla para ve emek harcanir.  Bir Lexus'da titremeyi sönümlemek için alinan önlemler ile bir Fiat'ta alinan önlemler tabii ki bir degildir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, AKayhan :

Bence bir araçta hafif bir titreme olmasi normaldir çünkü bu çalisan bir motor ve hafif bir titreme olabilir.  Tabii burada önemli olan ne kadar bir titreme normal ve ne kadari anormaldir, sorusudur.  Bence buna en iyi yanit verebilecek yerlerden biri bir yetkili servistir.  Belki oraya danisabilirsiniz.  Benim bildigim bizim araçlarda öyle rahatsiz edici bir titreme yoktur.  Bildigim kadariyla daha lüks araçlarda daha az titreme vardir ve daha ucuz araçlarda daha fazla titreme olur.  Bunun nedeni, lüks araçlarda titremeyi sönümlemek için daha fazla para ve emek harcanir.  Bir Lexus'da titremeyi sönümlemek için alinan önlemler ile bir Fiat'ta alinan önlemler tabii ki bir degildir.

Merhaba, 

Katılıyorum bir miktar titreşim mutlaka olacaktır, bir çok hareketli elemanın olduğu yerde sıfır titreşim mümkün değil. 

Bu noktada beni ve diğer arkadaşları rahatsız edenler görebildiğim kadarıyla aşağıdaki hususlar; 

-Titreşim stabil değil. Araç soğukken görülmüyor, ısındıkça belli oluyor. 

- Titreşimi sadece ayak frende iken yapıyor, el freni devredeyken yapmıyor (en azından bende böyle)

- Çoğu kullanıcıda araçlar ilk alındığında bu durum yoktu, ben 8000 civarına gelince ilk defa hissettim 

Not: i-stop önemli bir etken tabi, havalar soğudukça doğal olarak devreye girme süresi uzuyor. Böyle olunca da ışıkta beklerken rolantide motor ile bekleme oranı artıyor. Belki de ilk zamandan beri vardı ama aracı 2018 Mayısta aldığımdan şu ana kadar fark etmedim. (Aralık-Ocak hariç çok soğuk olmadı buralarda)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazdiklarinizdan oldukça bilinçli bir otomobil tüketicisi oldugunuzu anliyorum.  Eger bu durum sizi rahatsiz ediyorsa bence yetkili bir Mazda servisine gidip danisabilirsiniz.  Onlar "evet, anormal bir titreme var" veya "bu titreme normal" diyebilirler.  Eger titreme varsa bunun için birseyler yapilmasi ayri bir basamaktir ve tabii ki tamamen size baglidir.  Mugla-Aydin karayolunda Gönen isminde bir yetkili servis oldugu görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kışın i-stop devreye nadir girdiği ve rolanti süresi arttığı için bende de bu durum ayyuka çıktı. Frene çok hafif dokununca titreşim azalıyor ancak sonuna kadar basınca artıyor. Aslında bu pek çok tork konverörlü araçta var, çoğunda bizden farklı olarak sabit bir titreşim oluyor, herhangi bir değişme olmaksızın. Bizimkilerde kafasına göre, bazen hiç yok, bazen hafif, bazen de belirgin. 

Mazdaforum ve ve mazdarevolutionda bakmıştım önceden bu duruma, büyük ihtimalle D konumunda yağ basıncı ile dönen turbinin yarattığı titreşimlerin motor kulağı tarafından tamamen emilse bile, bu kez de 4 silindir motorun doğal dengesizliğinin (secondary balance diye geçiyor) gözükmesi sebebiyle olabilen bir durum. Daha kompleks bir dengeleyici mil veya krank biçimi kullanılması lazım bu durumları elimine etmek için, buda üretim maliyeti ve motorun çevirmesi icab eden ekstra bir moment demek. 

En azından D'de beklerken olduğu için bu işi şanzımanın başlattığı kesin. Motor kendi halinde çalışırken dengelenmiş olsa da şanzıman araya girince denge biraz bozuluyor.

Yakıt değiştirince (premium fuel diyor Amerikanlar) bunun baya azaldığını hatta kesildiğini söyleyen de var ama orada araçlar 13:1 sıkıştırmalı. Yakıt kalitesi artınca bilgisayarın tek yapacağı şey de avansı biraz ileri almak, düşük oktana uyumlu olarak geliştirilmiş motorlar bunlar zaten, Skyactiv motorların olayı yakıt içeriğine müdahale etmeden sıkıştırma oranının yüksek tutulabilmesi. Yakıtın nasıl bir etkisi olabilir çözemedim, yine de denemek lazım.   

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt konusu benim de aklıma yatmıyor, nihayetinde temel değişken yakıt olsa araç boşta, ya da henüz soğuk  iken de yapar. Bu anlamda bence titreşime etki eden girdilerden değil yakıt. 

Şanzıman tipi ise dediğiniz gibi temel etmen gibi görünüyor. Ancak neden el freni ile dururken titreşim hissedilmiyor da fren pedalı ile durunca hissediliyor gibi ilginç noktalar var. Bir süre daha izlemeye çalışacağım. Bir şey yakalarsam yazarım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Leanback :

Bizimkilerde kafasına göre, bazen hiç yok, bazen hafif, bazen de belirgin. 

Benim karşılaştığım durumda aynen bu şekilde. Belli bir süredir de değil. Yeni alındığından beri.

Sürüş durumunda frende beklerken hissediliyor. 

15 dakika önce, msuleme :

Ancak neden el freni ile dururken titreşim hissedilmiyor da fren pedalı ile durunca hissediliyor gibi ilginç noktalar var.

Titreşimin ön takımı direk etkilemesi ve titreşimli ön takımın frenle dizginlenmesi esnasında pedal vasıtası ile ayak tabanına ulaşan iletim. El freninde ise ayaklar sadece paspasta. Bunu anlamak için her iki konumda da sol bacağınızı kapıya yaslamış olarak deneyin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Merhabalar,

Dün bir çılgınlık yapıp Socar'dan 98 oktan benzin aldım... Bu devir düşmesi düzelirmi diye....

Ama nafile.... Sonra kırmızı ışıkta beklerken ayağım frende havanın hafifi kararmasından dolayı farlar (Auto modunda) yandı ve o anda benim gözler devir saatindeydi... Birde baktım aracın deviri 500 'lerden 680 'lere falan çıktı birden ve titreme geçti....

Farları söndürdüm devir 500 'lere geri düştü farları açtım geri yükseldi... Sizlerdede böyle oluyormudur acaba bir dikkat etseniz...

Eğer sizlerdede böyle oluyorsa sıkıntı elektrik tesisatından olma ihtimali varmıdır yada ne bileyim başka bişeler....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Ben de bugün yoğun trafikte kalınca fark ettim. Bende de titreme var. 2,5 senedir yeni fark ettim :)  Genelde hep istopu kullanırım. istop devreye girince haliyle rolanti titremesi diye bir şey olmuyor. Aşırı trafiğe maruz kalınca can sıkıntısından apple tv yi açtım. istop devreye girip çıkarken, voltaj hassasiyetinden dolayı bazen apple tv reset atıyor diye istopu kapattım. Araç her durduğunda 1 saniye sonra bu titreme başlıyor. El freni olayını denemedim ama aracı D den N ye alır almaz geçiyor titreme.

Ben şanzımandan kaynaklandığını düşünüyorum. Yakıtla bir alakası olsa N de iken de yapardı diye düşünüyorum. Var mı bir çözüm bulan? Çok rahatsız edici bir şey değil ama insan işkilleniyor acaba bir şey mi oluyor araca diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Tarahumara :

Ben de bugün yoğun trafikte kalınca fark ettim. Bende de titreme var. 2,5 senedir yeni fark ettim :)  Genelde hep istopu kullanırım. istop devreye girince haliyle rolanti titremesi diye bir şey olmuyor. Aşırı trafiğe maruz kalınca can sıkıntısından apple tv yi açtım. istop devreye girip çıkarken, voltaj hassasiyetinden dolayı bazen apple tv reset atıyor diye istopu kapattım. Araç her durduğunda 1 saniye sonra bu titreme başlıyor. El freni olayını denemedim ama aracı D den N ye alır almaz geçiyor titreme.

Ben şanzımandan kaynaklandığını düşünüyorum. Yakıtla bir alakası olsa N de iken de yapardı diye düşünüyorum. Var mı bir çözüm bulan? Çok rahatsız edici bir şey değil ama insan işkilleniyor acaba bir şey mi oluyor araca diye.

Bazen daha sıklaşıyor ama hangi durumlar buna neden oluyor hala bir sebep bulamadım. Soğuk havalarda yada ilk çalıştığında oluşan bir durum değil. Araç sıcakken de oluşan bir durum. Araç bu durumlarda duruyor olsa da yükteymiş gibi davranıyor ve bu yük durumu titreşime neden oluyor gibi geliyor bana. 

Yabancı forumlarda da böyle konular mevcut ancak çözüme ulaşan henüz görmedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim görüşüm şanzımanın oluşumundan dolayı var bu titreme yani kesilebilmesi imkansız tek kavrama olması ve araç durduktan sonra tork konvektörlü şanzıman olduğu için yük binmesi ve bunu haliyle iskelete hissetmesi kaçınılmaz oluyor sanırım. bunu kullanıcıya hissettirmemenin tek yolu istop yada araç durduğu zaman n alıp beklemek araç durduğu zaman n almamız şanzımanın verdiği yükü üzerinden kaldırıyor ben şahsen istop iptal ediyor her bindiğimde ve durduğum zaman vitesi n konumuna alıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu titreme başladığı anda farları açarak bir deneme yapabilirmisiniz acaba....

Bende farları açtığım anda devir saati yükseliyor ve titreme geçiyor....

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Sergio_01 :

Bu titreme başladığı anda farları açarak bir deneme yapabilirmisiniz acaba....

Bende farları açtığım anda devir saati yükseliyor ve titreme geçiyor....

İlginçmiş. Bunu deneyeceğim. Ama bu mantıkla geceleri olmaması lazım bu titremenin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tork konvertörlü hemen her araçta oluyor bu titreme. Özellikle yağın ısındığı dur kalklı trafiklerde daha çok oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...