Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Titreme

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dün bir iki kısa deneme yaptım, titreşimin içeri yansıması ya motor ya da şanzıman kulağının milimlik pozisyonuna göre değişiyor gibi. Çapraz bir hafif aşağı eğimde durdum, ciddi titreşim verdi araç içeri. Birkaç yerde düz yolda durdum daha hafif verdi, yokuş yukarı durdum neredeyse hiç titreşim olmadı. Akşam bir yerde daha durdum yokuş yukarı, bu kez hafif titreşim aldı ama dediğim gibi motorun bağlantı ayağı/kulağı işi bu durum sanki. Tipik tam otomatik şanzıman titremesi, bazı araçlarda çok az oluyor, bazılarında bizimki gibi daha fazla. 

Bir deneyin bence bunu, mevzunun kaynağı kesinleşebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracın pozisyonuna göre titreme değişiyor mesela keskin dönüş esnasında durduğunuzda titreme yapmıyor ama 10 sn fln geçince yapıyor ilk çalıştığı zaman motor soğuk olduğunda yapmıyor ısınınca yapıyor  ben N alıyorum sorun çözülüyor :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.03.2019 at 15:27, kadirgündüz :

aracın pozisyonuna göre titreme değişiyor mesela keskin dönüş esnasında durduğunuzda titreme yapmıyor ama 10 sn fln geçince yapıyor ilk çalıştığı zaman motor soğuk olduğunda yapmıyor ısınınca yapıyor  ben N alıyorum sorun çözülüyor :D 

N'ye almak zararlı diye hatırlıyorum ama....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Sergio_01 :

N'ye almak zararlı diye hatırlıyorum ama....

Araç hareket halindeyken almanın zararı olabilir, araç duruyorken zararı olacağını sanmıyorum.  Detay bilgisi olan var mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, msuleme :

Araç hareket halindeyken almanın zararı olabilir, araç duruyorken zararı olacağını sanmıyorum.  Detay bilgisi olan var mı? 

evet araç hareket halinde olmadığı zaman hiçbir sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç hareket halindeyken vitesi D'den N'ye almak, ya da hızlı kalkış için N de motor devrini yükseltip D'ye almak, tork konvertörüne/balatalara/solenoidlere/ valflere aynı oranda stres/yük bindirir.

Özellikle, ışıklarda durduktan sonra N de el freni cekerek beklemek şanzımana en az yükü (aslında 0 yük) bindirir.

Aracınızın, turbine speed & output speed sensorlerinin (tork konvertörünün), vites konumunu P-R-N-D değiştirirken verdiği tepkiyi, solenoidlerin durumunu canlı okuma/gözlemleme imkânınız varsa, anlatmak istediğim olay daha da netlesir.

Görseller 1. ve 2. Nesil Mazda 3 de kullanılan 4 ileri şanzımanın, Ford kardeşine ait.

Şu an bu şanzıman maket olarak önüme gelse, komple revize edebilecek bilgi& dokümana sahipken, 3. Nesil de ki şanzıman yapısıyla ilgili de hiç bir bilgim yok.

3. Nesil sahiplerini yanlış yönlendirmek/bilgilendirmek istemem.

Screenshot_2019-04-01-12-57-33-492_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2019-04-01-13-00-49-678_com.android.chrome.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.04.2019 at 13:35, quiteguide :

Aracınızın, turbine speed & output speed sensorlerinin (tork konvertörünün), vites konumunu P-R-N-D değiştirirken verdiği tepkiyi, solenoidlerin durumunu canlı okuma/gözlemleme imkânınız varsa, anlatmak istediğim olay daha da netlesir.

Bahsettiğiniz verileri gösteren bir video çekmiştim geçen sene. Şuradan izleyebilirsiniz. Tam olarak konuyu aydınlatmıyor ama belki bir fikir verebilir merak eden arkadaşlara.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devir düşüp titreme başladığında farları açıp deneme yapan yokmu hala... Akşamları farlar açıkken bende hiç titreme olmuyor....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.03.2019 at 10:11, Leanback :

Dün bir iki kısa deneme yaptım, titreşimin içeri yansıması ya motor ya da şanzıman kulağının milimlik pozisyonuna göre değişiyor gibi. Çapraz bir hafif aşağı eğimde durdum, ciddi titreşim verdi araç içeri. Birkaç yerde düz yolda durdum daha hafif verdi, yokuş yukarı durdum neredeyse hiç titreşim olmadı. Akşam bir yerde daha durdum yokuş yukarı, bu kez hafif titreşim aldı ama dediğim gibi motorun bağlantı ayağı/kulağı işi bu durum sanki. Tipik tam otomatik şanzıman titremesi, bazı araçlarda çok az oluyor, bazılarında bizimki gibi daha fazla. 

Bir deneyin bence bunu, mevzunun kaynağı kesinleşebilir. 

İ-stop u devre dışı yapip deneyiniz mi hiç 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, AhmetK44 :

i-stop'u devre dışı bırakınca devir çok az düşüyor. etkisi oluyor mu bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Katil Balina :

i-stop'u devre dışı bırakınca devir çok az düşüyor. etkisi oluyor mu bilmiyorum

Yanlış bilmiyorsam titremenin sebebi i-stop sisteminin silindir eşitlemeye çalışması

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, AhmetK44 :

Yanlış bilmiyorsam titremenin sebebi i-stop sisteminin silindir eşitlemeye çalışması

aklima geldikçe bu aralar i-stopu kapatıyorum. o ara fark ettim bunu. ama titreşime etkisi var mı bi kulak kabartayım bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, AhmetK44 :

Deneyeyim ama pek sanmam ondan olacağını. Nadiren hissedilir titreşim oluyor bende zaten, genelde normal çalıştığı için pek dert etmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Leanback :

Deneyeyim ama pek sanmam ondan olacağını. Nadiren hissedilir titreşim oluyor bende zaten, genelde normal çalıştığı için pek dert etmiyorum. 

Deneseniz de bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Bende titreme i-stop devre dışıyken oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Tarahumara :

Deneseniz de bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Bende titreme i-stop devre dışıyken oluyor.

Bilmiyorum genellikle titreme yaparken i-stop koşulları uygunsa stop ediyor yoksa düşük devirde devam ediyor,şanzımanla alakalı olacağını sanmıyorum tork konvertörü zaten o devirde titretecek kadar basınç yapmaz

Zaten rahatsız edecek derecede bir sarsıntı değil bence,normaldir yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, AhmetK44 :

Bilmiyorum genellikle titreme yaparken i-stop koşulları uygunsa stop ediyor yoksa düşük devirde devam ediyor,şanzımanla alakalı olacağını sanmıyorum tork konvertörü zaten o devirde titretecek kadar basınç yapmaz

Zaten rahatsız edecek derecede bir sarsıntı değil bence,normaldir yani.

Neden vitesi N konumuna alır almaz titreme geçiyor o zaman? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...