Jump to content
Katil Balina

3. Nesil Mazda 3 Titreme

Tavsiye Edilen Mesajlar

kayagurkan
4 saat önce, kadirgündüz :

aracınız benzinli mi dizel mi ona göre güçlü bir akü seçin genelde mutlu taktırdı herkes bende mutlu taktırdım bence mutlaka bir aküye baktırın derim akü değişince bu problemim çözüldü benim bir kaç kişide aynı sıkıntıyı akü değiştirince çözüldü 

Aracım benzinli önerinizi dikkate alacağım. Ancak bu ses olayı çözülmüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kayagurkan

Arkadaşlar aracımı ilana koydum. Suan satışta. Ancak arayan soran kim olursa 2 defa şanzımanın değiştiğini kimseyi kandırma gibi durumum olmadığını söylüyorum ve herkes hastalıklı gibi kaçıyor. Mazda Türkiye ye mail atmıştım aracımın değer kaybı oldu ne yapabiliriz değişim yada para iadesi diye. Gelen cevap çok komik, aracın mekanik aksamının değişimi araçta değer kaybına neden olduğunu düşünmüyoruz bu nedenle talebinize olumsuz cevap veriyoruz oldu. Hukuki olarak haklarımı aramaya karar verdim .  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
durust

Benim araçta da 60.000 de 2015 power aynı problemler başladı. Mayısta araba titredi ve stop etti. Ekrandan aracı ayarlardan fabrika ayarlarına sıfırlayınca normale döndü, Servi usta gezdim, bir sıkıntı yok dediler. Sonra aküyü değiştirdim, varta 60 amp. efb akü ondan sonra çalışmama problemi olmadı, fakat dururken vites  D de ise titreme yapıyor, N ye alıyorum ve istopu kapatıyorum. Mazdanın bu kronik bir hatası sanırım, serviste de bir şey bulamadılar, ustalar da bir hata bulamıyorlar. Fakat son zamanlarda ilk çalıştırmada  vitesi P den çekerken zorlanmaya başladı. Bu Japonlar öyle bir araba yapmış ki servisler bile arabadan hiç bir şey anlamıyor. Sanırım Japonya'da da arıza durumunda bir şey yapamıyorlar arabaya, Zevkle bineceğiz, gittiği yere kadar :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Bu sorunu yaşayıp akü değişimi ile çözemeyen arkadaşlar hiç 98 oktan yakıt ile denedi mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim
26.07.2019 at 23:09, Mutlu Tekir :

Bu sorunu yaşayıp akü değişimi ile çözemeyen arkadaşlar hiç 98 oktan yakıt ile denedi mi?

farklı bir bakış açısı. sonuçta yüksek sıkıştırmalı hassas bir motor. kalitesiz yakıt rolantide anlık dalgalanmaya neden olabilir. deneyip tecrübe etmekte fazda var bence

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
14 saat önce, vethekim :

farklı bir bakış açısı. sonuçta yüksek sıkıştırmalı hassas bir motor. kalitesiz yakıt rolantide anlık dalgalanmaya neden olabilir. deneyip tecrübe etmekte fazda var bence

Aynen abi. Lpgli kullananlarda şimdilik problem yok çünkü. Lpg nin oktanı daha yüksektir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

2 ay kadar önce Elmadağ'da bir Total bayinden (%4 indirim vardı) normal 95 oktan yakıt aldım, 125tl. Arabaya bindim, çalıştırdım ve tekledi, devir 500'lere düştü çıktı, dalgalandı rolanti, stop etti edecek. İndim sordum mazot falan mı koydunuz motorda sıkıntı var dedim, yok abi normal benzin koyduk dedi arkadaş, pompadaki göstergeyi gösterdi (zaten mazot pompa ucu girmez benzin tankı ağzına ya yine de sordum). İstasyon çıkışına kadar gittim sonra yavaştan düzeldi.

Ertesi gün çalıştırdım, 1km gidip ışıklarda durdum, başladı öksürmeye araba. Daha önce 2000 devir civarlarında yüklenince bazen dalgalanma hissederdim ama ilk defa böyle ciddi kendini gösteren bir sorun oldu. Devir düştü araba titredi, sallandı sonra düzeldi. O gün ve ertesi gün sorunsuz kullandım.

2 gün sonra arabayı çalıştırdım, D'ye aldım ilerlerken araba stop etti. İlk defa böyle birşey gördüm otomatik şanzıman araçta. Canıma tak etti ve gittim Emek shell bayinde depoyu doldurdum. Daha sonra hiç sorun yaşamadığım gibi, bundan sonra başka yerlerden de benzin alıp 1800km yol yaptım şehir içi-dışı karışık, en ufak sorun olmadı.

Aşırı yüksek kompresyonlu motorun çok iyi kalitede yakıt istediğini düşünüyorum. Sadece bu yaşadığım sorun değil, çeşitli zamanlarda da arabanın motoru bazen çok pürüzsüz ve atak iken, bazen isteksiz gibi geliyor ve belli devir aralıklarında hafif dalgalanmalar oluyor. Birde bu arabadan önce uzun süredir atmosferik kullanmadığımdan mı, yoksa yüksek kompresyon oranından mı bilmem ama deniz seviyesinde eğer hava da çok sıcak değilse alt devirleri çok daha iyi motorun. Özellikle alt viteslerde az gazlarda bile çok iyi çekiyor. Şanzıman daha fazla üst vitesleri kullanıyor, çekiş olduğu için. Ankaraya dönünce tatlı çekiş kayboluyor :) 

Rolantide titreme sorunu ile ne kadar alakalıdır bilmem ama bu motorun bazı yakıtlarla bir alıp veremediği olduğu bence kesin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim

aklıma gelen ilk şey motor rolanti devrindeki anlık dalgalanmalar ekstra rezonansa neden olacaktır. hatta bu durum gösterge ekranında (hassasiyeti ölçüsünde) fark bile edilemeyebilir. bu durumun özellikle park ederken veya parktan çıkarken şanzuman üzerinden vuruntu şeklinde kabin içinde hissedilmesi bence. normalde üretici bunun için motor kulakçıkları ve sanzuman bağlantıları gibi ek önlemler alarak en aza indirilir. alınan önlemler oluşan ekstra rezonansı absorbe edemiyor demekki. mazda 3 sonuçta c segment bir araç bir. mazdanın bir miktar üretim maliyetini azalttığını düşünüyorum. , üst sınıf mazda (cx5 ve 6 gibi) araçlarda bu tarz şikayetlerin pek olmayışıda bunu destekliyor.

yazılımla bir miktar halledilebilir. rolanti ayarları ve sanzuman kalibrasyonu ile çok rahat mazda tarafından aşılacak bir durum. zayıf akü ve istop kaynaklı problem uzunca bir zamandır biliniyor ve tartışılıyor. muhakkak arızalı sanzuma sahip araç sahipleride vardır ancak ben genel anlamda mazdanın sanzumanının kronik bir sıkıntısının olmadığını düşünüyorum. asıl sıkıntı nokta ise:

2.0 motor olarak tasarlanmış bir araca vergiden dolayı 1.5 motor koyup satarsan olacağı bu.

düşük hacim, yüksek sıkıştırmalı motor, hassas ateşleme sistemi, kalitesiz yakıt ve sınıf gereği nispeten maliyet düşürme bu sıkıntıların ana nedeni bence. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
2 saat önce, vethekim :

aklıma gelen ilk şey motor rolanti devrindeki anlık dalgalanmalar ekstra rezonansa neden olacaktır. hatta bu durum gösterge ekranında (hassasiyeti ölçüsünde) fark bile edilemeyebilir. bu durumun özellikle park ederken veya parktan çıkarken şanzuman üzerinden vuruntu şeklinde kabin içinde hissedilmesi bence. normalde üretici bunun için motor kulakçıkları ve sanzuman bağlantıları gibi ek önlemler alarak en aza indirilir. alınan önlemler oluşan ekstra rezonansı absorbe edemiyor demekki. mazda 3 sonuçta c segment bir araç bir. mazdanın bir miktar üretim maliyetini azalttığını düşünüyorum. , üst sınıf mazda (cx5 ve 6 gibi) araçlarda bu tarz şikayetlerin pek olmayışıda bunu destekliyor.

yazılımla bir miktar halledilebilir. rolanti ayarları ve sanzuman kalibrasyonu ile çok rahat mazda tarafından aşılacak bir durum. zayıf akü ve istop kaynaklı problem uzunca bir zamandır biliniyor ve tartışılıyor. muhakkak arızalı sanzuma sahip araç sahipleride vardır ancak ben genel anlamda mazdanın sanzumanının kronik bir sıkıntısının olmadığını düşünüyorum. asıl sıkıntı nokta ise:

2.0 motor olarak tasarlanmış bir araca vergiden dolayı 1.5 motor koyup satarsan olacağı bu.

düşük hacim, yüksek sıkıştırmalı motor, hassas ateşleme sistemi, kalitesiz yakıt ve sınıf gereği nispeten maliyet düşürme bu sıkıntıların ana nedeni bence. 

Bu motor Mazda 2'de de kullanılıyor yalnız. 2.0'den 1.5'e destroke edilmiş bir motor değil aksine 1.5lt makina kendi başına bir motor. Buradaki farklı durum bu motorun aslında baştan 4 seçenek olarak geliştirilmesi, 1.5lt 75hp-90hp-115hp Mazda 2 için, Mazda 3 için ise 1.5lt 100hp. 120lik versiyon bir iki motor hacmi bazlı vergi toplanan ülkede 100hp'nin üzerine sonradan factory yazılım yapılarak güçlendirilmiş hali, muhtemelen 100hp kağıt üzerinde çok az durduğu ve otomatik şanzımanla da epey düşük kalacağı için böyle bir çözüm yapılmış. Bizim serilerde yakıta hassasiyetin sebebi belki bu motorlarda uç noktalara çekilen bazı parametreler olabilir.

2.0 versiyonlarda bende hiçbir aksilik olduğunu sanmıyorum, 2.0lt 120hp makina çok rahat çalışan bir motor zaten. Avrupada bir çok 2.0 120hp model BBR yazılımla 170hp olarak geziyor, çok ufak bir işlemi var. 1.2 tsi Golf, 1.0 ecoboost Focus parasına mis gibi 2.0 atmosferik 170hp makina ile geziyorsun, 119g/km emisyon salınımı olduğu için ek bir vergi penaltısı da yok. Bizde ise durumlar leyla ne yazık ki :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim

mazda 3 için motorun 2.0 motordan hacim olarak kısılmış bir motor olduğunu düşünüyordum. @Leanback bilgilendirme için teşekkürler. 2.0 ve üstü atmosferik candırda malum ülke vergi sistemi buna pek musait değil. dediğiniz gibi mazda3 için bazı uç parametrelerden dolayı motor olması gerekenden daha stresli çalışıyor olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...